Sedam decenija od prestavljenja svetog vladike Irineja – duh pastirske ljubavi i nepokolebljivosti vere nastavlja da osvetljava put srpske Crkve.
U svečanoj dvorani Matice srpske, u svetlosti večeri koja je prethodila prazniku Svetog Irineja Bačkog, ugodnika Božjeg i ispovednika pravoslavne vere, duh zajedništva i molitvene sabranosti ispunio je prostor, pretvarajući ga u svojevrsni dom duhovne reči. Održan je okrugli sto pod nazivom „Sveti Irinej Bački – dobri pastir Crkve Božje i nepokolebivi ispovednik vere Hristove“, organizovan sa blagoslovom mitropolita bačkog dr Irineja, u znak sećanja na sedam decenija od blaženog prestavljenja ovog svetitelja, čije ime danas svetli u kalendaru svetih.
Uvodnu reč uputio je protođakon Miroslav Nikolić, istakavši da je cilj ovog sabranja ne samo istorijsko i naučno prisećanje, već živa duhovna nit koja nas povezuje sa likom Svetog vladike Irineja.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Okrugli sto o Svetom vladici Irineju održan je u Svečanoj dvorani Matice Srpske
- Naša je namera bila da ovim skupom, uz mnoge sadržaje koji su prethodili kanonizaciji, približimo lik ovog ugodnika Božjeg široj zajednici - rekao je Nikolić.
Prvo izlaganje donelo je toplo i dokumentovano svedočenje dr Gordane Petković, muzejskog savetnika u Muzeju Grada Novog Sada. Njeno izlaganje bilo je mozaik života svetog Irineja – od njegove episkopske službe u Eparhiji timočkoj, do neumorne pastirske i misionarske delatnosti u Eparhiji bačkoj, naročito tokom tegobnih godina okupacije. Njegovo svedočenje vere, požrtvovanost i pomoć narodu u najtežim trenucima svetle kao primer smirenja i hrabrosti.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Vladika bački Irinej
Dubinu duhovnog i teološkog lika svetitelja dodatno je osvetlio dr Danilo Mihajlović, docent Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, koji je govorio o bogoslovskoj delatnosti svetog Irineja, posebno njegovom radu na polju biblistike. Njegova reč podsetila je prisutne da svetost nije tek u čudesima, već u revnosti za istinu i tihoj postojanosti u službi Gospodu.
Zaključnu i, po tonu, najnadahnutiju reč imao je mitropolit bački dr Irinej, koji je sa posebnim duhovnim nadahnućem govorio o svom prethodniku na tronu bačkih episkopa.
- Sveti Irinej je dao ozbiljan doprinos našoj teologiji... Bio je i bogoslov, i požrtvovani stradalnik, i misionar - istakao je mitropolit, dodavši da svetost u Crkvi nikada nije plod ljudske volje, već uvek volje Duha Svetoga, koji nas poziva da budemo saradnici u proslavljanju onoga koga je Bog već proslavio.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Arhijereji Srpske pravoslavne crkve uveličali su ovo duhovno veče u Matici srpskoj
Skupu su prisustvovala mitropoliti Fotije, David, Ilarion i Arsenije, kao i episkopi Isihije, Jerotej i Damaskin, predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić, sveštenstvo, monaštvo i verni narod, koji su svojim prisustvom i molitvenim tihovanjem doprineli veličini događaja.
U danima kada se sećamo svetih i vernih pastira Crkve, ovaj skup u Matici srpskoj nije bio tek puki akademski omaž, već istinski duhovni most između svetlosti prošlih vremena i potreba savremenog čoveka za primerima svetosti, mudrosti i hrabrosti. Sveti Irinej Bački, svojim tihim, ali odlučnim korakom kroz vreme, i dalje predvodi svoje stado – kao dobri pastir Crkve Hristove.
Na praznik Sabora Svetog Jovana Krstitelja, u Sabornom hramu u Novom Sadu služena je arhijerejska liturgija, kojoj su prisustvovali episkopi, sveštenstvo, predstavnici vlasti i istaknute ličnosti iz kulturnog i javnog života.
Na Keju žrtava Racije, uz molitve je obeležena 83. godišnjica jednog od najtežih zločina u istoriji Novog Sada – pogroma koji je zauvek obeležio grad na Dunavu.
Vernici su se okupili u Sabornom hramu u Novom Sadu na molitvenom slavlju u čast Svetog Save, dok su mitropolit bački Irinej i episkop Tihon govorili o njegovom delu i duhovnoj zaostavštini.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
U crkvama su uznete molitve za šesnaest nevino postradalih u padu nadstrešnice, dok je narod u tišini poslao poruku sećanja, ali i opomene – da se ovakva bol nikada više ne ponovi.
Novosadski Saborni hram okupio je vernike, crkvene velikodostojnike i predstavnike države na dan obeležavanja gradske slave. Poglavar SPC u svojoj besedi istakao je važnost istine, jedinstva i ljubavi prema bližnjem.
U Matici srpskoj u Novom Sadu otvoren je dvodnevni naučni skup posvećen dvovekovnoj tradiciji najstarijeg književnog časopisa u Evropi. Poglavar SPC poručio je okupljenima da je Letopis, čuvajući i negujući srpsko kulturno nasleđe, kroz vekove oplemenjivao narodnu dušu i obasjavao puteve budućim pokolenjima.
U nadahnutoj besedi posle liturgije u Novom Sadu, mitropolit bački govorio je o mudrosti, hrabrosti i veri kao putokazima za duhovni život, podsećajući na svetlost koju Sveta Petka održava u srcima vernika kroz vekove.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.