Foto: SPC / Eparhija bačkaPredsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić
U Matici srpskoj u Novom Sadu otvoren je dvodnevni naučni skup posvećen dvovekovnoj tradiciji najstarijeg književnog časopisa u Evropi. Poglavar SPC poručio je okupljenima da je Letopis, čuvajući i negujući srpsko kulturno nasleđe, kroz vekove oplemenjivao narodnu dušu i obasjavao puteve budućim pokolenjima.
U svečanoj dvorani Matice srpske u Novom Sadu, uz prisustvo brojnih uglednih zvanica, započet je dvodnevni naučni skup „Dva veka Letopisa Matice srpske: časopis dugog, kontinuiranog trajanja kao međunarodni fenomenˮ. Među prisutnima bio je i patrijarh srpski Porfirije, koji je svojim duhovnim govorom uveličao otvaranje ovog značajnog jubileja, slaveći dvovekovni kontinuitet časopisa kao jednog od najsvetlijih simbola srpske kulture.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Patrijarh srpski Porfirije
Patrijarh Porfirije je, u svom obraćanju, izrazio radost zbog prisustva u, kako je rekao, „domu srpske pismenosti i kulture, mestu blagoslovenom i svetom.“ Naglasio je važnost reči i odgovornost prema njenom korišćenju, podsetivši na duhovnu dubinu i značaj reči kao izraza bogolikosti ljudskog bića:
- Ovu važnost dara reči i odgovornost prema njegovoj upotrebi razumeli su samo najveći u rodu ljudskom. Njihove reči poput zlata do danas sijaju kroz tamu vekova, obasjavajući puteve potonjim naraštajima - rekao je patrijarh, čestitajući svima koji su doprineli opstanku Letopisa kroz dva veka.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić
Ističući Letopis kao „riznicu Srpstva,“ patrijarh je podsetio na zajedničko delovanje Matice srpske i Srpske pravoslavne crkve kroz vekove u očuvanju kulturnog i duhovnog blaga naroda.
- Stojeći u ovom časnom domu, u ovom hramu – u pravom smislu te reči – srpske pismenosti i kulture, nemoguće je oteti se utisku da se nalazimo na jednom posebnom, blagoslovenom, a usudio bih se reći i svetom mestu sa kojeg se više od dva veka u riznice Srpstva sabiraju samo ono najčistije i najplemenitije što je proisteklo iz našeg naroda, ali i šire, u čitavom svetu - naglasio je patrijarh Porfirije, dodajući:
- Kada je ovde, u severnim krajevima Srpstva, zasijala još jedna zvezda prosvete i srpske kulture… Crkva u njoj nije dobila niti videla takmaca, već su zajedno, do danas, nastavile da rade na oplemenjivanju narodne duše i prosvećivanju njegovog uma i srca - rekao je patrijarh, naglašavajući da je i ovo sabranje dokaz tog neraskidivog duhovnog jedinstva.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Patrijarh Porfirije i mitropolit bački Irinej u Svečanoj sali Matice srpske
Prisutni su s pažnjom slušali njegove reči, dok je on, prizivajući blagoslov Božji, podsetio na odgovornost čuvanja istorijskog pamćenja za izgradnju boljeg sutra. Svečanost je otvorio predsednik Matice srpske, prof. dr Dragan Stanić, a svoje pozdravne reči su izneli i pokrajinski sekretar Branko Markoski i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, koji su istakli značaj Matice srpske i njenog Letopisa u očuvanju srpskog identiteta.
U umetničkom delu programa učestvovali su bariton Željko R. Andrić i pijanistkinja Marina Milić Radović, dok su u nastavku otpočeli radni deo naučnog skupa i izlaganja posvećena ovoj jedinstvenoj kulturnoj tekovini koja kroz Letopis već dva veka oplemenjuje srpski duh i misao.
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu predstavljena je monografija episkopa moravičkog Tihona, monumentalno delo koje otkriva razvoj oltarske pregrade kroz vekove, osvetljavajući ključne trenutke srpske crkvene i umetničke istorije.
Mitropolit bački govorio je o neiscrpnoj veri, liturgijskom stvaralaštvu i bogoslovskoj jasnoći ave Justina, koja je čvrsto ukorenjena u pravoslavnom predanju, i istakao da su svetitelji živi svedoci Živoga Boga.
U suočavanju sa neosnovanim kritikama, Informativna služba SPC u saopštenju poručuje da ostaje nepokolebljiva pred napadima, uvek spremna na dijalog, ali isključivo u skladu sa svojim hrišćanskim principima.
Ono što posebno treba naglasiti jeste da SPC u isto vreme nije poklonila MPC sve one srpske svetinje i manastire, koje su gradili srpski vladari u istoriji. Tomosom o autokefaliji MPC te svetinje nisu poklonjene, kao što pojedini zlonamerni ili pak neznaveni ljudi komentarišu, već su dati na upotrebu, a to su dve suštinski različite pravne formulacije, istakao je arhimandrit Petar (Dragojlović).
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Vernici su se okupili u Sabornom hramu u Novom Sadu na molitvenom slavlju u čast Svetog Save, dok su mitropolit bački Irinej i episkop Tihon govorili o njegovom delu i duhovnoj zaostavštini.
Novosadski Saborni hram okupio je vernike, crkvene velikodostojnike i predstavnike države na dan obeležavanja gradske slave. Poglavar SPC u svojoj besedi istakao je važnost istine, jedinstva i ljubavi prema bližnjem.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
O snazi kratke molitve je pričao iguman Rafailo, sa namerom da skrene pažnju na njenu snagu i to koliko je njena primena jednostavna, a učinkovitost efektna.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije - emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.