Vernici su se okupili u Sabornom hramu u Novom Sadu na molitvenom slavlju u čast Svetog Save, dok su mitropolit bački Irinej i episkop Tihon govorili o njegovom delu i duhovnoj zaostavštini.
Na praznik Svetoga Save, prvog arhiepiskopa srpskog i velikog prosvetitelja roda našega, u Sabornom hramu u Novom Sadu služena je sveta arhijerejska liturgija, koju je predvodio Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit bački dr Irinej. Sasluživali su mu episkop moravički gospodin Tihon, vikar patrijarha srpskog, kao i novosadski sveštenici i đakoni.
Sabranim vernicima, u molitvenoj atmosferi, upućene su reči utehe i pouke. Po pročitanom evanđelskom odeljku, episkop moravički Tihon u svojoj besedi osvetlio je veličinu i značaj misije Svetoga Save, ističući da je on srpski narod video kao Novi Izrailj, kao narod Božji, pozvan da korača putem spasenja i ulaska u Carstvo Božje.
SPC
Saborni hram u Novom Sadu
- Sveti Sava je došao kao pastir dobri da polaže život za ovce, kao što smo čuli u Evanđelju, i da služi toj ideji da njegov narod bude Božji narod i da uđe u Carstvo Božje. Sve što je Sveti Sava radio u narednim decenijama otkriva tačnost ovih reči i dobru promisao i dobro viđenje Svetoga Save kao i njegovog oca, prepodobnog Simeona. Misija Svetoga Save uspela je i traje kroz vekove - naglasio je episkop Tihon.
Po završetku svete liturgije izvršen je čin blagosiljanja slavskih darova, prinetih u slavu Božju, a u čast Svetog Save, zaštitnika škola i đaka, učitelja i prosvetitelja. U besedi nakon otpusta, mitropolit Irinej je uputio čestitke okupljenima i istakao da je Savindan praznik čitavog srpskog naroda, a ne samo školska slava, kako se danas često misli.
- Svima čestitam današnji veliki praznik, praznik najvećeg, najomiljenijeg svetog iz našega roda, svetitelja Save, prosvetitelja srpskoga, koji je i praznik sve naše dece i omladine, zaštitnik svih onih koji i uče i uče se, to jest i onih koji poučavaju mlađe, i mladih, i dece koji bivaju poučavani. I to nije samo sticanje spoljašnjih znanja, kako se danas misli najčešće, nego je to pre svega formiranje obraza Božjeg, lika Božjega u dušama dece i omladine. To nije samo školska slava, slava onih koji uče i koji se uče. Sveti Sava je i sveopšta slava čitavog našeg naroda - poručio je mitropolit Irinej, a potom se osvrnuo na incident u Matici srpskoj, kada je grupa građana upadom prekinula svečanu Svetsavsku akademiju:
- Svi slavimo, osim onih izroda koji dolaze. To nisu radili ni okupatori otkako postoji Matica Srpska. To su, na našu žalost i sramotu celog našeg naroda, uradili izrodi potekli iz našeg naroda, da bi oskrnavili ovu svesrpsku slavu Svetoga oca našega Savu“, istakao je vladika Irinej i dodao:
- Ali neće im poći za rukom, kao što nije pošlo za rukom ni njihovim prethodnicima, koji nisu došli do takvog bezumlja, ali su činili mnogo toga protiv našeg naroda, protiv naše svete crkve, ali kako piše u svetom Evanđelju „teško je protivu bodila praćati se“ tj. ne može se ići na Božiju silu ljudskim bezumljem - zaključio je vladika Irinej.
Liturgijsko slavlje upotpunili su učenici novosadskih škola, koji su priredili recital u čast Svetoga Save, nebeskog pokrovitelja svih đaka, učitelja i nastavnika. Njihovo učešće u bogosluženju i tradicionalna povorka od Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ do Sabornog hrama, gde su barjak sa grbom Gimnazije i orden Svetoga Save prvog reda nosili učenici Darko Popović i Petar Dimitrić, još jednom su potvrdili neraskidivu vezu srpskog naroda sa svojim nebeskim zaštitnikom i učiteljem.
U sabornom jedinstvu molitve i pesme, narod Božji proslavio je svog svetitelja i prosvetitelja, sledeći njegov put bogoljublja i bratoljublja, sa verom da će nas njegov zagovor pred Gospodom i dalje voditi putevima istine, pravde i ljubavi.
Na praznik Sabora Svetog Jovana Krstitelja, u Sabornom hramu u Novom Sadu služena je arhijerejska liturgija, kojoj su prisustvovali episkopi, sveštenstvo, predstavnici vlasti i istaknute ličnosti iz kulturnog i javnog života.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Hramu Svetog Save, a u nadahnutoj besedi poslao je snažnu poruku o veri, jedinstvu i večnosti svetosavskog nasleđa - blagočestivim vernicima koji su se sabrali da u molitvi proslave ime utemeljitelja Srpske Pravoslavne Crkve.
Uz svečanost u Makedonskom narodnom pozorištu obeležen Savindan uz poruke jedinstva, ljubavi i duhovne snage, uz prisustvo patrijarha Porfirija i visokih zvaničnika regiona.
Priča o mladiću iz Jerusalima koji je svojim životom pokazao da istinska snaga dolazi iz ljubavi prema Hristu, čak i pred najtežim iskušenjima i mučeništvom.
Sa samo 12 godina, pokrenuo je međureligijske inicijative, kako u školi, tako i van nje, i uspeo da otvori multiverkse molitvene prostorije u osnovnoj i srednjoj školi u gradovima Vitbi i Ošava u kanadskoj provinciji Ontario.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
U manastiru Ostrogu je sarađivao sa ocem Jovanom (Radosavljevićem), upravnikom monaške škole i svojim duhovnim ocem. Ubrzo je otišao u vojsku, a zatim je otputovao kao poklonik na Svetu goru.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.