Vernici su se okupili u Sabornom hramu u Novom Sadu na molitvenom slavlju u čast Svetog Save, dok su mitropolit bački Irinej i episkop Tihon govorili o njegovom delu i duhovnoj zaostavštini.
Na praznik Svetoga Save, prvog arhiepiskopa srpskog i velikog prosvetitelja roda našega, u Sabornom hramu u Novom Sadu služena je sveta arhijerejska liturgija, koju je predvodio Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit bački dr Irinej. Sasluživali su mu episkop moravički gospodin Tihon, vikar patrijarha srpskog, kao i novosadski sveštenici i đakoni.
Sabranim vernicima, u molitvenoj atmosferi, upućene su reči utehe i pouke. Po pročitanom evanđelskom odeljku, episkop moravički Tihon u svojoj besedi osvetlio je veličinu i značaj misije Svetoga Save, ističući da je on srpski narod video kao Novi Izrailj, kao narod Božji, pozvan da korača putem spasenja i ulaska u Carstvo Božje.
SPC
Saborni hram u Novom Sadu
- Sveti Sava je došao kao pastir dobri da polaže život za ovce, kao što smo čuli u Evanđelju, i da služi toj ideji da njegov narod bude Božji narod i da uđe u Carstvo Božje. Sve što je Sveti Sava radio u narednim decenijama otkriva tačnost ovih reči i dobru promisao i dobro viđenje Svetoga Save kao i njegovog oca, prepodobnog Simeona. Misija Svetoga Save uspela je i traje kroz vekove - naglasio je episkop Tihon.
Po završetku svete liturgije izvršen je čin blagosiljanja slavskih darova, prinetih u slavu Božju, a u čast Svetog Save, zaštitnika škola i đaka, učitelja i prosvetitelja. U besedi nakon otpusta, mitropolit Irinej je uputio čestitke okupljenima i istakao da je Savindan praznik čitavog srpskog naroda, a ne samo školska slava, kako se danas često misli.
- Svima čestitam današnji veliki praznik, praznik najvećeg, najomiljenijeg svetog iz našega roda, svetitelja Save, prosvetitelja srpskoga, koji je i praznik sve naše dece i omladine, zaštitnik svih onih koji i uče i uče se, to jest i onih koji poučavaju mlađe, i mladih, i dece koji bivaju poučavani. I to nije samo sticanje spoljašnjih znanja, kako se danas misli najčešće, nego je to pre svega formiranje obraza Božjeg, lika Božjega u dušama dece i omladine. To nije samo školska slava, slava onih koji uče i koji se uče. Sveti Sava je i sveopšta slava čitavog našeg naroda - poručio je mitropolit Irinej, a potom se osvrnuo na incident u Matici srpskoj, kada je grupa građana upadom prekinula svečanu Svetsavsku akademiju:
- Svi slavimo, osim onih izroda koji dolaze. To nisu radili ni okupatori otkako postoji Matica Srpska. To su, na našu žalost i sramotu celog našeg naroda, uradili izrodi potekli iz našeg naroda, da bi oskrnavili ovu svesrpsku slavu Svetoga oca našega Savu“, istakao je vladika Irinej i dodao:
- Ali neće im poći za rukom, kao što nije pošlo za rukom ni njihovim prethodnicima, koji nisu došli do takvog bezumlja, ali su činili mnogo toga protiv našeg naroda, protiv naše svete crkve, ali kako piše u svetom Evanđelju „teško je protivu bodila praćati se“ tj. ne može se ići na Božiju silu ljudskim bezumljem - zaključio je vladika Irinej.
Liturgijsko slavlje upotpunili su učenici novosadskih škola, koji su priredili recital u čast Svetoga Save, nebeskog pokrovitelja svih đaka, učitelja i nastavnika. Njihovo učešće u bogosluženju i tradicionalna povorka od Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ do Sabornog hrama, gde su barjak sa grbom Gimnazije i orden Svetoga Save prvog reda nosili učenici Darko Popović i Petar Dimitrić, još jednom su potvrdili neraskidivu vezu srpskog naroda sa svojim nebeskim zaštitnikom i učiteljem.
U sabornom jedinstvu molitve i pesme, narod Božji proslavio je svog svetitelja i prosvetitelja, sledeći njegov put bogoljublja i bratoljublja, sa verom da će nas njegov zagovor pred Gospodom i dalje voditi putevima istine, pravde i ljubavi.
Na praznik Sabora Svetog Jovana Krstitelja, u Sabornom hramu u Novom Sadu služena je arhijerejska liturgija, kojoj su prisustvovali episkopi, sveštenstvo, predstavnici vlasti i istaknute ličnosti iz kulturnog i javnog života.
Izložba „Anđeoski obrazi Hilandara“, duhovne besede i svečana akademija obeležili su dane u čast Svetog Save, okupivši verni narod u znaku ljubavi, zajedništva i molitve.
Patrijarh Porfirije služio je liturgiju u Hramu Svetog Save, a u nadahnutoj besedi poslao je snažnu poruku o veri, jedinstvu i večnosti svetosavskog nasleđa - blagočestivim vernicima koji su se sabrali da u molitvi proslave ime utemeljitelja Srpske Pravoslavne Crkve.
Uz svečanost u Makedonskom narodnom pozorištu obeležen Savindan uz poruke jedinstva, ljubavi i duhovne snage, uz prisustvo patrijarha Porfirija i visokih zvaničnika regiona.
Prema Zakonu o radu, svi zaposleni imaju pravo da odsustvuju sa posla na dan praznika za koji je zakonom propisano da se ne radi, kao i da za to vreme ostvare pravo na naknadu zarade.
U vreme posta i prolećne obnove tela, ova jednostavna čorba iz narodnog predanja vraća nas ukorenjenim vrednostima i ukusima detinjstva. Starinski, proveren recept objašnjava kako korak po korak pripremiti najlekovitiju čorbu od koprive.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.
Liturgije u Dablinu, Darbiju i Korbiju sabrale su vernike svih generacija, a praznična radost u novoj britansko-irskoj eparhiji pretočila se u molitvu, dečji smeh i poruke nade pred Veliku nedelju stradanja i spasenja.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.