KAKO SE UKRAŠAVA SLAVSKI KOLAČ I ZAŠTO: Bez ovih šara on ne bi smeo da bude deo slavske trpeze
Ostali ukrasi mogu biti različiti, ali neki od najčešćih su klas žita, ptica odnosno golub, cvet, grozd, knjiga i bure.
U kapeli Svetog despota Stefana u zaječarskoj kasarni „Nikola Pašić", održana je svečanost.
Slava Timočke brigade - Sveti mučenik Longin Sotnik je proslavljena 29. oktobra 2024. godine u vojnoj kapeli Svetog despota Stefana u zaječarskoj kasarni „Nikola Pašić“.
Sveti mučenik Longin, starešina vojnika koji su stražarili na Golgoti, bio je među prvim svedocima Vaskrsenja Hristovog. Njegovo srce dotaknuto je čudom tog Božijeg dela, i u toj svetlosti nije mogao pristati na laž koju su starešine pokušale da prošire. Odbijajući zlato ponuđeno da zataška istinu, Longin je svojim stavom pokazao veru jaču od bilo kog straha ili prolazne koristi.
Ostajući veran svedočenju Hristovog Vaskrsenja, skida vojnički pojas i zajedno sa dvojicom saboraca krštava se i povlači u Kapadokiju, gde započinje novi život u postu i molitvi. Njegovo svedočanstvo Vaskrsenja u tom dalekom kraju osvetlilo je put mnogim neznabošcima ka veri, dok je njegovo srce ostalo nerazdvojivo vezano za Hrista.
Međutim, zloba koja ga je progonila u Jerusalimu nije ga ostavila ni u miru Kapadokije. Po nalogu Pilata, vojnici su krenuli ka njemu, ne znajući koga traže, dok im Sveti Longin ne otkri svoj identitet. Blag i postojan, čak i u trenutku smrti, pripremao je svoju dušu molitvom, obučen u bele haljine, spreman za susret sa Gospodom. Sa osmehom koji je mogao samo iz vere poteći, pozva vojnike da izvrše svoju zapovest, oslobodivši ih krivice i time još jednom svedočio veličinu vere u Hrista. Longinovo svedočenje ostaje inspiracija kroz vekove, jer nas podseća da istina Vaskrsenja sija čak i u najmračnijim trenucima života.
Svetu liturgiju je služio mitropolit timočki Ilarion. Posle liturgije, mitropolit je poželeo vladici Dositeju dobrodošlicu u Eparhiju timočku izrazivši blagodarnost na prisustvu i zajedničkom služenju.
Episkop Dositej se zahvalio na gostoprimstvu i preneo pozdrave i blagoslove patrijarha Porfirija.
Vladika lipljanski potom je govorio o žitiju Svetog mučenika Longina Sotnika i poželeo je hristoljubivom vojinstvu njegovu zaštitu i pomoć u vojničkim dužnostima, ali i u privatnom životu.
Kako je protekla slava u kasarni pogledajte u galeriji ispod teksta.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Ostali ukrasi mogu biti različiti, ali neki od najčešćih su klas žita, ptica odnosno golub, cvet, grozd, knjiga i bure.
U nekim delovima Srbije, domaćin ili mlađi član porodice odlazi lično do prijatelja i poziva ga na slavu, uz prijateljski razgovor. Uoči slave, u nekim krajevima se kao pozvnica onome koga domaćin želi da ugosti, šalje manji hleb ili lepinja...
Kolač se pravi dan uoči slave i obavezno bi trebalo da ga umesi domaćica i doda mu osveštanu vodu.
Na kraju slave, gosti se ispraćaju kao što su i dočekani. Domaćin izađe iz kuće i isprati goste uz pozdrav da se i naredne godine sretnu u zdravlju i veselju.
Na dan kada Crkva slavi Prenos moštiju Svetog Nikolaja, manastir Ježevica zasijao je u punom liturgijskom sjaju — uz svetu liturgiju koju je služio vladika Justin, osvećenje novih ikona i molitveno sabranje kao svedočanstvo žive vere.
Na praznik svetih Ćirila i Metodija obeležena je prva krsna slava Misionarskog odeljenja Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke – jedinstvenog tela koje, po blagoslovu Njegove Svetosti, otvara novo poglavlje u službi Jevanđelja među narodom.
Mitropolit raško-prizrenski Teodosije je prelomio slavski kolač domaćina Boška Kućerovića, koji je sa svojom blagočestivom porodicom priredio trpezu ljubavi za goste i verni narod.
Uz molitveno učešće mnogobrojnog blagočestivog naroda Knjaževca i okoline, tokom svete liturgije su sasluživali i drugi.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
Mitropoliti Atanasije i Metodije predvodili svečanost u selu Dapsići – vernici poručuju da su dobili svetionik vere i mesto gde se sve granice brišu ljubavlju.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
U privatnom životu, Džekson je dinamičan i zanimljiv, kao i na TV ekranu. Nedavno je otkrio da ga jedno iskustvo posebno duboko promenilo.
Ministar je istakao i potrebu strateškog pristupa u edukaciji kadrova.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
U privatnom životu, Džekson je dinamičan i zanimljiv, kao i na TV ekranu. Nedavno je otkrio da ga jedno iskustvo posebno duboko promenilo.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
U besedi za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva da li je teško breme pravednosti kazna ili poziv na buđenje.