Na poziv atinskog arhiepiskopa Jeronima započeo je trodnevni skup o parareligijama i njihovom uticaju na savremenog čoveka. Pravoslavni teolozi, mitropoliti i naučnici razmatraju kako očuvati duhovne vrednosti u vremenu novih, često opasnih, ideologija i izazova transhumanizma.
U drevnom Pireju, uz molitve je otpočeo skup posvećen očuvanju duhovnog nasleđa pravoslavne vere i obrani njene istine u vremenu sveopšteg preispitivanja. Na 34. konferenciji pravoslavnih crkava i mitropolija Grčke, koja traje od 5. do 7. novembra 2024. godine, izučava se pitanje sektaštva i parareligijskih pokreta novog doba, čije prisustvo izaziva brojne duhovne i etičke dileme.
Foto SPC
Skup je otvoren 5. novembra i trajaće do 7. novembra
Ovaj događaj, organizovan pod blagoslovom Arhiepiskopije atinske, okupio je predstavnike različitih pravoslavnih zajednica u želji da prodube dijalog i prepoznaju zajedničke odgovore na savremene izazove. Skup je započet malim činom osvećenja, koji je izvršio mitropolit kidonijski i apokoronski Damaskin, unoseći miris tamjana i reč blagoslova u duhovnu atmosferu konferencije. Okupljene je srdačno pozdravio protojerej-stavrofor Kirijakos Curos, podsećajući ih na večnu snagu vere koja stoji nasuprot prolaznim ideologijama i iluzijama Novog doba.
Prvi dan skupa je otpočeo činom malog osvećenja koji je, sa blagoslovom mitropolita pirejskog Serafima, izvršio mitropolit kidonijski i apokoronski Damaskin, posle čega je predstavnik domaće Crkve, protojerej-stavrofor Kirijakos Curos, sekretar Sinodske komisije za savremene jeresi, pozdravio učesnike Konferencije. Zatim su pročitana pozdravna pisma predstojatelja Carigradske patrijaršije, Aleksandrijske patrijaršije, Antiohijske patrijaršije, Jerusalimske patrijaršije, Srpske patrijaršije, Bugarske patrijaršije, Arhiepiskopije kiparske, Poljske pravoslavne crkve, Arhiepiskopije albanske i Arhiepiskopije atinske.
U ime Srpske pravoslavne crkve, arhimandrit mr Evsevije (Meandžija) preneo je pozdrav patrijarha Porfirija, ističući reči koje osvetljavaju istorijski razvoj i današnje oblike delovanja sekti, upozoravajući na uticaj koji one vrše na duhovnu sliku savremenog čoveka. Njegovo obraćanje podsetilo je prisutne da, uprkos izazovima, vera ostaje čvrst temelj i putokaz, a duhovna misija Crkve postaje svetionik u vremenu konfuzije i nesigurnosti.
U nastavku, prezviter dr Oliver Subotić izložio je projekat patrijarha Porfirija, koji kroz Misionarsko odeljenje Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke i Odsek za apologetsku misiju nudi temeljan pristup izazovima sektaštva i savremenih jeresi. Sa dubokim poštovanjem prema prisutnima, domaćin konferencije, mitropolit Serafim, otvorio je radni deo skupa i osvrnuo se na ideologiju transhumanizma, označivši je kao savremeni izazov čovečanstvu koji zahteva promišljeni pravoslavni odgovor.
Uz reči profesora Konstantina Kotcijopulosa, koji je u svom predavanju istražio veze posthumanizma i veštačke inteligencije, ova konferencija postaje svetionik duhovne rasprave i promišljanja o očuvanju vere i identiteta pravoslavnih zajednica u vremenu sveopšteg tehnološkog i društvenog preobražaja.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Dok se joga u savremenom društvu promoviše kao način postizanja fizičkog i mentalnog balansa, episkop zvorničko-tuzlanski otvoreno govori o rizicima koje ova praksa nosi za pravoslavne vernike i poziva na očuvanje svetosavske vere.
Nekadašnji evanđelistički, a danas pravoslavni sveštenik govori o svom duhovnom preobražaju, preispitivanju istine i pitanjima koja razotkrivaju korene hrišćanske vere. Njegov susret sa mladićem na aerodromu naterao je mnoge da se zamisle o istoriji Crkve i Svetog pisma.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.