ČITANJE BIBLIJE ZA 2. APRIL: Odlomak iz Svetog pisma za sredu pete sedmice Velikog posta
"Gle, postideće se i posramiće svi koji se ljute na tebe; biće kao ništa i izginuće protivnici tvoji".
Na poziv atinskog arhiepiskopa Jeronima započeo je trodnevni skup o parareligijama i njihovom uticaju na savremenog čoveka. Pravoslavni teolozi, mitropoliti i naučnici razmatraju kako očuvati duhovne vrednosti u vremenu novih, često opasnih, ideologija i izazova transhumanizma.
U drevnom Pireju, uz molitve je otpočeo skup posvećen očuvanju duhovnog nasleđa pravoslavne vere i obrani njene istine u vremenu sveopšteg preispitivanja. Na 34. konferenciji pravoslavnih crkava i mitropolija Grčke, koja traje od 5. do 7. novembra 2024. godine, izučava se pitanje sektaštva i parareligijskih pokreta novog doba, čije prisustvo izaziva brojne duhovne i etičke dileme.
Ovaj događaj, organizovan pod blagoslovom Arhiepiskopije atinske, okupio je predstavnike različitih pravoslavnih zajednica u želji da prodube dijalog i prepoznaju zajedničke odgovore na savremene izazove. Skup je započet malim činom osvećenja, koji je izvršio mitropolit kidonijski i apokoronski Damaskin, unoseći miris tamjana i reč blagoslova u duhovnu atmosferu konferencije. Okupljene je srdačno pozdravio protojerej-stavrofor Kirijakos Curos, podsećajući ih na večnu snagu vere koja stoji nasuprot prolaznim ideologijama i iluzijama Novog doba.
Prvi dan skupa je otpočeo činom malog osvećenja koji je, sa blagoslovom mitropolita pirejskog Serafima, izvršio mitropolit kidonijski i apokoronski Damaskin, posle čega je predstavnik domaće Crkve, protojerej-stavrofor Kirijakos Curos, sekretar Sinodske komisije za savremene jeresi, pozdravio učesnike Konferencije. Zatim su pročitana pozdravna pisma predstojatelja Carigradske patrijaršije, Aleksandrijske patrijaršije, Antiohijske patrijaršije, Jerusalimske patrijaršije, Srpske patrijaršije, Bugarske patrijaršije, Arhiepiskopije kiparske, Poljske pravoslavne crkve, Arhiepiskopije albanske i Arhiepiskopije atinske.
U ime Srpske pravoslavne crkve, arhimandrit mr Evsevije (Meandžija) preneo je pozdrav patrijarha Porfirija, ističući reči koje osvetljavaju istorijski razvoj i današnje oblike delovanja sekti, upozoravajući na uticaj koji one vrše na duhovnu sliku savremenog čoveka. Njegovo obraćanje podsetilo je prisutne da, uprkos izazovima, vera ostaje čvrst temelj i putokaz, a duhovna misija Crkve postaje svetionik u vremenu konfuzije i nesigurnosti.
U nastavku, prezviter dr Oliver Subotić izložio je projekat patrijarha Porfirija, koji kroz Misionarsko odeljenje Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke i Odsek za apologetsku misiju nudi temeljan pristup izazovima sektaštva i savremenih jeresi. Sa dubokim poštovanjem prema prisutnima, domaćin konferencije, mitropolit Serafim, otvorio je radni deo skupa i osvrnuo se na ideologiju transhumanizma, označivši je kao savremeni izazov čovečanstvu koji zahteva promišljeni pravoslavni odgovor.
Uz reči profesora Konstantina Kotcijopulosa, koji je u svom predavanju istražio veze posthumanizma i veštačke inteligencije, ova konferencija postaje svetionik duhovne rasprave i promišljanja o očuvanju vere i identiteta pravoslavnih zajednica u vremenu sveopšteg tehnološkog i društvenog preobražaja.
Dok se joga u savremenom društvu promoviše kao način postizanja fizičkog i mentalnog balansa, episkop zvorničko-tuzlanski otvoreno govori o rizicima koje ova praksa nosi za pravoslavne vernike i poziva na očuvanje svetosavske vere.
Nekadašnji evanđelistički, a danas pravoslavni sveštenik govori o svom duhovnom preobražaju, preispitivanju istine i pitanjima koja razotkrivaju korene hrišćanske vere. Njegov susret sa mladićem na aerodromu naterao je mnoge da se zamisle o istoriji Crkve i Svetog pisma.
Ako je duša malo osetljivija, psihički će da padne, objašnjavao je otac Vasilije.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za četvrti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.