Kroz diplomaciju i duhovnost, protođakon dr Petar Dabić postavlja temelje za jaču ulogu Crkve u društvenom životu Srbije, noseći nasleđe Svetog Save u savremenom svetu.
U godini kada svet ponovno traži balans i stabilnost, a diplomatija postaje ključna karika za budućnost svakog naroda, jedan od predstavnika Srpske pravoslavne crkve, protođakon Petar Dabić, uspešno je završio Diplomatsku akademiju Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Ovaj značajan uspeh nije samo lični, već i simbolički trenutak za Crkvu, koja kroz svoje predstavnike nastavlja da se bavi kako duhovnim, tako i društvenim pitanjima.
Foto: SPC
Ministar Marko Đurić i protođakon dr Petar Dabić
Uz blagoslov patrijarha srpskog, Porfirija, protođakon Petar Dabić, kardiolog Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje i član Odbora za bioetiku Svetog arhijerejskog sinoda, postao je deo generacije diplomaca koja se suočava sa izazovima savremenog sveta. Na svečanosti koja je održana povodom završetka obuke, ministar spoljnih poslova Marko Đurić uručio je diplome polaznicima, naglašavajući da je ovo trenutak koji simbolizuje razgovor sa budućnošću srpske diplomatije.
U svom obraćanju, ministar Đurić istakao je da je diplomacija u današnjem vremenu, kako na regionalnom, tako i na globalnom nivou, suočena sa izazovima koji zahtevaju izuzetne pojedince, sposobne da zastupaju interese Srbije u svim segmentima. On je pohvalio izvanredne rezultate diplomaca i njihov doprinos, među kojima je i protođakon Dabić, dodajući da je upravo saradnja različitih institucija ključ za stvaranje efikasnijih i kompetentnijih struktura.
Foto: SPC
Protođakon dr Petar Dabi
„Posebno mi je drago što među diplomcima Diplomatske akademije ove godine imamo veliki broj ljudi koji dolaze iz različitih ministarstava i drugih ustanova, a koji su pokazali izvanredne rezultate. Samo zajedno možemo da stvorimo efikasnije, sposobnije i kvalitetnije institucije“, zaključio je šef srpske diplomatije.
Za protođakona Dabića, završetak Diplomatske akademije predstavlja još jedan korak na njegovom putu koji povezuje duhovnost i društveni angažman. U ranijem intervjuu, on je istakao važnost uloge Crkve u očuvanju identiteta srpskog naroda, a citirao je i patrijarha Porfirija, podsećajući na reči o tome da je Crkva, kao i u srednjem veku, ključna institucija koja čuva kontinuitet srpskog identiteta.
- Patrijarh u propovedima uvek ističe da smo mi svetosavski narod i svetosavska Crkva, a znamo da je Sveti Sava bio svetitelj, prosvetitelj, državnik i diplomata koji se starao o izgrađivanju pravoslavnog hrišćanskog narodnog bića. Crkva se trudi da ide tim tragom i putem. Iako je naša država sekularna, SPC predstavlja potku stabilnosti društva.
Naša Crkva je narodna i daje nam srpsko-pravoslavni identitet. Ona je jedina institucija koja je ostala na teritoriji KiM i kada se država nakon okupacije morala privremeno povući sa te teritorije - rekao je ranije protođakon Dabić, naglašavajući da Crkva ostaje stub stabilnosti.
Foto: SPC
Ministar Marko Đurić i protođakon dr Petar Dabić
Ovaj uspeh protođakona Dabića nije prvi put da se u javnosti pominje njegova sposobnost i posvećenost obrazovanju i društvenom angažmanu. Prošle godine, vest da je prvi klirik Srpske pravoslavne crkve završio Visoke studije bezbednosti i nacionalne odbrane na Univerzitetu odbrane izazvala je veliku pažnju. Tada je, na ceremoniji uručenja diplome, tadašnji ministar odbrane Miloš Vučević, simbolički, protođakonu poklonio repliku srpskog srednjovekovnog mača.
Kroz ove uspehe, otac Petar ne samo da potvrđuje svoju posvećenost službi Crkvi, već i snagu uloge Crkve u društvenom životu Srbije. On, kao i mnogi drugi sveštenici i crkveni predstavnici, pokazuje da je moguće uskladiti duhovni poziv sa angažmanom na polju diplomatije, prosvete i socijalne odgovornosti, te da Crkva ostaje ključni oslonac srpskog naroda, čak i u trenucima globalnih izazova.
Na portalu crkve i danas stoji tabla: "U slavu srećnog spasenja vrhovnog komandanta Kraljevske srpske vojske Njegovog veličanstva kralja Aleksandara i ovaj hram iz temelja obnavljaju zahvaljujući Svemogućem što je sačuvao dragoceni život Uzvišenog Gospodara Srbije, a u znak toplih osećanja koji su prema njegovoj uzvišenoj ličnosti prožeti. Oficiri i vojnici inženjerijskih trupa.”
Pozivajući se na Simvol vere i reči svetih otaca, blaženopočivši episkop Srpske pravoslavne crkve objasnio je zašto je Crkva neodvojivi deo pravoslavne vere.
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.