VAŽAN SUSRET U PATRIJARŠIJI: Patrijarh Porfirije i nova ambasadorka Izraela istakli zajedničke vrednosti
Dijalog o prijateljstvu srpskog i jevrejskog naroda, značaju molitve i potrebi za mirom u svetu.
Patrijarh srpski ugostio je ambasadora Madija Atamkulova u Patrijaršijskom dvoru, gde su potvrđene snažne veze i saradnja dva naroda. Tokom sastanka, patrijarh je primio poziv za učešće na velikom međunarodnom kongresu u Astani.
U atmosferi međusobnog uvažavanja i bratske ljubavi, patrijarh srpski Porfirije primio je u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu ambasadora Republike Kazahstan u Srbiji, gospodina Madija Atamkulova. Tokom ovog blagoslovenog susreta, sagovornici su sa zadovoljstvom istakli tradicionalno dobre odnose između dva naroda, koji, iako geografski udaljeni, dele zajedničke vrednosti mira, saradnje i duhovnosti.
Ambasador Atamkulov je, sa dubokim poštovanjem, preneo patrijarhu Porfiriju srdačne pozdrave predsednika Republike Kazahstan, Kasima Žomarta Tokajeva, kao i poziv da učestvuje na 8. kongresu svetskih lidera i tradicionalnih religija, koji će se održati u Astani 17. i 18. septembra ove godine. Ovaj sabor, posvećen dijalogu i međusobnom razumevanju različitih vera i kultura, jeste svedočanstvo da se u vremenu izazova ljudi dobrotom i verom mogu približiti jedni drugima, gradeći mostove saradnje i zajedništva.
Susretu su prisustvovali i Abzal Imankulov, konzul Republike Kazahstan, protojerej-stavrofor Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog, kao i Olivera Jovanović, glavni i odgovorni urednik novina Srpske patrijaršije „Pravoslavlje“.
Patrijarh Porfirije je, sa svojom poznatom blagošću i pastirskom mudrošću, istakao značaj očuvanja duhovnog identiteta naroda kroz vekove i izrazio uverenje da će saradnja između Srbije i Kazahstana, utemeljena na uzajamnom poštovanju i prijateljstvu, nastaviti da se produbljuje. U ovim vremenima, kada je svet suočen sa brojnim iskušenjima, posebno je važno svedočiti mir, ljubav i dobru volju, što i ovaj susret potvrđuje kao put ka većem razumevanju i slozi među narodima.
Dijalog o prijateljstvu srpskog i jevrejskog naroda, značaju molitve i potrebi za mirom u svetu.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
Od ustoličenja do susreta sa najvažnijim ličnostima sveta, patrijarh Porfirije je u protekle četiri godine oblikovao istoriju Srpske pravoslavne crkve, donoseći mir i duhovnu snagu.
Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o ljubavi, zajednici i opasnostima trgovačkog odnosa prema Bogu i Crkvi, naglasivši da je jedini pravi put - davanje srca i traženje Carstva nebeskog.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Mitropolit Tihon je saopštio da će uskoro uslediti zajednička služba dvojice poglavara u Vašingtonu, kao potvrda ove istorijske odluke.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Reka vernog naroda u radosti i zajedništvu započela je novu eru, uz dirljiv folklorni program i blagoslov koji budi nadu i snagu za budućnost.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
Donosimo vam 21 citat iz Talmuda o ljudskoj prirodi.
Odrasla u porodici južnjačkih baptista u gradu Rome (Džordžija), Klodet nije imala podršku za svoje duhovne težnje.
Bez ikakvih preterivanja - upotrebe jakih parfema i naglašavanja odeće koju nosimo, kako muškarci tako i žene.
Bez ikakvih preterivanja - upotrebe jakih parfema i naglašavanja odeće koju nosimo, kako muškarci tako i žene.
I oni koji svesno odbacuju decu, i oni koji ih ne mogu imati, deo su iste društvene stvarnosti koja je u raskoraku s Božijom zapovešću.
Otkrivamo jednostavan recept iz stare kuhinje naših predaka koji spaja jaja, kačkavalj i hleb u ukusan obrok pun poštovanja prema svakom Božijem daru.