Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o ljubavi, zajednici i opasnostima trgovačkog odnosa prema Bogu i Crkvi, naglasivši da je jedini pravi put - davanje srca i traženje Carstva nebeskog.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije služio je svetu liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, u Nedelju o bludnom sinu. U nadahnutoj besedi, vladika je kroz jevanđeljsku priču o bludnom sinu ukazao na duboku duhovnu pouku o odnosu Boga i čoveka, zajednici i ljubavi, kao i opasnosti udaljavanja od Oca.
Podsećajući na priču o izgubljenoj ovci i drahmi, vladika Metodije je naglasio Božju ljubav i neprekidni poziv na povratak:
- Kada ode čovek od Njega i kada Ga napusti, On ga čeka i priziva, nikada ne ukidajući prostor u koji se čovek može uvek vratiti. To je najvažnije i to je nauka za sve nas hrišćane. Nikad ne treba rušiti odnose.
Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop Metodije je istakao da ona nije samo o jednom mladiću koji je napustio očev dom, već je to priča o ljubavi i nemanju ljubavi, o zajednici i njenom značaju:
- Kada je sin napustio dom i sve protraćio, kroz patnju i stradanje počeo je da sazreva i da se priseća gde je bio i šta je izgubio. Na početku je imao trgovački odnos sa ocem, ali kada je došao sebi, vratio se iz ljubavi prema njemu, a ne zbog imovine. Zato ga je otac primio, stavio mu belu odeždu i ponovo ga uveo u dom zajednice.
Vladika je ukazao i na starijeg sina, koji je spolja ispunjavao očeve zapovesti, ali ga nije voleo, već je imao trgovački odnos sa njim:
- On nije razumeo da mu otac daje sve svoje, da mu daje i sebe, a ne samo materijalne darove. Ljubav, dati srce nekome – to je pravi odnos.
U svojoj besedi, episkop je posebno naglasio opomenu protiv „piljarskog odnosa“ prema Bogu i Crkvi:
- Ima ljudi koji su, kroz ove dane napada na Crkvu, govorili: "Branili smo Crkvu, šta nam je Crkva dala? Branili smo srpstvo, šta nam je srpstvo dalo?" To je piljarski odnos. Branili smo Crkvu jer je to naša kuća, to je naša zajednica. Bez toga ne postojimo. Ne treba nam ništa zauzvrat, dajemo sebe, a ostalo će nam sve Gospod pridodati.
Zaključujući besedu, episkop Metodije je podsetio na reči Gospoda:
- Ištite najpre Carstvo nebesko i pravdu njegovu, a ostalo će vam se dodati. Priča o bludnom sinu ostaje otvorena, jer nije poznato da li se stariji sin odazvao očevom pozivu da uđe u kuću, a time i u zajednicu: Strašna je ovo priča i jako poučna za ceo naš život, a ne samo za ovaj period pred Veliki post u koji ulazimo. Dostojevski je govorio da kada bi se celo Jevanđelje izgubilo, a ostala samo ova priča, u njoj bi bilo ispričano celokupno Jevanđelje.
Priča o bludnom sinu, poznata i kao priča o izgubljenom sinu, jedna je od najpoznatijih Isusovih priča i govori o mlađem sinu koji od oca uzima svoj deo imanja i onda ga gubi zbog rasipnog života.
Od ustoličenja do susreta sa najvažnijim ličnostima sveta, patrijarh Porfirije je u protekle četiri godine oblikovao istoriju Srpske pravoslavne crkve, donoseći mir i duhovnu snagu.
U Nedelju krsnopoklonu, svetitelj jasno poručuje da bez krsnog znamenja nema istinskog hoda za Gospodom – jer se upravo kroz stradanje duša čisti i priprema za večnu radost.
U Krstopoklonoj nedelji setimo se Svete carice Jelene, žene koja je od skromnih početaka postala simbol hrišćanskog spasenja, čineći Krst hrišćanskim znamenjem koje prevazilazi granice vremena.
Na opelu nevinim žrtvama koje su izgubile život u noći koja je zauvek promenila Kočane i ostavila prazne školske klupe, arhiepiskop Stefan uputio je poruku koja tera suze na lice, ali istovremeno podseća na suštinu pravoslavne vere – veru u život večni.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Fondacija „Ihtis“ donirala je 2.800 evra za obnovu gazdinstva porodice Bulatović u selu Bela Crkva kod Rožaja, potvrđujući da nijedna borba nije uzaludna kada se srca ujedine u milosrđu.
Uoči praznika Prepodobnog Simeona Mirotočivog, vladika Metodije služio je svetu liturgiju u manastiru Rođenja Presvete Bogorodice, podsećajući na večne vrednosti vere, ljubavi i molitve, koje nadilaze prolaznost vremena.
Episkop budimljansko-nikšićki služio svetu liturgiju u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Ozrinićima kod Nikšića, gde je vernicima uputio snažnu poruku o smirenju, veri i opasnosti gordosti u duhovnom životu.
Rajko Krivokapić, Marinko Jovanović i Dragutin Lalatović pušteni su iz prištinskog kazamata, a njihov povratak u Nikšić simbolizuje pobedu istine, hrabrosti i borbe za slobodu.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
Na svečanosti povodom godišnice Vojne akademije, patrijarh srpski istakao je neraskidivu vezu između vojne službe i duhovne snage, podsećajući mlade oficire da su znanje, vera i ljubav prema otadžbini temelji nepobedivosti.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
U hramu Svetog Jovana Krstitelja služena je sveta liturgija, koju je predvodio episkop istočnoamerički Irinej, uz prisustvo uglednih gostiju i mnogobrojnih vernika, koji su u sabranju doživeli duhovnu radost i blagoslov zajedništva.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
U manastiru je otkriven stari živopis, koji datira s kraja 13. veka. 2016. godine je raslojen jedan deo, a 2017. se nastavilo sa mehaničkim suvim čišćenjem. Tada je i otkrivena freska Strašni sud.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Desert bogat aromama narandže, oraha i začina, bez mleka i jaja, koji donosi duhovnu i kulinarsku harmoniju na vašu trpezu. Ovaj kolač je jednostavan, ali nezaboravan.