Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o ljubavi, zajednici i opasnostima trgovačkog odnosa prema Bogu i Crkvi, naglasivši da je jedini pravi put - davanje srca i traženje Carstva nebeskog.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije služio je svetu liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, u Nedelju o bludnom sinu. U nadahnutoj besedi, vladika je kroz jevanđeljsku priču o bludnom sinu ukazao na duboku duhovnu pouku o odnosu Boga i čoveka, zajednici i ljubavi, kao i opasnosti udaljavanja od Oca.
Podsećajući na priču o izgubljenoj ovci i drahmi, vladika Metodije je naglasio Božju ljubav i neprekidni poziv na povratak:
- Kada ode čovek od Njega i kada Ga napusti, On ga čeka i priziva, nikada ne ukidajući prostor u koji se čovek može uvek vratiti. To je najvažnije i to je nauka za sve nas hrišćane. Nikad ne treba rušiti odnose.
Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop Metodije je istakao da ona nije samo o jednom mladiću koji je napustio očev dom, već je to priča o ljubavi i nemanju ljubavi, o zajednici i njenom značaju:
- Kada je sin napustio dom i sve protraćio, kroz patnju i stradanje počeo je da sazreva i da se priseća gde je bio i šta je izgubio. Na početku je imao trgovački odnos sa ocem, ali kada je došao sebi, vratio se iz ljubavi prema njemu, a ne zbog imovine. Zato ga je otac primio, stavio mu belu odeždu i ponovo ga uveo u dom zajednice.
Vladika je ukazao i na starijeg sina, koji je spolja ispunjavao očeve zapovesti, ali ga nije voleo, već je imao trgovački odnos sa njim:
- On nije razumeo da mu otac daje sve svoje, da mu daje i sebe, a ne samo materijalne darove. Ljubav, dati srce nekome – to je pravi odnos.
U svojoj besedi, episkop je posebno naglasio opomenu protiv „piljarskog odnosa“ prema Bogu i Crkvi:
- Ima ljudi koji su, kroz ove dane napada na Crkvu, govorili: "Branili smo Crkvu, šta nam je Crkva dala? Branili smo srpstvo, šta nam je srpstvo dalo?" To je piljarski odnos. Branili smo Crkvu jer je to naša kuća, to je naša zajednica. Bez toga ne postojimo. Ne treba nam ništa zauzvrat, dajemo sebe, a ostalo će nam sve Gospod pridodati.
Zaključujući besedu, episkop Metodije je podsetio na reči Gospoda:
- Ištite najpre Carstvo nebesko i pravdu njegovu, a ostalo će vam se dodati. Priča o bludnom sinu ostaje otvorena, jer nije poznato da li se stariji sin odazvao očevom pozivu da uđe u kuću, a time i u zajednicu: Strašna je ovo priča i jako poučna za ceo naš život, a ne samo za ovaj period pred Veliki post u koji ulazimo. Dostojevski je govorio da kada bi se celo Jevanđelje izgubilo, a ostala samo ova priča, u njoj bi bilo ispričano celokupno Jevanđelje.
Priča o bludnom sinu, poznata i kao priča o izgubljenom sinu, jedna je od najpoznatijih Isusovih priča i govori o mlađem sinu koji od oca uzima svoj deo imanja i onda ga gubi zbog rasipnog života.
Od ustoličenja do susreta sa najvažnijim ličnostima sveta, patrijarh Porfirije je u protekle četiri godine oblikovao istoriju Srpske pravoslavne crkve, donoseći mir i duhovnu snagu.
U svojoj knjizi, za petak mesopusne sedmice, Sveti Teofan Zatvornik piše o opasnostima koje donose savremene zablude, koje i dalje negiraju duboko učenje o Hristovoj ličnosti i spasenju kroz Crkvu.
U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Episkop budimljansko-nikšićki služio svetu liturgiju u crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Ozrinićima kod Nikšića, gde je vernicima uputio snažnu poruku o smirenju, veri i opasnosti gordosti u duhovnom životu.
Rajko Krivokapić, Marinko Jovanović i Dragutin Lalatović pušteni su iz prištinskog kazamata, a njihov povratak u Nikšić simbolizuje pobedu istine, hrabrosti i borbe za slobodu.
U blizini Igala, na mestu gde se snaga vere susreće sa lepotom prirode, episkop budimljansko-nikšićki Metodije osveštao je novi konak i u svojoj nadahnutoj besedi govorio o značaju duhovne borbe, snazi krsta i važnosti zajedništva.
Na ročištu u Nikšiću, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o posledicama optužbi koje su, kako tvrdi, trajno narušile njegov ugled i odnose u sredini u kojoj živi i služi, osvrćući se i na širu društvenu pozadinu ovog slučaja.
U manastiru Bukovo svečano je proslavljen praznik Svetog Trifuna, zaštitnika vinara i vinogradara, uz svetu Liturgiju i tradicionalno blagosiljanje vinove loze, a mitropolit timočki uputio je poruku punu vere, ljubavi i nade.
U Episkopskoj biblioteci promovisana je knjiga dr Milene N. Martinović o rukopisnim knjigama iz Cetinjskog manastira – svedočanstvo o bogatoj duhovnoj i kulturnoj baštini, koje već vekovima odoleva zaboravu.
U Orahovici je služena arhijerejska liturgija na kojoj je mitropolit Joanikije uputio snažne reči o monaškom podvigu, dok je episkop Jovan činom male shime zamonašio iskušenika Dimitrija, dodelivši mu monaško ime Diodor.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Nekada nezaobilazna na trpezama domaćina na Kosovu i Metohiji, ova hranljiva i aromatična čorba vraća nas u vreme kada su mirisi iz bakinih lonaca ispunjavali domove i okupljali porodicu oko stola.