Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop budimljansko-nikšićki govorio je o ljubavi, zajednici i opasnostima trgovačkog odnosa prema Bogu i Crkvi, naglasivši da je jedini pravi put - davanje srca i traženje Carstva nebeskog.
Episkop budimljansko-nikšićki Metodije služio je svetu liturgiju u Sabornoj crkvi Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću, u Nedelju o bludnom sinu. U nadahnutoj besedi, vladika je kroz jevanđeljsku priču o bludnom sinu ukazao na duboku duhovnu pouku o odnosu Boga i čoveka, zajednici i ljubavi, kao i opasnosti udaljavanja od Oca.
Podsećajući na priču o izgubljenoj ovci i drahmi, vladika Metodije je naglasio Božju ljubav i neprekidni poziv na povratak:
- Kada ode čovek od Njega i kada Ga napusti, On ga čeka i priziva, nikada ne ukidajući prostor u koji se čovek može uvek vratiti. To je najvažnije i to je nauka za sve nas hrišćane. Nikad ne treba rušiti odnose.
Tumačeći priču o bludnom sinu, episkop Metodije je istakao da ona nije samo o jednom mladiću koji je napustio očev dom, već je to priča o ljubavi i nemanju ljubavi, o zajednici i njenom značaju:
- Kada je sin napustio dom i sve protraćio, kroz patnju i stradanje počeo je da sazreva i da se priseća gde je bio i šta je izgubio. Na početku je imao trgovački odnos sa ocem, ali kada je došao sebi, vratio se iz ljubavi prema njemu, a ne zbog imovine. Zato ga je otac primio, stavio mu belu odeždu i ponovo ga uveo u dom zajednice.
Vladika je ukazao i na starijeg sina, koji je spolja ispunjavao očeve zapovesti, ali ga nije voleo, već je imao trgovački odnos sa njim:
- On nije razumeo da mu otac daje sve svoje, da mu daje i sebe, a ne samo materijalne darove. Ljubav, dati srce nekome – to je pravi odnos.
U svojoj besedi, episkop je posebno naglasio opomenu protiv „piljarskog odnosa“ prema Bogu i Crkvi:
- Ima ljudi koji su, kroz ove dane napada na Crkvu, govorili: "Branili smo Crkvu, šta nam je Crkva dala? Branili smo srpstvo, šta nam je srpstvo dalo?" To je piljarski odnos. Branili smo Crkvu jer je to naša kuća, to je naša zajednica. Bez toga ne postojimo. Ne treba nam ništa zauzvrat, dajemo sebe, a ostalo će nam sve Gospod pridodati.
Zaključujući besedu, episkop Metodije je podsetio na reči Gospoda:
- Ištite najpre Carstvo nebesko i pravdu njegovu, a ostalo će vam se dodati. Priča o bludnom sinu ostaje otvorena, jer nije poznato da li se stariji sin odazvao očevom pozivu da uđe u kuću, a time i u zajednicu: Strašna je ovo priča i jako poučna za ceo naš život, a ne samo za ovaj period pred Veliki post u koji ulazimo. Dostojevski je govorio da kada bi se celo Jevanđelje izgubilo, a ostala samo ova priča, u njoj bi bilo ispričano celokupno Jevanđelje.
Priča o bludnom sinu, poznata i kao priča o izgubljenom sinu, jedna je od najpoznatijih Isusovih priča i govori o mlađem sinu koji od oca uzima svoj deo imanja i onda ga gubi zbog rasipnog života.
Od ustoličenja do susreta sa najvažnijim ličnostima sveta, patrijarh Porfirije je u protekle četiri godine oblikovao istoriju Srpske pravoslavne crkve, donoseći mir i duhovnu snagu.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Vatikan je prošlog meseca saopštio da je teško bolesni Tajkvan Hol, rođen prevremeno hitnim carskim rezom i bez ikakvog pulsa, u potpunosti ozdravio nakon što je jedan lekar prizvao ime davno zaboravljenog španskog sveštenika iz 19. veka.
U besedi o "slovesnom mleku" Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava šta znači hraniti srce Hristovim rečima i kako jedino takva duhovna ishrana vodi čoveka ka večnom spasenju.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Više od dve sedmice tužilaštvo u Bijelom Polju bezuspešno traži inspektora koji bi priveo i saslušao mitropolita budimljansko-nikšićkog zbog besede o Titu i četnicima – vernici u strahu, javnost u šoku.
U manastiru Podmalinsko održano je molitveno sabranje posvećeno veri, predacima i žrtvama komunističkih progona, a mitropolit budimljansko-nikšićki uputio je snažne poruke o istorijskom pamćenju, duhovnom identitetu i borbi za istinu.
U vaskršnjem intervjuu episkop budimljansko-nikšićki ne ostaje nem na pitanja savremenog čoveka, već otvoreno i sa apostolskom smelošću ukazuje na duhovne zablude koje su nas, kao narod, dovele do duhovnog sloma i identitetskog posrnuća.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
Na saboru u Bilješevu kod Kaknja mitropoliti i verni narod iz svih krajeva sveta otkrivaju neispričane priče o hrabrosti i neuništivoj veri sveštenomučenika koji su izabrali večni život, ostavljajući neizbrisiv trag u duhovnoj istoriji Srba.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.