Poglavar Srpske pravoslavne crkve sa sveštenom pratnjom poklonio se mestu gde je Presveta Bogorodica usnula u Gospodu.
Patrijarh srpski Porfirije sa svojom sveštenom pratnjom poklonio se grobu Presvete Bogorodice u Svetoj zemlji, obasjavajući svojim prisustvom mesto gde je, po predanju, Presveta Bogorodica usnula u Gospodu i vaznela se na nebo.
Nakon što je služio liturgiju pređeosvećenih darova u crkvi Groba Gospodnjeg u Jerusalimu, patrijarh se uputio ka Getsimanskom vrtu na obroncima Maslinske gore, mestu prožetom božanskom tajnom i neizrecivom svetlošću. U tom svetom predelu, gde se Gospod naš Isus Hristos molio pred svoje stradanje, a Juda pao u tamu izdaje, nalazi se i crkva Uspenja Presvete Bogorodice, u kojoj počiva njen sveti grob.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh srpski Porfirije u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Svetj zemlji
Sa dubokom smirenošću i bogonadahnutom molitvom, patrijarh je celivao to sveto mesto, gde je Bogomajka, okružena apostolima i anđeoskim silama, predala svoj duh u ruke Spasitelja. Odatle se, po svedočenju crkvenog predanja, trećeg dana vaznela na nebo, ostavivši apostolima svetlu utehu u rečima: „Radujte se, ja ću biti s vama navek.“
U patrijarhovoj pratnji nalazili su se vikarni episkop toplički Petar, arhimandrit Danilo, protođakon dr Dragan Radić, đakon Vasilije Bursać i ipođakon Dejan Nakić. Njihovo prisustvo svedočilo je o neraskidivoj vezi Srpske pravoslavne crkve sa svetinjama Svete zemlje, gde su postavljeni temelji vere, nade i ljubavi.
Po završetku molitvenog poklonjenja grobu Presvete Bogorodice, patrijarh Porfirije je posetio Sionsku goru, gde se poklonio grobu svetog cara Davida Psalmopojca, drevnog pravednika i Bogom nadahnutog pesnika, čije su psalmske reči vekovima prinošene Gospodu kao uzvišena molitva.
Ova bogougodna poseta patrijarha Porfirija Svetoj zemlji još jednom potvrđuje neprolaznu duhovnu povezanost između Jerusalima i vernog naroda srpskog, koji s ljubavlju i molitvom gleda ka svetinjama u kojima se projavljuje neugasiva svetlost Hristovog vaskrsenja i Majčine zaštite.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Na dan pretprazništva Uspenja Presvete Bogorodice, vernici se sabiraju u molitvi pred grobom Bogorodice, gde dobijaju duhovnu utehu na ovom svetom mestu, na kom se tišina susreće sa večnim svetlom njene milosti.
Ove godine, kao i kroz vekove svakog 4. decembra, slavimo veličanstveni trenutak kada je trogodišnja Djeva Marija u pratnji svetih roditelja, kročila u Božji hram, obasjana svetlom anđela i pesmama devojačkih horova.
Na sveti dan Uspenija Presvete Bogorodice, vernici se okupljaju da na liturgijama proslave ovaj veliki trenutak, podsećajući se značaja pete Božje zapovesti i molitveno se sećajući njenog besprekornog života.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
Predlog Zakona o grobljima izazvao je strah i tugu među preostalim Srbima u Hrvatskoj – ukoliko bude usvojen, spomenici sa ćiriličnim natpisima i pravoslavnim simbolima moći će da se uklanjaju kao „neprimereni“.
U hramu Svetog arhangela Mihaila u Dardi, liturgiju je služio episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, čije su reči bile duhovni putokaz za svakoga ko traga za smirenjem i istinom.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
U skromnosti kukuruznog zrna i jednostavnosti pripreme krije se bogatstvo koje je vekovima grejalo trpeze naših predaka, a danas, u vreme posta, podseća da se najdublja uteha često nalazi u najskromnijem obroku.