Na liturgiji u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, na praznik Blagovesti, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o poverenju kao suštini duhovnog života i otkrio zašto Presvetu Bogorodicu nazivamo ključnim mostom između neba i zemlje.
U zoru praznika Blagovesti, dok su se zvona oglašavala tiho i svečano, kao da su šaptala blagovest nebesima i zemlji, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice u Beogradu. U sabornosti sa sveštenstvom i vernim narodom, otpočelo je bogosluženje koje ne samo da slavi tajnu spasenja, već je i srce Hristove poruke: „Neka mi bude po reči Tvojoj.“
U prazničnoj, nadahnutoj besedi, patrijarh je otvorio duboke duhovne vidike sabranima, govoreći o veri ne kao apstraktnoj kategoriji, već kao živom odnosu – zajednici između Boga i čoveka. Njegove reči bile su nežne, ali snažne, noseći sa sobom tiho i jasno svedočanstvo o tome šta vera jeste i šta ona znači u pravoslavnom životu.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh srpski Porfirije
– Vera, u izvornom, biblijskom, crkvenom i hrišćanskom smislu te reči, jeste relaciona vrednost. Ona nije usmerena od nas ka nekome do u beskraj, nego podrazumeva dva smera, podrazumeva odnos, podrazumeva zajednicu. Zato je vera, u hrišćanskom i pravoslavnom smislu te reči, poverenje – poručio je patrijarh Porfirije, podsećajući da vera nije misaoni koncept, već celovito predanje bića, ljubavi i nade.
Naglasio je da vera obuhvata čitavo čovekovo biće – i um, i srce, i telo – i da bez nje ne možemo biti istinske ikone Božje.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Liturgija u manastiru vavedenje u Beogradu
– Izvor svega onoga što jesmo, svih naših želja, htenja, ostvarenja i podviga, jeste plod naše vere u Boga, tj. poverenja u Boga – rekao je patrijarh, ukazujući da se upravo iz tog odnosa rađa sve što je autentično, plemenito i božansko u čoveku.
Poseban akcenat u svojoj besedi stavio je na Presvetu Bogorodicu, čiji odgovor arhangelu Gavrilu "Neka mi bude po reči Tvojoj“, čini temelj praznika Blagovesti.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Sveta tajna pričešća
– Današnji praznik je trijumf vere kao poverenja. Današnji praznik nam pokazuje da, da nije bilo Presvete Bogorodice, tj. jedne ličnosti iz ljudskog roda koja je imala potpunu veru i poverenje u promisao Božju, u ljubav Njegovu, mi bismo i dalje čekali Mesiju – rekao je patrijarh, osvetljavajući suštinu događaja koji se proslavlja toga dana.
U Presvetoj Bogorodici, kako je istakao, Crkva vidi najuzvišeniji primer čoveka koji veruje Bogu do kraja, bez ostatka. U njenom „da“ čitavo čovečanstvo pronalazi vrata spasenja. – Blagodareći činjenici da je Ona u naše ime mogla da kaže „da“, da odgovori pozitivno na priziv i na poziv Božji, mi smo spaseni – poručio je patrijarh.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Porfirije
I upravo u liturgiji, u tom svetom činu zajedničarenja sa Bogom, mi već sada i ovde postajemo učesnici večnog života, istine i ljubavi. To je blagovest za svakog čoveka, da je život sa Bogom moguć, da počinje već danas i da ga gradimo verom, odnosno poverenjem koje ne zna za strah.
Beseda patrijarha Porfirija na Blagovesti u Beogradu nije bila samo teološko razmatranje, već pastirski poziv na istinsko življenje vere – ne kao pojma, već kao odnosa, kao disanja duše u Bogu. I zato su se tog jutra mnogi vratili svojim domovima ne samo ispunjeni prazničnom radošću, već i ohrabreni da hod po veri nije ništa manje stvaran od hoda po zemlji – samo što vodi ka nebu.
U hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio da samo zajedništvo, dijalog i međusobno poštovanje mogu nas podići iznad podela i greha savremenog društva.
U manastiru Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar Srpske pravoslavne crkve blagoslovio je tri nova monaha, podsećajući ih na važnost poslušanja, smirenja i života u skladu sa božanskim načelima.
U nedeljnoj liturgiji na Mirijevu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ukazao na duboko duhovno značenje Krsta kao simbola spasenja i unutrašnjeg preobražaja vernika.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
U pravoslavnom učenju srebroljublje se ne posmatra samo kao moralni prestup, već kao strast – duhovna sila koja čoveka odvaja od svih vrlina, unosi nemir i čini ga slepim za istinske vrednosti.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Na praznik srpskog mučenika i kralja, u svetinji na Medakoviću, patrijarh je podsetio vernike da je Crkva pozvana da preobražava svet, a ne da se uklapa u njegove norme i očekivanja, pozivajući na nepokolebljivu veru u božanske vrednosti.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Uz molitve hiljada vernika i prisustvo patrijarha Porfirija, prestoni grad je dočekao jedini sačuvani deo moštiju Svetog Save. Ruka prvog arhiepiskopa srpskog predvodiće ovogodišnju Spasovdansku litiju kroz srce glavnog grada.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.
Služeći liturgiju na praznik Svete mučenice Agripine, mitropolit šumadijski podsetio je da vera bez dela ostaje prazna i upitao vernike da li im je vera istinska ili samo puka tradicija.
Više od dve sedmice tužilaštvo u Bijelom Polju bezuspešno traži inspektora koji bi priveo i saslušao mitropolita budimljansko-nikšićkog zbog besede o Titu i četnicima – vernici u strahu, javnost u šoku.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.
U svojoj besedi za sredu pete nedelje po Duhovima, vladika Nikolaj otkriva duboku istinu o poreklu straha, objašnjavajući zašto on nastaje iz greha, a kako čovek čistog srca postaje snažan i hrabar poput lavića pred svakom životnom olujom.