Na liturgiji u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, na praznik Blagovesti, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o poverenju kao suštini duhovnog života i otkrio zašto Presvetu Bogorodicu nazivamo ključnim mostom između neba i zemlje.
U zoru praznika Blagovesti, dok su se zvona oglašavala tiho i svečano, kao da su šaptala blagovest nebesima i zemlji, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice u Beogradu. U sabornosti sa sveštenstvom i vernim narodom, otpočelo je bogosluženje koje ne samo da slavi tajnu spasenja, već je i srce Hristove poruke: „Neka mi bude po reči Tvojoj.“
U prazničnoj, nadahnutoj besedi, patrijarh je otvorio duboke duhovne vidike sabranima, govoreći o veri ne kao apstraktnoj kategoriji, već kao živom odnosu – zajednici između Boga i čoveka. Njegove reči bile su nežne, ali snažne, noseći sa sobom tiho i jasno svedočanstvo o tome šta vera jeste i šta ona znači u pravoslavnom životu.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh srpski Porfirije
– Vera, u izvornom, biblijskom, crkvenom i hrišćanskom smislu te reči, jeste relaciona vrednost. Ona nije usmerena od nas ka nekome do u beskraj, nego podrazumeva dva smera, podrazumeva odnos, podrazumeva zajednicu. Zato je vera, u hrišćanskom i pravoslavnom smislu te reči, poverenje – poručio je patrijarh Porfirije, podsećajući da vera nije misaoni koncept, već celovito predanje bića, ljubavi i nade.
Naglasio je da vera obuhvata čitavo čovekovo biće – i um, i srce, i telo – i da bez nje ne možemo biti istinske ikone Božje.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Liturgija u manastiru vavedenje u Beogradu
– Izvor svega onoga što jesmo, svih naših želja, htenja, ostvarenja i podviga, jeste plod naše vere u Boga, tj. poverenja u Boga – rekao je patrijarh, ukazujući da se upravo iz tog odnosa rađa sve što je autentično, plemenito i božansko u čoveku.
Poseban akcenat u svojoj besedi stavio je na Presvetu Bogorodicu, čiji odgovor arhangelu Gavrilu "Neka mi bude po reči Tvojoj“, čini temelj praznika Blagovesti.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Sveta tajna pričešća
– Današnji praznik je trijumf vere kao poverenja. Današnji praznik nam pokazuje da, da nije bilo Presvete Bogorodice, tj. jedne ličnosti iz ljudskog roda koja je imala potpunu veru i poverenje u promisao Božju, u ljubav Njegovu, mi bismo i dalje čekali Mesiju – rekao je patrijarh, osvetljavajući suštinu događaja koji se proslavlja toga dana.
U Presvetoj Bogorodici, kako je istakao, Crkva vidi najuzvišeniji primer čoveka koji veruje Bogu do kraja, bez ostatka. U njenom „da“ čitavo čovečanstvo pronalazi vrata spasenja. – Blagodareći činjenici da je Ona u naše ime mogla da kaže „da“, da odgovori pozitivno na priziv i na poziv Božji, mi smo spaseni – poručio je patrijarh.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Porfirije
I upravo u liturgiji, u tom svetom činu zajedničarenja sa Bogom, mi već sada i ovde postajemo učesnici večnog života, istine i ljubavi. To je blagovest za svakog čoveka, da je život sa Bogom moguć, da počinje već danas i da ga gradimo verom, odnosno poverenjem koje ne zna za strah.
Beseda patrijarha Porfirija na Blagovesti u Beogradu nije bila samo teološko razmatranje, već pastirski poziv na istinsko življenje vere – ne kao pojma, već kao odnosa, kao disanja duše u Bogu. I zato su se tog jutra mnogi vratili svojim domovima ne samo ispunjeni prazničnom radošću, već i ohrabreni da hod po veri nije ništa manje stvaran od hoda po zemlji – samo što vodi ka nebu.
U hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio da samo zajedništvo, dijalog i međusobno poštovanje mogu nas podići iznad podela i greha savremenog društva.
U manastiru Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar Srpske pravoslavne crkve blagoslovio je tri nova monaha, podsećajući ih na važnost poslušanja, smirenja i života u skladu sa božanskim načelima.
U nedeljnoj liturgiji na Mirijevu, poglavar Srpske pravoslavne crkve ukazao na duboko duhovno značenje Krsta kao simbola spasenja i unutrašnjeg preobražaja vernika.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U subotu pete sedmice po Vaskrsu oslušnimo mudrost svedoka večne istine – svetitelja koji nas podseća da dela Gospodnja i danas govore, ako smo spremni da ih vidimo.
Oni su ubedili prvo Kagana da se krsti, a zatim i mnogo naroda preveli u hrišćanstvo. Po povratku u Carigrad sastavili su slovensku azbuku od 38 slova i počeli da prevode crkvene knjige sa grčkog na slovenski.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Premijer Grčke razgovarao je sa trojicom predstavnika Svetogorskog bratstva o svakodnevnim izazovima i budućoj saradnji, najavivši pritom svoju prvu zvaničnu posetu Atosu – događaj koji bi mogao imati duboke duhovne i geopolitičke posledice
U iskrenom duhu pravoslavnog jedinstva, patrijarh srpski uputio je srdačne želje poglavaru Ruske Crkve, podsećajući na duboku povezanost dva naroda i nedavnu posetu svetinjama Moskve.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
U Palati Srbija sabrali su se ugledni teolozi i istoričari iz Srbije i Rusije kako bi govorili o neprolaznom značaju Svetog vladike Nikolaja za našu veru, narod i identitet — od bogomoljačkog pokreta do današnje srpske teologije.
Uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, poglavar Koptske Crkve Tavadros II stiže početkom maja kako bi se poklonio srpskim svetinjama i susreo sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve.
U iskrenom duhu pravoslavnog jedinstva, patrijarh srpski uputio je srdačne želje poglavaru Ruske Crkve, podsećajući na duboku povezanost dva naroda i nedavnu posetu svetinjama Moskve.
Iz manastira Mileševe u prestoni grad stiže sveta ruka prvog srpskog arhiepiskopa, a ulice Beograda ispuniće se hiljadama vernika, molitvama, ikonama i pesmom – u jednom od najsvečanijih događaja u duhovnom životu naroda.
Posle liturgije Na praznik Prenosa moštiju Svetog Nikolaja, patrijarh srpski je istakao da prava sloboda i istinsko spasenje dolaze kroz prihvatanje Božjih principa, žrtvu i bezuslovnu ljubav čak i prema neprijateljima – poruke koje nas pozivaju da život proživimo u radosti, hrabrosti i istini.
Pre dve godine, neposredno pred praznik Svetog Vasilija Ostroškog, u selu nadomak Trebinja obretene su mošti njegove majke Ane Jovanović. Njena svetost potvrđena je na nedavnom Saboru SPC.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U tišini podviga i molitve, iguman manastira Rukumija govori o biblijskom proroštvu – kraju jedne civilizacije, kao i dolasku antihrista i ruskom caru koji će biti utočište verujućih.
Mladi sovjetski vojnik koji je tokom rata prešao u islam i osnovao porodicu sa šestoro dece, danas u pravoslavnoj Rusiji pronalazi mir i ponovo grli korene koje rat nije mogao da izbriše
U zemlji poznatoj po liberalnim vrednostima i sekularizmu, raste broj mladih koji svoj mir i smisao pronalaze u liturgiji i veri drevne pravoslavne crkve - događaji okupljaju stotine tinejdžera, a hramovi postaju nova duhovna središta.