U srcu mirnog Tumana, svetilištu ispunjenom duhovnom snagom i verom, 16. juna 2024. godine, održan je poseban i dirljiv čin – presvlačenje moštiju Svetog Zosima Tumanskog. Ujutru u 8:30, arhijerejska liturgija okupila je verne duše koje su sa pobožnošću i ljubavlju pratile svaki trenutak svetog obreda.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Iguman Manastira Tumane arhimandrit Dimitrije
Nakon završetka liturgije, mošti Svetog Zosima obučene su u novo ruho, simbolizujući obnovu i neprekidnu vezu sa svetiteljem. U svečanoj litiji, mošti su prenesene do isposnice u kojoj je Sveti Zosim živeo i podvizavao se, podsećajući prisutne na njegovu predanost i duhovnu snagu. Ovaj čin nije samo izraz poštovanja prema svetitelju, već i svedočenje o dubokoj i trajnoj povezanosti vernika sa svojim duhovnim nasleđem.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Novo ruho Svetog Zosima Tumanskog
- Najveća vrednost koju jedan narod može dati čovečanstvu, jeste to da iznedri svetitelja. Narod može dati naučnike, umetnike, mirotvorce, razne velikane, ali najviše što može da učini je to da da svetitelja. Naš narod je već vekovima plodno tle koje rađa svetitelje. To nije nešto što se podrazumeva. Svaka generacija je na ispitu, mora da se potrudi da da nešto od sebe. Upravo ovaj sveti manastir je primer živog prisustva Hrista mađu nama, u svetiteljima svojim. Sveti Zosim Čudotvorac pre šest vekova osvetio je ovaj prostor i čitav ovaj kraj. I danas je živ i prisutan, sve dok smo mi živi ovde, i tvori čudesa – rekao je vladika toplički Petar u svojoj besedi.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Episkop toplički Petar
Manastir Tumane , ukrašen blagoslovom i svetlom vere, privukao je nekoliko desetina hiljada vernika iz svih krajeva, koji su došli da prisustvuju ovom svečanom događaju. Uz presvlačenje moštiju Svetog Zosima , vernici su imali priliku da se poklone netruležnim moštima Svetog Jakova, kao i delićima moštiju Svetog Nektarija Eginskog. Takođe, čudotvorna ikona Presvete Bogorodice „Kurskaja Tumanska“ blistala je svojom prisutnošću, donoseći utehu i nadu svima koji su joj se obratili. Manastir Tumane, svojim svetiteljima i svetim relikvijama, ostaje trajni svetionik duhovne svetlosti i nadahnuća, vodeći verne duše ka svetlosti i istini, kroz molitvu i ljubav.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Desetine hiljada vernika došlo je u manastirski kompleks u Tumanu
BONUS VIDEO
VIDEO
Monasi Manastira Tumane svakodnevno čitaju posebne molitve za telesno i duhovno zdravlje vernika. Molitva u sabornosti donela je mnoga čudesa, a otac Stefan otkriva kako pravilno učestvovati u molitvi i koristiti osvećene predmete za blagoslov.
Dragana Jukić otkriva da njen kum nije mogao da pomera noge i da se milošću tumanskog sveca dogodilo čudo, koje svedoči o snazi vere i Božjeg blagoslova.
Na dan kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Prepodobne Zosima i Jakova, a Manastir Tumane obeležava svoju slavu, vernik iz Beograda posvedočio je o potpunom ozdravljenju zahvaljujući ovoj svetinji, dodajući svoje ime na dugi spisak onih koji su na ovom svetom mestu pronašli duhovnu utehu i isceljenje.
Vernici širom srpskih zemalja danas sa pobožnošću proslavljaju ovu dvojicu ugodnika Božjih koji su ostavili dubok trag u srpskoj duhovnosti, čija čudotvorna isceljenja svedoče veru Hristovu i podsećaju nas da molitve otvaraju put ka spasenju.
Kod manastira Vavedenje Presvete Bogorodice u selu Palja, u opštini Surdulica, narod se kod okuplja nekoliko puta godišnje i to: na Svetog proroka Jeremiju (14. maja), na Svetog proroka Iliju (2. avgusta) i na Uspenje Presvete Bogorodice (28. avgusta).
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Llepa, mala crkva kompletno je izgrađena od drveta! Kažu da je korišćen norveški beli bor i čamovina, pa čitava bogomolja svojom arhitekturom odudara od ostalih fruškogorskih svetinja.
Ova srednjovekovni manastir, posvećen Svetoj Petki, poznat je po tradiciji okupljanja Srba i legendama o kosovskim junacima koji su tu lečeni i sahranjivani.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.