Dragana Jukić otkriva da njen kum nije mogao da pomera noge i da se milošću tumanskog sveca dogodilo čudo, koje svedoči o snazi vere i Božjeg blagoslova.
Manastir Tumane, poznat po čudima Svetih Zosima i Jakova, ovih dana postao je svedok još jednog neobičnog i duboko dirljivog događaja – isceljenja nekrštenog mladića po molitvama i milosti Svetog Jakova, najmlađeg svetitelja Srpske pravoslavne crkve.
Otac Stefan, monah ove svete obitelji, sa radošću govori o novom čudu koje se dogodilo.
- Mnogi znaju za čudotvornu moć Svetog Zosima, ali malo ko zna da su ovde i mošti Svetog Jakova, koji je jedan od najmlađih svetitelja u našoj crkvi. Zajedno sa Svetim Zosimom tvori velika čudesa. Juče smo svedočili jednom od tih čudesa - započinje otac Stefan, preplavljen zahvalnošću prema Gospodu.
Dirljiva priča o Dejanu, mladiću iz Negotina koji je bio nekršten i čije su noge bile paralizovane, postala je svedočanstvo vere i nade. Njegova kuma, Dragana Jukić, sa dubokim verovanjem u svetitelje, u Manastir Tumane donela je čarape koje je stavila na mošti Svetog Jakova, a potom, zajedno sa darovima – brojanicom, uljem, ikonom i svećom, odnela Dejanu.
- Majka mu je obula čarape, prenoćio je u njima, spavao mirno, a sutradan je noge ispravio potpuno. Njegove noge, koje su ranije bile zgrčene, ispravile su se. Čudo se desilo, slava Gospodu i Svetom Jakovu,“ svedoči Dragana.
printscreen/instagram/manastir.tumane
Otac Stefan sa Dejanom i njegovom kumom Draganom
Ovo čudo nije samo fizičko isceljenje, već i duhovni preporod. Dejan, nekršten do tada, krstio se u Manastiru Tumane, učestvovao na liturgiji i prvi put se pričestio. Njegovo isceljenje postaje priča o Božjoj milosti i poziv svima da se približe svetiteljima sa verom u srcu.
- Slava Bogu i Svetom Jakovu, jer ovaj događaj je pouka za sve nas da verom možemo prevazići sva iskušenja - kaže otac Stefan,
U Manastiru Tumane, pripreme za 20 oktobar kada je obeležavanje desetogodišnjice obretenja moštiju Svetog Jakova teku u duhu molitve i zahvalnosti. Otac Stefan poziva sve vernike da dođu, zajedno sa monaštvom, kako bi se pomolili i zahvalili Bogu na ovim svetim čudima, koja u teškim vremenima osnažuju veru i donose utehu. „Sveti Jakov i Sveti Zosim su naši čuvari i blagoslovitelji. Slava Bogu za sve!“ zaključuje otac Stefan.
Čudo Svetog Jakova, koje je obasjalo Dejana, postaje novi znak Božjeg prisustva i podsvesni poziv na povratak veri i molitvi, jer, kako nas uči ovo sveto isceljenje, vera i ljubav Gospodnja nemaju granica.
Suočena s teškim komplikacijama tokom porođaja, mlada majka iz Sokobanje molila se tumanskim svetiteljima, a njen sin je čudesno preživeo. U znak blagodarnosti, novorođenom dečaku dala je ime Jakov.
Na dan kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Prepodobne Zosima i Jakova, a Manastir Tumane obeležava svoju slavu, vernik iz Beograda posvedočio je o potpunom ozdravljenju zahvaljujući ovoj svetinji, dodajući svoje ime na dugi spisak onih koji su na ovom svetom mestu pronašli duhovnu utehu i isceljenje.
Jeromonah iz svetinje u Tumanu za "Religiju" govori o tome kako ovo sveto mesto doživljava svoj drugi procvat, privlačeći vernike iz svih krajeva. Duhovno blago i istorijska zaostavština manastira osvežavaju se svakodnevno, uz stalne promene i prilagođavanja potrebama vernika.
U sećanjima igumenije manastira Ćelije, susret sa budućim svetiteljem u detinjstvu odjeknuo je kao tih proročki glas. Njeno monaštvo i duhovno vođstvo u manastiru Ćelija, danas su blagoslov za mnoge vernike koji traže utehu i mir.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Monasi Manastira Tumane svakodnevno čitaju posebne molitve za telesno i duhovno zdravlje vernika. Molitva u sabornosti donela je mnoga čudesa, a otac Stefan otkriva kako pravilno učestvovati u molitvi i koristiti osvećene predmete za blagoslov.
Monah manastira Tumane deli ključne pouke o pravilnoj molitvi, darovanju i korišćenju svetih predmeta, kako biste svoja hodočašća učinili blagoslovenim.
Hiljade vernika sabralo se u manastiru Tumane, moleći se za isceljenje i blagoslov, dok su snažne reči arhimandrita Dimitrija odjeknule među okupljenima.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Pravoslavlje uči da je brak zajednica ljubavi, u kojoj oba partnera, kroz međusobnu podršku i poštovanje, imaju ulogu da rastu i postignu duhovnu zrelost.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.