U predvečerje praznika Svetog Sisoja, mitropolit šumadijski Jovan zamonašio je iskušenika Gojka, dodelivši mu ime Petar, dok je narednog dana na svetoj liturgiji rukopoložio monaha Spiridona u čin jerođakona.
U tihom i molitvom osvetljenom predvečerju praznika Svetog Sisoja, Manastir Denkovac pored Kragujevca, bio je svedok dvostrukom daru nebeske milosti. Mitropolit šumadijski Jovan blagoslovio je iskušenika Gojka Đokovića, uvodeći ga u monaški život pod imenom Petar, u čast Svetog Petra Atonskog. Ovaj sveti čin male shime, održan u prisustvu sabrane monaške zajednice, ispunio je srca prisutnih vernika duhovnom radošću.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin monašenja iskušenika Gojka
Novozamonašeni Petar, rođen u Kragujevcu, proveo je svoje obrazovne godine između rodnog grada i Amerike, gde je završio srednju školu i fakultet, stičući diplomu iz angloameričke književnosti. Njegova odluka da se posveti monaškom životu svedoči o dubokoj i iskrenoj ljubavi prema Bogu i želji za služenjem Crkvi.
Sutradan, na sam dan proslave Svetog Sisoja Velikog, manastir Denkovac, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice, bio je ispunjen blagodatnim prisustvom mnogobrojnih vernika i sveštenstva. Mitropolit šumadijski Jovan služio je liturgiju, uz sasluživanje arhimandrita Onufrija, igumana manastira Denkovac, protosinđela Pajsija, igumana manastira u Šuljkovcu, i mnogih drugih visokoprepodobnih i časnih sveštenika.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin monašenja iskušenika Gojka
U tom svetom trenutku, lepota bogosluženja bila je obogaćena predivnim glasovima mati Tavite i sestrinstva, koje su svojim milozvučnim pojanjima odgovarale na liturgijske prozbe. Tokom liturgije, vladika Jovan je rukopoložio monaha Spiridona, sabrata ove svete obitelji, u čin jerođakona, dodajući još jedan dragoceni biser u krunu Srpske pravoslavne crkve.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin rukopoloženja monaha Spiridona u jerođakona
Na kraju bogosluženja, mitropolit je uručio gramate Zlatku Đokiću, Filipu Prodanoviću i Vladanu Nedeljkoviću iz Kragujevca, u znak priznanja za njihovu vernu službu i doprinos Crkvi.
Posle evharistijskog sabranja, okupljeni verni narod nastavio je svoje zajedništvo uz bogatu trpezu ljubavi, koju je sa velikom pažnjom pripremio domaćin arhimandrit Onufrije sa bratstvom. Manastir Denkovac, čuvar moštiju Svetog Sisoja Velikog, nastavlja da bude svetionik vere, molitve i duhovnog preobražaja, obasjavajući put vernicima ka Carstvu nebeskom.
U pravoslavlju, blagoslov sveštenika predstavlja nevidljivu ruku Hrista koja nas blagosilja i zato je celivamo, dok monahinje svojim životom posvećenim Bogu ostaju stub duhovnosti bez uloge posrednika blagoslova.
Na Ivanjdan, u toku liturgije, episkop pakrački i slavonski je jednim od najsvetijih činova u pravoslavlju osvetlio svetinju u Jasenovcu, koji je sinonim stradanja Srba, podsećajući na snagu i važnost duhovnog života, obnove, zajedništva i posvećenosti Bogu.
Dan uoči slave ove svetinje, posle večernjeg bogosluženja, vladika sremski obavio je jedan od najsvetijih činova u pravoslavlju, u kome se monah oprašta od svetovnog života i posvećuje se služenju Bogu i crkvi, čime postaje živi svedok vere i nosilac Hristove svetlosti.
Ljubeći ruku duhovnicima, kroz simboliku koja se proteže vekovima unazad, vernici primaju blagoslov od Gospoda, a način na koji ih oslovljavamo odražava njihovu duhovnu očinsku ulogu.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.