U predvečerje praznika Svetog Sisoja, mitropolit šumadijski Jovan zamonašio je iskušenika Gojka, dodelivši mu ime Petar, dok je narednog dana na svetoj liturgiji rukopoložio monaha Spiridona u čin jerođakona.
U tihom i molitvom osvetljenom predvečerju praznika Svetog Sisoja, Manastir Denkovac pored Kragujevca, bio je svedok dvostrukom daru nebeske milosti. Mitropolit šumadijski Jovan blagoslovio je iskušenika Gojka Đokovića, uvodeći ga u monaški život pod imenom Petar, u čast Svetog Petra Atonskog. Ovaj sveti čin male shime, održan u prisustvu sabrane monaške zajednice, ispunio je srca prisutnih vernika duhovnom radošću.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin monašenja iskušenika Gojka
Novozamonašeni Petar, rođen u Kragujevcu, proveo je svoje obrazovne godine između rodnog grada i Amerike, gde je završio srednju školu i fakultet, stičući diplomu iz angloameričke književnosti. Njegova odluka da se posveti monaškom životu svedoči o dubokoj i iskrenoj ljubavi prema Bogu i želji za služenjem Crkvi.
Sutradan, na sam dan proslave Svetog Sisoja Velikog, manastir Denkovac, posvećen Uspenju Presvete Bogorodice, bio je ispunjen blagodatnim prisustvom mnogobrojnih vernika i sveštenstva. Mitropolit šumadijski Jovan služio je liturgiju, uz sasluživanje arhimandrita Onufrija, igumana manastira Denkovac, protosinđela Pajsija, igumana manastira u Šuljkovcu, i mnogih drugih visokoprepodobnih i časnih sveštenika.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin monašenja iskušenika Gojka
U tom svetom trenutku, lepota bogosluženja bila je obogaćena predivnim glasovima mati Tavite i sestrinstva, koje su svojim milozvučnim pojanjima odgovarale na liturgijske prozbe. Tokom liturgije, vladika Jovan je rukopoložio monaha Spiridona, sabrata ove svete obitelji, u čin jerođakona, dodajući još jedan dragoceni biser u krunu Srpske pravoslavne crkve.
SPC/Eparhija šumadijska
Čin rukopoloženja monaha Spiridona u jerođakona
Na kraju bogosluženja, mitropolit je uručio gramate Zlatku Đokiću, Filipu Prodanoviću i Vladanu Nedeljkoviću iz Kragujevca, u znak priznanja za njihovu vernu službu i doprinos Crkvi.
Posle evharistijskog sabranja, okupljeni verni narod nastavio je svoje zajedništvo uz bogatu trpezu ljubavi, koju je sa velikom pažnjom pripremio domaćin arhimandrit Onufrije sa bratstvom. Manastir Denkovac, čuvar moštiju Svetog Sisoja Velikog, nastavlja da bude svetionik vere, molitve i duhovnog preobražaja, obasjavajući put vernicima ka Carstvu nebeskom.
U pravoslavlju, blagoslov sveštenika predstavlja nevidljivu ruku Hrista koja nas blagosilja i zato je celivamo, dok monahinje svojim životom posvećenim Bogu ostaju stub duhovnosti bez uloge posrednika blagoslova.
Na Ivanjdan, u toku liturgije, episkop pakrački i slavonski je jednim od najsvetijih činova u pravoslavlju osvetlio svetinju u Jasenovcu, koji je sinonim stradanja Srba, podsećajući na snagu i važnost duhovnog života, obnove, zajedništva i posvećenosti Bogu.
Dan uoči slave ove svetinje, posle večernjeg bogosluženja, vladika sremski obavio je jedan od najsvetijih činova u pravoslavlju, u kome se monah oprašta od svetovnog života i posvećuje se služenju Bogu i crkvi, čime postaje živi svedok vere i nosilac Hristove svetlosti.
Ljubeći ruku duhovnicima, kroz simboliku koja se proteže vekovima unazad, vernici primaju blagoslov od Gospoda, a način na koji ih oslovljavamo odražava njihovu duhovnu očinsku ulogu.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Proslava je započela molitveno u Sabornom hramu Uspenija Presvete Bogorodice, uz poziv mitropolita šumadijskog i oca Zorana na dublje razumevanje vere i služenja, u vremenu punom izazova i nesigurnosti, a nastavila se slavskom trpezom i hrišćanskom radošću.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.