Crkve i manastiri 16.11.2024 | 13:07

SENZACIONALNO OTKRIĆE ARHEOLOGA: Otkrivena najstarija crkva na području Jermenije, ovo saznaje menja tok istorije

Izvor: religija.rs
SENZACIONALNO OTKRIĆE ARHEOLOGA: Otkrivena najstarija crkva na području Jermenije, ovo saznaje menja tok istorije
Printskrin Naučnici otkrili najstariju crkvu u Jermeniji

Otkriće crkve u Jermeniji iznenadilo je arheologe, a prema dosadašnjim istraživanjima, moguće je da je reč o najstarijoj crkvi na tom području.

Arheolozi su otkrili ostatke jermenske crkve stare gotovo 2.000 godina, što je čini najstarijom građevinom tog tipa u zemlji i jednom od najstarijih na svetu. Univerzitet u Minhenu u Nemačkoj, koji je sarađivao sa timom sa jermenske akademije nauka na ovom arheološkom iskopavanju, objavio je otkriće i nazvao ga "senzacionalnim svedočenjem o ranom hrišćanstvu u Jermeniji."

Zajednički tim arheologa i istraživača otkrio je ovu zgradu tokom iskopavanja u Artaksati, nekadašnjoj prosperitetnoj metropoli i trgovačkom centru, koji je nekoliko vekova pre i posle naše ere bio prestonica drevnog jermenskog kraljevstva. Iskopavanja su deo većeg jermensko-nemačkog projekta Artaksata, inicijative započete 2018. godine s ciljem proučavanja ovog područja.

Stručnjaci veruju da je crkva koja je nedavno otkrivena u Artaksati prvobitno izgrađena u 4. veku nove ere. Ovaj vremenski period se poklapa sa izgradnjom katedrale Etčmiadzin, takođe u Jermeniji, koja se smatra prvom katedralom drevnog kraljevstva i često se smatra najstarijom katedralom na svetu.

- Zgrada koja datira iz 4. veka je najstarija arheološki dokumentovana crkva u zemlji, senzacionalno svedočenje o ranom hrišćanstvu u Jermeniji, izjavio je Aćim Ličtenberger, profesor sa Univerziteta u Minhenu koji radi na arheološkom projektu u Artaksati.

Mkrtič Zardarjan sa jermenske Akademije nauka, koji je takođe radio na projektu, posebno je napomenuo da arhitektura crkve može pomoći istraživačima da saznaju nešto novo o istoriji Jermenije.

- Crkva je u obliku osmostranog poligona, sa pravougaonim prostorijama koje izlaze iz četiri strane. To je prva osmostrana crkva poznata u Jermeniji, rekao je Zardaryan, dodajući da crkve tog oblika obično postoje u istočnom Mediteranu i mogu takođe datirati iz 4. veka.

Printskrin
Naučnici otkrili najstariju crkvu u Jermeniji

Drevna crkva podseća na rane hrišćanske spomeničke zgrade, navodi univerzitet u Minhenu. Imala je prečnik od oko 30 metara, a prvobitno je imala pod od maltera, uglavnom od peska i cementa, sa zidovima napravljenim od debelih ploča od terakote, materijala od gline koji se tada proizvodio u mestima kao što su Grčka i Italija. Delovi originalnog materijala otkriveni na mestu ruševina sugerišu da je crkva bila bogato ukrašena terakotom, verovatno uvezenom iz Mediterana.

Ostaci drvenih platformi pronađeni zajedno sa glinom pomogli su istraživačima da potvrde drevno poreklo zgrade pomoću radioaktivnog ugljen-dioksida (karbonskog datovanja), saopštio je univerzitet.