PrintskrinNaučnici otkrili najstariju crkvu u Jermeniji
Otkriće crkve u Jermeniji iznenadilo je arheologe, a prema dosadašnjim istraživanjima, moguće je da je reč o najstarijoj crkvi na tom području.
Arheolozi su otkrili ostatke jermenske crkve stare gotovo 2.000 godina, što je čini najstarijom građevinom tog tipa u zemlji i jednom od najstarijih na svetu. Univerzitet u Minhenu u Nemačkoj, koji je sarađivao sa timom sa jermenske akademije nauka na ovom arheološkom iskopavanju, objavio je otkriće i nazvao ga "senzacionalnim svedočenjem o ranom hrišćanstvu u Jermeniji."
Zajednički tim arheologa i istraživača otkrio je ovu zgradu tokom iskopavanja u Artaksati, nekadašnjoj prosperitetnoj metropoli i trgovačkom centru, koji je nekoliko vekova pre i posle naše ere bio prestonica drevnog jermenskog kraljevstva. Iskopavanja su deo većeg jermensko-nemačkog projekta Artaksata, inicijative započete 2018. godine s ciljem proučavanja ovog područja.
Stručnjaci veruju da je crkva koja je nedavno otkrivena u Artaksati prvobitno izgrađena u 4. veku nove ere. Ovaj vremenski period se poklapa sa izgradnjom katedrale Etčmiadzin, takođe u Jermeniji, koja se smatra prvom katedralom drevnog kraljevstva i često se smatra najstarijom katedralom na svetu.
- Zgrada koja datira iz 4. veka je najstarija arheološki dokumentovana crkva u zemlji, senzacionalno svedočenje o ranom hrišćanstvu u Jermeniji, izjavio je Aćim Ličtenberger, profesor sa Univerziteta u Minhenu koji radi na arheološkom projektu u Artaksati.
Mkrtič Zardarjan sa jermenske Akademije nauka, koji je takođe radio na projektu, posebno je napomenuo da arhitektura crkve može pomoći istraživačima da saznaju nešto novo o istoriji Jermenije.
- Crkva je u obliku osmostranog poligona, sa pravougaonim prostorijama koje izlaze iz četiri strane. To je prva osmostrana crkva poznata u Jermeniji, rekao je Zardaryan, dodajući da crkve tog oblika obično postoje u istočnom Mediteranu i mogu takođe datirati iz 4. veka.
Printskrin
Naučnici otkrili najstariju crkvu u Jermeniji
Drevna crkva podseća na rane hrišćanske spomeničke zgrade, navodi univerzitet u Minhenu. Imala je prečnik od oko 30 metara, a prvobitno je imala pod od maltera, uglavnom od peska i cementa, sa zidovima napravljenim od debelih ploča od terakote, materijala od gline koji se tada proizvodio u mestima kao što su Grčka i Italija. Delovi originalnog materijala otkriveni na mestu ruševina sugerišu da je crkva bila bogato ukrašena terakotom, verovatno uvezenom iz Mediterana.
Ostaci drvenih platformi pronađeni zajedno sa glinom pomogli su istraživačima da potvrde drevno poreklo zgrade pomoću radioaktivnog ugljen-dioksida (karbonskog datovanja), saopštio je univerzitet.
Mitropolit raško-prizrenski istakao je značaj vere i otpora u teškim vremenima, naglašavajući da, kao što je Sveti Dimitrije čuvao Solun, tako čuva Mitrovicu, te da je potrebno strpljenje i vera kako bi grad ponovo postao slobodan za hrišćane.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Miloš Terzić, naglasio je da Pećka patrijaršija predstavlja centar srpske duhovnosti već skoro 800 godina, uz obećanje da će se nastaviti borba za očuvanje srpskih vrednosti na tom prostoru.
Manastir na padinama Fruške gore zatekle su u ruinama monahinje, nakon čega su odlučile da svetinju podignu od temelja i načine je funkcionalnom za bogosluženje.
Porta manastira je jedinstvena po tematskom parku koji prikazuje ključne scene iz Biblije, a brojni vernici ovde dolaze i zbog vredne relikvije - pokrova Svete Petke, koji je poklon iz Rumunije.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Nakon četiri godine pravnih bitki, manastir Odhigitrija je uspešno iselio stočare koji su odbijali napustiti zemljište, dok je otac Parfenios razjasnio optužbe na račun manastira.
U Drenskom Rebru, na mestu od istorijskog značaja, obavljen je sveti čin monašenja sestara Stefanide i Lidije. Njihov postrig ne označava samo početak monaškog puta, već i postavljanje temelja prvog pravoslavnog manastira u Sloveniji, donoseći novu nadu pravoslavnim vernicima u ovoj zemlji.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.