Oko pariske katedrale Notr Dam danima sve vrvi od turista, ali i lokalnih stanovnika koji uzbuđeno fotografišu poslednje pripreme pred svečanu ceremoniju otvaranja, pet godina posle požara, a za Tanjug kažu da su veoma ponosni na zdanje koje predstavlja simbol francuske kulture i duhovnosti.
Pojedini ističu da je Notr Dam i mesto istorijskih događaja kao što je, recimo, bilo Napoleonovo krunisanje, a turisti su i te kako svesni šta za Francuze predstavlja ovaj biser iz 12. veka.
- Notr Dam je simbol Pariza i žila kucavica istorije tog grada. Francuzi su veoma ponosni na katedralu i znam da im je mnogo važna. Pa, pogledajte je samo, kao iz filma je - kaže za Tanjug Džulija iz Rima.
Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino
Broini turisti ispred katedrale Notr Dam.
Dodaje da je presrećna što je danas u Parizu, a pokušala je, kaže, da poseti katedralu i prošle godine, ali je ona bila zatvorena zbog rekonstrukcije.
- Bila sam u Notr Damu pre deset godina. Prelepo je, sada jedva čekam da se ponovo otvori. Čula sam da će svečanom otvaranju prisustvovati i (novoizabrani predsednik SAD) Donald Tramp, ali to definitivno nije razlog zašto sam došla ovamo - kaže Džulija kroz osmeh.
Jedan stanovnik Pariza ističe da je Notr-Dam simbol hrišćanstva i da to nije samo "lepa arhitektura", već i mesto puno duhovnosti.
- Čuo sam da će se obratiti (francuski predsednik Emanuel) Makron, kao i da će doći Tramp. Zanimljivo mi je sve to - rekao je jedan Parižanin.
Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino
Božićni trg ispred katedrale.
Među zvanicama koje će prisustvovati svečanosti otvaranja katedrale, koja počinje večeras oko 19 časova, ali i večeri za šefove država koju organizuje Emanuel Makron u Jelisejskoj palati, nalazi se i premijer Srbije Miloš Vučević. Pored Donalda Trampa i Džil Bajden, supruge odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena, među zvanicama su i italijanski predsednik Serđo Matarela, predsednica Grčke Katerina Sakelaropulu, kao i još pedesetak šefova država među kojima je i nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer, kao i belgijski kraljevski par Filip i Matilda i mnogi drugi.
Predviđeno je da predsednik Makron održi kratak svetovni govor ispred katedrale, nakon čega će pariski nadbiskup obaviti prvi obred i otvoriti vrata zdanja, a zatim će uslediti liturgija uz blagosiljanje. Ceremonija će se završiti koncertom, nešto posle 21.00 sati.
Tanjug/Yara Nardi, Pool via AP
Brižit i Emanuel Makron
Makron je nedavno sa suprugom Brižit obišao parisku katedralu, kada je i svetska javnost imala priliku da prvi put vidi snimke unutrašnjosti obnovljenog zdanja u TV prenosu.
Credit: KCS Presse / MEGA / The Mega Agency / Profimedia
Notr-Dam je zahvatio požar 2019. godine.
Mediji su preneli da je ovaj dragulj gotičke arhitekture iz 12. veka detaljno renoviran i da zadivljuje njena osvetljenost i žive boje vitraža. Notr Dam je zahvatio požar 2019. godine, kada je izbio ispod krova zdanja, a vatrena stihija je ugašena 15 sati kasnije. U požaru je izgorela krovna konstrukcija sa zvonikom, a unutrašnjost katedrale, gornji zidovi i prozori teško su oštećeni. Procenjuje se da je skoro 2.000 ljudi radilo na rekonstrukciji katedrale , koja je koštala oko 860 miliona evra.
Katedralu Notr Dam godišnje poseti oko 14 miliona ljudi.
Slavimo blaženu uspomenu na ugodnicu Božju koja je, kao supruga, majka, a kasnije i monahinja, postavila temelje hrišćanske pobožnosti, a njeno ime živi kroz manastire, sirotišta i neizmernu ljubav prema srpskom narodu.
Radovi na obnovi čuvene katedrale Notr Dam u Parizu trajali su pet godina i koštali stotine miliona evra. U procesu restauracije učestvovalo je oko 250 kompanija i nekoliko stotina stručnjaka iz različitih oblasti.
Predstavljajući svetu postavku posvećenu Visokim Dečanima, poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na neprocenjivu vrednost svetinja na Kosovu i Metohiji, koje su ujedno i simbol duhovne borbe i opstanka.
Arheolozi su prilikom iskopavanja tokom restauracije katedrale Notr Dam otkrili izuzetne skulpture, iako su imali samo pet nedelja za iskopavanje.
Crkva je odlučila da instalira avatar sa veštačkom inteligencijom, pri čemu je nakon diskusije izabrana figura Isusa kao najbolje rešenje.
Genetsko testiranje vlasi kose potvrdilo je mogućnost da se radi o ženi jevrejskog porekla, no da li je ovo stvarno osoba koja je prva videla vaskrslog Hrista ili ne, nikada nećemo pouzdano znati.
Izdaleka liči na dvorac iz Diznijevih bajki, čija se raskoš nekako smestila na tesnoj steni okruženoj vodom. Nalazi se na listi svetske baštine Uneska i smatra se jednim od najčudesnijih mesta na planeti.
Od iznenadnog plamena koji je zahvatio Notr Dam 2019. godine do nedavnog uništenja crkve u Kvebeku, nameće se pitanje misterioznih nesreća koje pogađaju hrišćanske crkve širom Francuske i Kanade i koja je povezanost između tih incidenata, političkih figura i duhovnih pitanja koja ostavljaju vernike u strahu.
Manastirska biblioteka bila je od velikog značaja kroz vekove, sa bogatom kolekcijom rukopisnih i štampanih bogoslužbenih knjiga.
Posetioci imaju osećaj kao da su usred oaze do koje se dolazi malim drvenim mostom i preporučuju da ovo mesto nikako ne zaobilazite.
Manastir Svete Paraskeve na Hvaru, osnovan 1561. godine, bio je važna pravoslavna svetinja, koja je kroz vekove pretrpela različite promene, vlasti i nacionalizaciju posle Drugog svetskog rata.
Dušan Milovanović, istoričar i poznavalac Svete gore, ističe da je Sveti Sava, uz pomoć svog oca Svetog Simeona, podigao manastir Hilandar kao obrazovni centar za srpski narod, dok su kelije na Svetoj gori, koje su nekada bile srpske, danas u većem delu u rukama Grka.
Film zasnovan na jednoj od najvažnijih hrišćanskih priča premijerno je prikazan uoči katoličkog Božića, ali neki vernici i istoričari su zabrinuti zbog njegovih izmišljenih delova.
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Aleksandar Đurđević, diplomirani master teolog i veroučitelj objašnjava da pojedine, neplanirane i žalosne situacije navode na pitanje "da li se slava proslavlja, ukoliko član porodice umre neposredno pred slavu".
Misa u crkvi Svetog Ignjatija Lojole u Njujorku izazvala je polemike o tome kako crkve treba da balansiraju između vernosti tradiciji i savremenim izazovima.
Dok su ratne strahote gutale Bosnu i Hercegovinu, protojerej-stavrofor Milorad Golijanin rizikovao je sve kako bi zaštitio dvojicu muslimanskih verskih vođa. Njegova vera u mir i ljudskost koštala ga je vida, ali njegova poruka o ljubavi i praštanju odzvanja i danas.
Posetioci imaju osećaj kao da su usred oaze do koje se dolazi malim drvenim mostom i preporučuju da ovo mesto nikako ne zaobilazite.
Sveti Oci nas uče da Sveta tajna pričešća nije samo čin, već najdublji susret sa Bogom. Ko su oni koji ne mogu da pristupe putiru i zašto bi vernici trebalo češće da se sjedinjuju sa Telom i Krvlju Hristovom?