Informacija o postavljanju klima uređaja na srednjevekovni spomenik kulture, koji je pod zaštitom države od 1947, izazvala je pažnju. Ekipa iz Smedereva pokušala je da utvrdi okolnosti koje su dovele do ove situacije i istraži razloge zbog kojih je došlo do postavljanja uređaja na zaštićeni objekat.
Na crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Smederevu, koja datira iz 15. veka, postavljen je klima-uređaj. Fasada crkve, kao ni njena unutrašnjost, nisu oštećene, ali, kako kažu u Regionalnom zavodu za zaštitu spomenika kulture, od njih nije traženo potrebno odobrenje za tu vrstu izmene.
Ekipa RTS je stupila u kontakt sa starešinom crkve, koji ih je pozvao da pogledaju kako su izvedeni radovi.
Prilikom postavljanja uređaja nije oštećen zid crkve. Probušen je prozor kako bi se spoljna jedinica uređaja povezala sa unutrašnjom koja se nalazi u oltaru crkve, na posebno napravljenoj metalnoj konstrukciji. Iako nisu hteli pred kamere, u crkvi su rekli, da nadležni Zavod nisu obavestili o ovim izmenama, jer nikakve radove nisu ni izvodili i da su klimu postavili, između ostalog, kako bi rešili problem sa vlagom u crkvi.
Povodom ove situacije, saopštenjem su se oglasili iz Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Smederevo u kojem se navodi da je uređaj postavljen bez propisivanja mera tehničke zaštite od nadležne službe i da pored neodgovarajućeg vizuelnog efekta, klima utiče i na mikro-klimatske promene u crkvi, što može da dovede do ozbiljnih oštećenja živopisa, te je stoga neophodno obaviti stručnu procenu, a posebno slikara konzervatora i tehnologa, na osnovu koje će biti određeno dalje postupanje.
Inače, srednjovekovna crkva Uspenja Presvete Bogorodice nalazi se u centralnom delu Starog smederevskog groblja.
Arheološka iskopavanja obavljena 1982. pokazala su da je hram podignut na mestu starije nekropole u prvoj polovini 15. veka.
Odmah pokraj crkve, nalazi se, između ostalih i grobno mesto Dimitrija Davidovića.
Ratovi koji cvetaju u poslednjim godinama oko nas, kao i smrtne kazne koje se još uvek izriču u mnogim zemljama, podsećaju nas na to da, nažalost, ljudski život nije ni svet, ni dragocen, ako neko odluči drugačije.
Od više od 20 crkava koje su nekada stajale u selu, samo njih šest je preostalo, uključujući pet sa freskama.
Ne zna se mnogo ni o tome kome je ova drevna bogomolja bila posvećena.
Jedan od važnih novih projekata je izgradnja Parohijskog doma u porti hrama Vaskrsenja Hristovog u Novom Priboju, koji će se uklopiti u jednu novu ambijentalnu celinu, zajedno sa predstojećim uređenjem Trga u ovom delu grada.