Omer Kuscu / Xinhua News / ProfimediaPetro Porošenko i patrijarh Vartolomej potpisali su 3. novembra 2018. godine u Istanbulu Sporazum o saradnji i interakciji u vezi sa osnivanjem Pravoslavne crkve Ukrajine (PCU). Ovaj sporazum je bio ključni korak ka dobijanju tomosa o autokefalnosti, koji
Crkva u parku Saračhane u Istambulu predstavlja odličan primer gradske arhitekture koja je opstala kroz vreme i brojne zemljotrese.
Istanbul, grad bogat vekovima istorije, nedavno je obogatio svoje nasleđe novim otkrićem.Arheolozi su otkrili skrivene podzemne hodnike sa susednim prostorijama tokom iskopavanja na ruševinama 1.500 godina stare crkve Svetog Poljeuktosa u arheološkom parku Saračhane.
Podzemne strukture, koje su povezane sa crkvom, još uvek se istražuju, ali se pretpostavlja da su bile povezane sa prostorijom pored oltara, gde su pripremani hleb i vino za bogosluženje prema vizantijskom obredu. Podzemni prolazi, ukrašeni mozaicima, kamenim umetnicima i isklesanim mramornim blokovima, ostavili su snažan utisak na istraživače.
Crkva Svetog Poljeuktosa bila je izgrađena u vreme kada je u Istanbulu, tada Konstantinopolju, hrišćanstvo bilo zvanična religija Carigradskog carstva. Izgradila ju je istočnorimska princeza Anicija Julijana između 524. i 527. godine kako bi pokazala moć u odnosu na cara Justinijana i njegovu ženu Teodoru.
Omer Kuscu / Xinhua News / Profimedia
Prva arheološka istraživanja crkve sprovedena su između 1964. i 1969. godine od strane britanskog istoričara umetnosti profesora Martina Harisona i arheologa Nezih Firatlija. Trenutno su ruševine crkve u fazi istraživanja, sa ciljem da postanu turistička atrakcija.
Mahir Polat, zamenik generalnog sekretara Opštine Istanbul, izjavio je da crkva predstavlja odličan primer gradske arhitekture koja je opstala kroz vreme i brojne zemljotrese.
Safar Rajabov / Xinhua News / Profimedia
Dodao je da bi grad trebalo da izvuče pouke iz ove građevine, koja je izdržala sve zemljotrese tokom 1.500 godina.
Profesor Ken Dark, arheolog sa Kraljevskog koledža u Londonu, koji nije bio deo ovog istraživanja, rekao je da su ruševine crkve Svetog Poljeuktosa među najbolje dokumentovanim u Istanbulu i da će njihovo ponovo izlaganje doprineti širem razumevanju istorijskog značaja ove crkve.
Bio je u savezništvu sa Vizantijom, što mu nije pomoglo da zaštiti svoju zemlju od cara Samuila, koji je osvojio Duklju 1009/1010, a njega utamničio u Prespi, na jugozapadu današnje Makedonije.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
U izuzetnoj pouci za nedelju pete sedmice po Vaskrsu, ruski svetitelj otkriva večiti sukob između proste vere i lukavog neverja, kroz priču o čoveku koji je video svetlost i očima i srcem.
Na praznik svetitelja Kirila i Metodija, predsednik Rusije izrazio je duboku zahvalnost duhovnom vođi naroda, a patrijarh uzvratio rečima o istorijski nezabeleženom odnosu Crkve i države.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Aja Sofija je jedan od retkih spomenika kulture koji podjednako odražava uticaj istoka i zapada, te tako na njenim zidinama možete primetiti munare i natpise islama, kao i raskošne hrišćanske mozaike.
Eksperti nisu naveli datum završetka obnove kupole džamije, imajući u vidu potencijalne probleme zbog vremenskih prilika i nepredviđene dodatne radove.
Zbog ovih čudotvornih lanaca crkva se bila nadaleko pročula, pa su „pod te sindžire da nađu spasa" u nju dolazili ne samo lokalni Grci, Turci i Srbi već i nevoljnici čak iz Persije i Egipta.
Kada se uzmu u obzir prilično oskudni podaci o ovoj srednjevekovnoj građevini, nekako je i očekivano da postoje legende i predanja koja se vezuju za Araču.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Od španijela i papagaja do čak povremenih kamila ili krava - svi pernati, krzneni i ostali stvorovi „ispoštovali su” toga praznik Svetog Franje Asiškog, na koji budu blagosiljani svake godine od kraja 20. veka.
Najmlađi episkop Kiparske pravoslavne crkve razrešen je dužnosti jer je, po oceni Sinoda, remetio crkveno jedinstvo svojim beskompromisnim stavovima o Vatikanu.
Od španijela i papagaja do čak povremenih kamila ili krava - svi pernati, krzneni i ostali stvorovi „ispoštovali su” toga praznik Svetog Franje Asiškog, na koji budu blagosiljani svake godine od kraja 20. veka.