Stefan Sutka / imageBROKER / ProfimediaBadr Abdelatijem
Sastanak je protekao u izuzetno pozitivnoj atmosferi, a ministri su istakli duboke veze dve zemlje, kao i višestruki značaj Manastira Svete Katarine na Sinaju kao duhovnog, verskog i kulturnog stuba.
Velike promene dešavaju se u vezi sa statusom Svete Carske Patrijaršijske i Stavropigijalne Sinajske Lavre Svete Katarine, nakon sastanka grčkog ministra spoljnih poslova - Jorgosa Gerapetritisa, sa novim ministrom spoljnih poslova Egipta - Badr Abdelatijem, u Kairu. Dvojica ministara su se obavezala da će zajedno raditi na pravnoj zaštiti prava i statusa Manastira, uključujući i njegovo pravno lice, što predstavlja značajan korak za ceo pravoslavni svet.
Sastanak je protekao u izuzetno pozitivnoj atmosferi, a ministri su istakli duboke veze dve zemlje, kao i višestruki značaj Manastira Svete Katarine na Sinaju kao duhovnog, verskog i kulturnog stuba.
Strateški značaj zaštite manastira
Tanjug AP Richard Drew
Jorgos Gerapetritis
Prema izvorima iz grčkog Ministarstva spoljnih poslova, koje prenosi portal Vima Orthodoxias, sastanak je imao strateški značaj za očuvanje autonomije i duhovnog uticaja Manastira, posebno u svetlu nedavne sudske odluke u Egiptu, koja se odnosila na zemljište oko manastirskog kompleksa.
Izvori navode da je „očuvanje statusa Manastira i njegovo pravno osnaživanje pitanje najvišeg prioriteta za grčku diplomatiju“.
Grčka će, kako je najavljeno, delovati na institucionalnom i bilateralnom nivou – kroz dijalog s egipatskom vladom, kao i sa crkvenim institucijama – u cilju zaštite verskog i kulturnog nasleđa.
Izjava ministra Gerapetritisa
Gospodin Gerapetritis je, govoreći za državnu televiziju ERT nakon sastanka, izjavio:
- Naš odnos s Egiptom je dubok i ima strateški karakter. Razgovarali smo o svim pitanjima koja se tiču Manastira na Sinaju i dogovorili se da odmah počnemo da radimo na pravnoj zaštiti njegovih prava i statusa. Naša namera je da postupamo u skladu s tradicijom i već uspostavljenim statusom ove znamenite monaške zajednice, koja ima poseban značaj za pravoslavni svet.
Ova izjava je umirila zabrinutost koju su poslednjih meseci izražavali crkveni i analitički krugovi, kako u Grčkoj, tako i u inostranstvu.
Stav Egipta i odluka od 28. maja
Tanjug AP Raad Adayleh
Badr Abdelatijem
Egipatski ministar spoljnih poslova - Abdelato - detaljno je informisao svog grčkog kolegu o odluci egipatskog suda od 28. maja, koja se ticala imovinskih pitanja u vezi sa zemljištem oko manastira. Kako je naveo, sudska odluka ne menja postojeći verski i duhovni status Manastira, već ga naprotiv - potvrđuje.
Ministar je jasno naglasio da Manastir ostaje pod poštovanjem i zaštitom egipatske države, te da će monasi i vernici moći nesmetano da nastave svoj bogoslužbeni i duhovni život – bez ikakvih mešanja ili ograničenja.
Diplomatski "zaštitni zid" sa potpisom predsednika Sisija
Ministar Abdelati je podsetio i na česte izjave i uveravanja predsednika Egipta, Abdela Fataha el-Sisija, koji je prilikom svoje posete Atini 7. maja lično potvrdio egipatsku posvećenost očuvanju svetog karaktera Manastira. Izjavio je:
- Egipat poštuje i štiti duhovni značaj Manastira, u duhu međureligijske harmonije i istorijskog suživota.
Ova poruka dodatno učvršćuje položaj Manastira kao međunarodnog uporišta pravoslavnog monaštva i kulturne baštine čitavog čovečanstva.
Sledeći koraci: Saradnja sa UNESKO i međunarodna podrška
Prema diplomatskim izvorima, sledeći korak biće saradnja između Grčke i Egipta u okviru zajedničke inicijative pred UNESKO, kako bi se dodatno ojačao pravni okvir zaštite Manastira. Postoji i ideja o formiranju zajedničke nadzorne komisije, koja bi pratila i sprečavala eventualne buduće intervencije koje bi ugrozile verski ili arheološki karakter tog svetog mesta.
Uprkos diplomatskim obećanjima i molbama crkvene zajednice, odluka egipatskih vlasti da ugase Manastir Svete Katarine na Sinaju pokrenula je pitanje odgovornosti pravoslavnih patrijaršija, dok međunarodna zajednica ostaje gotovo nema.
Manastir posvećen Svetoj Katarini, na mestu gde se po Svetom pismu Gospod javio Mojsiju, suočava se s pravnim i političkim pritiscima — dok se svet pita da li će sveta vatra vere opstati pred izazovima modernog sveta.
Jedno od najstarijih hrišćanskih svetih mesta našlo se na udaru pravne bitke i verskog ekstremizma, a pravoslavni svet apeluje na sabornost, međunarodnu zaštitu i ozbiljan institucionalni odgovor.
Njegov život, od susreta sa Hristom i apostolom Petrom pa do mučeničke smrti, svedoči o tome da istinska molitva ima snagu da sačuva čitav narod i porazi tamu ovoga sveta.
U svetu punom sukoba i nesloga, episkop osečkopoljski i baranjski poziva na pogled ispunjen ljubavlju i pokazuje kako kroz pokajanje i zajedništvo možemo prevazići najmračnije iskušenja savremenog doba.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Turski izvori Privinu Glavu pominju sredinom 16. veka i to pod imenom "Pribiglava", a navedeno je i da je u pitanju bogat manastir sa vinogradima, njivama i velikim zemljišnim posedom.
Za razliku od većine fruškogorskih svetinja, koje već vekovima postoje i žive u skladu sa prirodom i u neodvojivom spoju sa njom, manastir Vavedenja Presvete Bogorodice nalazi se u centru grada! Ipak, ova neobična okolnost nikako nije umanjila njegovu vrednost. Naprotiv!
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Podsećamo na razgovor koji je sa mitropolitom Amfilohijem 21. jula 2018. godine vodio protojerej Nikola Pejović, glavni i odgovorni urednik "Radio Svetigore", u ovom intervju je govorio o svom monaškom putu i rukopoloženju, koje se dogodilo na današnji dan.
Beseda Svetog Nikolaja Ohridskog i Žičkog za ponedeljak 7. sedmice po Duhovima otkriva tajnu Hristovog živog kamena i poziv da budemo deo duhovnog hrama Božijeg koji nikada ne propada.
Na dan Svetog velikomučenika Prokopija, 21. jula, vernici mu se obraćaju za zdravlje, mir u domu, sreću porodice i hrabrost pred iskušenjima, verujući da molitve pred njegovom ikonom donose utehu i snagu u svakodnevnom životu.