Printscreen Printscreen/Youtube / Agape - Aleksandar GajšekVladeta Jerotić savetuje kako da imate uspešan brak
U čast stogodišnjice rođenja velikana čiji su pedagoški i duhovni rad ostavili neizbrisiv trag na brojne generacije, u Gradskoj biblioteci Čačka biće održana tribina sa uglednim stručnjacima koji će osvetliti njegov jedinstveni doprinos srpskoj kulturi, duhovnosti i psihoterapiji.
U Čačku, gradu na Moravi, u subotu, 21. septembra 2024. godine, biće upriličena proslava stogodišnjice od rođenja Vladete Jerotića, čoveka koji je svojim delom i ličnošću ostavio neizbrisiv trag u srpskoj kulturi, duhovnosti i psihologiji. Nazvan "urbanim Svetogorcem" od strane patrijarha Porfirija, Jerotić je u sebi spojio bogatstvo pravoslavne misli sa dubokim psihološkim uvidima, postavši most između tradicije i savremenog sveta, filozofije i vere.
Program pod nazivom “Mostovi Vladete Jerotića”, u organizaciji udruženja "Irmos" i Gradske biblioteke "Vladislav Petković Dis", biće održan u Velikoj sali biblioteke i okupiće stručnjake koji su svojim radom nastavili njegovo nasleđe. Ova svečanost okupiće mnoge ugledne govornike, uključujući predstavnike Zadužbine Vladete Jerotića, kao i eminentne stručnjake iz oblasti psihoterapije i duhovnosti.
Printscreen/YouTube/TV Hram
Vladeta Jerotić
Prvi deo programa, koji počinje u 17 časova, doneće predavanja o životu i delu Vladete Jerotića iz različitih uglova, sa posebnim osvrtom na njegovu filozofiju i duhovni pristup svakodnevnim pitanjima modernog čoveka. Svoja izlaganja će podeliti prof. dr Irena Arsić, dr Biljana Pirgić, dečji psihijatar iz Beograda, prof. dr Danilo Mihailović, teolog i psihoterapeut, kao i otac Miloš Vesin i prof. dr Rastko Jović.
Nakon kratke pauze, u drugom delu programa, koji počinje u 19 časova, učesnici i publika imaće priliku da se uključe u razgovor, postavljajući pitanja i dublje istražujući teme koje su obeležile rad ovog velikana. Moderator večeri biće Irena Čolović, koja će usmeravati razgovor ka suštinskim pitanjima koja je Jerotić postavljao kroz svoj život.
Wikimedia/Drmirko
Gradska biblioteka "Vladislav Petković Dis" u Čačku
Vladeta Jerotić bio je jedinstvena figura na srpskoj kulturnoj i duhovnoj sceni. Kao lekar, psihoterapeut, književnik i filozof, svojim radom približio je teološke teme širokoj javnosti, čineći ih pristupačnim kroz prizmu psihologije i svakodnevnog života. Njegova predavanja i knjige, protkane mudrim mislima, ostavile su dubok utisak na sve one koji su ga slušali i čitali. Njegov rad uvek je bio usmeren na povezivanje čoveka sa sobom, sa Bogom i sa svetom, tražeći mostove razumevanja i saosećanja.
Proslava stogodišnjice njegovog rođenja je prilika da se setimo velikog učitelja, čije su reči često otvarale vrata mnogima ka dubljem razumevanju sebe i sveta oko nas. Ovaj događaj nije samo sećanje, već i poziv na nastavak razmišljanja o temama koje je Jerotić postavljao, a koje su i danas podjednako važne.
Printscreen / TV Hram
Otac Miloš Vesin biće jedan od učesnika ove duhovne tribine
Ulaz je slobodan, a organizatori toplo pozivaju sve one koji su zainteresovani za bogatstvo misli Vladete Jerotića, kao i za aktivno učešće u razgovoru o njegovom nasleđu, da prisustvuju ovoj večeri posvećenoj jednom od najznačajnijih umova našeg vremena.
Šestu godišnjicu upokojenja Vladete Jerotića obeležilo je bogosluženje u njegovoj voljenoj crkvi na Kalemegdanu, gde je episkop Petar služio molitvu, a starešina hrama u razgovoru za “Religiju” evocirao je uspomene na velikana i njegovu ulogu u oživljavanju vere u Srbiji u teškim vremenima.
Obeležje svečano postavljeno na stogodišnjicu rođenja velikog srpskog mislioca i prosvetitelja nakratko je uklonjeno zbog proceduralnih pitanja, ali će uskoro ponovo zauzeti svoje mesto uz zvanično odobrenje.
Obeležavanje treće godišnjice ustoličenja mitropolita Joanikija na čelo Mitropolije crnogorsko-primorske, kroz molitveno sabranje u Cetinjskom manastiru, predstavlja priliku za prisećanje na korene ovog arhiereja SPC, njegov duhovni put i porodične vrednosti koje su oblikovale njegovu službu.
Put kroz zapadnu Srbiju vodi vernike trasom zdravlja i isceljenja kojom je nekada pešačio blaženopočivši patrijarh, koji je ostavio neizbrisiv trag u duhovnosti i srcima srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Jedan od najomiljenijih besednika današnjice, protojerej-stavrofor, profesor dr Miloš Vesin, održao je nadahnuto predavanje na temu „Pevati Bogu = staviti svoj život u stihove“, naglašavajući važnost duhovne poezije i ljubavi u svakodnevnom životu.
U razmišljanju za petak četvrte sedmice po Vaskrsu, veliki duhovnik 19. Veka jasno poručuje: Hristos je Početak, a Crkva Njegov sled. Ko god pokušava da menja taj poredak, gubi put spasenja.
Neprimereno topli tonovi u izjavama pojedinih pravoslavnih jerarha upućenih novom papi, izazvali su buru među vernicima i teolozima, koji sve glasnije upozoravaju na opasnost od zamućivanja identiteta i odstupanja od Svetog Predanja.
U manastiru Devič na Kosmetu, gde počivaju mošti Svetog Joanikija, zabeleženo je svedočanstvo iz Prvog svetskog rata koje je ostavio Sveti Nikolaj Žički – o tome kako se Božija pravda sručila na ruku podignutu protiv svetinje.