Dr Dragan Stamenković je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije u Nišu sa višegodišnjim radnim iskustvom i sveštenik, koji na oba poziva odgovara revnosno uporedno ih upotpunjujući međusobno.
Ovaj neobičan protođakon niške Crkve Sveti Luka i vrsni lekar navodi da je isceljenje duše moguće nakon pomirenja nas samih sa svojom suštinom.
- I ako ne razumemo zašto smo se razboleli, teško da ćemo se izlečiti. Kada dublje spoznajemo prve uzorke i dublje spoznamo smisao iskušenja bolesti - tada ćemo dublje prići i lečenju bolesti, navodi ovaj lekar i sveštenik.
Kako kaže, smisao izlečenja se sastoji u potpunom razumevanju bolesti. To nam omogućava da joj priđemo i u celosti je razumemo, te na taj način uklonimo tj. iscelimo svoj organizam u potpunosti.
- Taj dublji pristup je ustvari isceljenje. Razlika između izlečenja i isceljenja postoji. Izlečenje znači vraćanje organa i sistema organa na pravilno fiziološko funkcionisanje kroz lečenje, dok je isceljenje ostvarenje celovitosti.
Dr Dragan Stamenković ističe važnost razumevanja nas samih, kako bi došli do one tačke, odakle kreće svako izlečenje uma i duše.
- Čovek je isceljen ukoliko je izmiren sa Bogom, sa bližnjim, sa prirodom i sa samim sobom.
Bitka na dva polja i potpuna posvećenost
Ovaj stručnjak u medicini i propovedač Božje reči rođen je 1958. godine u Kragujevcu. U to vreme njegovi roditelji, otac iz niškog sela Malča i majka rodom iz Topole, bili su sa službom u Šumadiji.
Po preseljenju u Niš završio je Gimnaziju „Bora Stanković” i Medicinski fakultet, a potom i specijalizaciju fizijatrije.
Njegova uža oblast je razvojno praćenje rizično rođene dece i njihova rehabilitacija. Punih 16 godina radio je u Vrnjačkoj Banji u Zavodu za šećerne bolesti i stomačna oboljenja, a 2002. prešao je u niški Dom zdravlja.
Kako piše "Politika" kao lekar je krenuo da radi nakon što je doneo važnu odluku. Sredinom 1988. upisao je diferencijalne studije teologije. Nedugo zatim, još tokom boravka u Vrnjačkoj Banji počeo je da drži predavanja iz veronauke i to mnogo pre nego što je veronauka kao zvanični predmet uvedena u nastavni program u Srbiji.
U 1994. rukopoložen je u đakona. Po povratku u Niš i zaposlenju u jednoj od najvećih ustanova primarne zdravstvene zaštite u Srbiji, a paralelno sa radom u ordinaciji držao je i nastavu veronauke u svojoj gimnaziji sve do 2010. godine. U čin protođakona proizveo ga je blagopočivši srpski patrijarh Irinej.
Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.
Liturgiju je služio mitropolit dalmatinski Nikodim koji je u nadahnutoj besedi posle bogosluženja pozvao verne da slede primer apostola Luke, čitaju sveto Jevanđelje i primenjuju njegove zapovesti, uz nadu da će hram biti obnovljen u narednim godinama.
Ova molitva je poziv na smirenje i pokajanje, kroz koje se predajemo Bogu i tražimo oprost, milost i snagu da nastavimo svojim putem sa čistim srcem i dušom.
Praštanje je ključno za duhovno blagostanje, jer oslobađa dušu od gneva i mržnje, a donosi unutrašnju slobodu. Iako je proces oproštanja često psihički težak, bez Božje pomoći nije moguć.