Počeo je Božićni post koji traje 40 dana, a na pitanje mnogih vernika da li uzdržanje mogu da nastave ukoliko se omrse, odgovor je dao Vladimir Pekić, sveštenik crkve Svetog Marka.
Božićni post je počeo 28. novembra i traje do 6. januara, odnosno 40 dana. Budući da će taj dug period vernici nastojati da uopšte ne konzumiraju mrsnu hranu, nije retkost to da će se mnogi slučajno omrsiti u tom podvigu. Vladimir Pekić, sveštenik crkve Svetog Marka pojašnjava da je to period uzdržavanja, budnosti nad sopstvenom dušom i sopstvenim postojanjem i intenzivan razgovor sa Bogom putem molitve.
-Post jeste dublji čin. I ako pogledamo, možemo da kažemo da je post zapravo način života koji praktikuje hrišćani. To znači da se kroz post mi uzdržavamo, kontrolišemo sve svoje potrebe, svoje nagone, svoje prohteve i kanališemo ih na taj način što ćemo uvek taj post vezivati za molitvu, za našu potrebu da se obraćamo Bogu.
Naravno, ta zajednica podrazumeva ne samo našu vezu sa Bogom, koju ostvarujemo kroz hrišćanski život, najpre kroz molitvu, kroz liturgiju i pričešće, nego i kroz naš odnos sa ljudima oko nas, sa najpre našim bližnjima, u našem najneposrednijem okruženju, a onda i ljudima koje srećemo u toku dana bez obzira da li smo sa njima nekad u dobrim ili malo lošim ili hladnim odnosima. Tako da možemo da kažemo da je post jedna vrsta stalne budnosti nad sopstvenom dušom i sopstvenim postojanjem - kaže otac Vladimir.
Šta ako se omrsite?
Shutterstock
Otac Vladimir savetuje da, iako može doći do odstupanja tokom posta, to ne treba da nas obeshrabri da ga nastavimo. Iskušenja koja dolaze mogu nam pomoći da bolje razumemo svoja unutrašnja osećanja i misli, što je koristan proces samospoznaje.
- Pa nastaviti da postite. Nije to nikakav problem. To isto ljudi treba da imaju na umu. Time što ćemo slučajno, pa nekad možda i namerno prekršiti post, ne treba to da koristimo kao izgovor da prekršimo, da prekinemo. Bez obzira na to, nastavićemo da postimo.
To se može i tumačiti kao neko iskušenje. Možemo tako da kažemo da je jedna vrsta iskušenja, ali zapravo iskušenja su u principu dobra stvar jer mi kroz iskušenja najčešće dolazimo do nekakvog saznanja šta je to što je sadržaj unutra naših nekih osećaja, misli, razmišljanja, a da pre toga nismo bili svesni - savetuje otac Vladimir.
Sveštenik ističe da pre početka posta treba da procenimo trenutne mogućnosti, a na post gledamo kao pokazatelj našeg duhovonog stanja.
- To je motiv posta i da svi zajedno budemo podrška jedni drugima kao hrišćani, da to ne bude samo moj lični napor. Mi ćemo se u toku posta svako od nas negde orijentisati spram svojih prohteva, mogućnosti i tako dalje. Neko će strože da posti, neko će blaže da posti, neko će da posti jednu, dve, tri nedelje. Treba da procenimo neku našu situaciju i post nam služi vrlo često da kroz njega procenimo naše duhovno stanje. Čak i ako ono nije sjajno, to je dobro jer nam je bolje i verujemo. Ali je svakako početak rada na sebi, ako do sada nismo - rekao je otac Vladimir.
Uoči Božićnog posta, koji počinje 28. novembra, podsećamo se svetiteljevih reči o važnosti uzdržanja, koje nije samo odricanje od telesnih užitaka, već i pročišćavanje misli, dela i tela kroz ljubav i milostinju.
Post nije samo uzdržavanje od hrane već i put ka duhovnoj čistoti i spasenju. U svojoj poslanici iz 1930. godine, Sveti Vladika Nikolaj Velimirović obratio se vernicima, razjašnjavajući pravila i smisao posta, ali i upozoravajući na opasnosti gordosti i formalizma.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Sveštenik Vladislav Vučanović iz Prijedora najluđu noć naziva idolopokloničkim praznikom, u suprotnosti s hrišćanskim vrednostima. Njegov apel, potkrepljen duhovnim objašnjenjem i strogim pravilima posta, pokrenuo je raspravu o značenju ovog praznika.
Kako pravilno doživeti Božićni post i kroz molitve, pokajanje i dobra dela doći do unutrašnjeg mira – paroh mladenovački, otac Marko nudi duhovnu podršku vernicima pred predstojeći praznik.
Ovaj inovativni riblji delikates osmišljen je u Moravičkom okrugu, gde je čačanski kuvar internacionalnog iskustva savršeno spojio tradicionalne vrednosti i savremene kulinarske ideje.
Iako je nekad pravi izazov naći dobar recept za posno jelo, koje se jednostavno priprema, a koji zauzvrat daje specijalitet - to ne mora da bude slučaj ukoliko ga tražite na pravom mestu.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.