Dvorsku kapelu je oslikao Uroš Predić. Nova patrijaršija je sagrađena u neorenesansnom stilu.
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima spada u najvelelepnije građevine u celoj Srbiji. Zgrada Patrijaršijskog dvora je sagrađena između 1892. i 1895. godine, i to po projektu slavnog arhitekte Vladimira Nikolića, koji je gradio mnoge palate po Novom Sadu i okolini, na mestu gde se nekada nalazio „Pašin konak“. „Pašin konak“ je bio prva rezidencija poglavara srpske crkve nakon prebacivanja arhiepiskopije iz Peći u Karlovce.
Kako je značaj patrijaršije počeo da prevazilazi gabarite Pašinog konaka, postalo je jasno da se mora napraviti reprezentativnija zgrada za Patrijaršiju.
Mitropolit Stefan Stratimirović je 1817. godine osnovao fond za prikupljanje sredstava za izgradnju dvora, a koji je izgrađen za vreme mitropolita Georgija Brankovića. Izgradnja dvora „u stilu talijanskih palata“ poverena je preduzimačima Beli Peklou (Béla Pékló) i Karlu Lereru (Karl Lehrer). Dvorsku kapelu je oslikao Uroš Predić. Nova patrijaršija je sagrađena u neorenesansnom stilu.
Bogata riznica
TikTok/Zanimljiva Srbija
Ikona Egipatske Bogorordice
U celom svetu samo u dva dvora možete videti tapete od jagnjeće kože, a ovo je jedan od njih. Ikona Egipatska Bogorodica datira iz 19. veka, a dar je porodice Ćirić, iz Sremskih Karlovaca.
U riznici možete videti i zlatom tkani ogrtač, u kojem je hirotonisan Sveti Petar Cetinjski .
Međutim, zanimljivo je da je pre toga bio raspisan konkurs, još 1878. godine, na kome je pobedio projekat koji su potpisali Đula Partoš (Gyula Partos) i Odon (ponegde Eden) Lehner (Ödön Lechner), koji su bili arhitekti iz Budimpešte i zastupali su ideje secesije, koja je postajala sve popularnija. Lehner će kasnije postati i najpoznatiji mađarski secesionistički arhitekta. Zašto pobednički projekat nije izveden, nije poznato. Smatra se da je Nikolić, zbog rođačkih veza sa patrijarhom Georgijem Brankovićem, oborio ovaj konkurs.
Wikipedia
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima.
Osnova dvora je u obliku ćiriličnog slova Š, a na središnjem krilu se nalazi ulaz sa kolskim prilazom. Iznad ulaza, na spratu se nalazi dvorska kapela, koja je pokrivena poluloptastom kupolom sa lanternom na vrhu. Glavna fasada ima isturene bočne rizalite naglašene u visini prvog sprata stupcima-pilastrima koji se u visini atike završavaju trougaonim timpanonima, a središnji rizalit je naglašen sa tri prozora koji su veći od ostalih, terasom i ulazom ispred koga je stepenište sa bočno postavljenim kamenim skulpturama dva lava. Na istoj fasadi je niz sa sedamnaest prozorskih otvora sa polukružnim završecima.
Wikipedia
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima .
Prozorski otvori glavnoj fasadi daju ritam i ujednačenost, a plitki pilastri sa jonskim konzolama i balustrada ispod prozorske mase, ovoj fasadi daju vedrinu. Na centralnom rizalitu je naglašen krov na čijem je vrhu osmatračnica.
Oko dvora je veoma lepo oblikovana i održavana bašta. Zgrada sa dvorištem je ograđena visokom ogradom, kombinovanom zidom i rešetkama od kovanog gvožđa. Sa zadnje strane nalaze se i usamljeni stubovi. Prozori na bočnim zidovima imaju osobine nacionalnog stila, sa srpskim srednjovekovnim ukrasima iznad prozora, koji imaju četiri stuba, kao na srednjovekovnim manastirima. Takođe, tu su i prepoznatiljive rozete iz srpske arhitekture. Na ovaj način se formiralo savršeno i skladno jedinstvo između srednjoevropske i zapadnoevropske arhitekture i porekla Srba, i njihove stare postojbine i arhitekture. Neki od ukrasa prikazuju i grb Patrijaršije srpske, sa alegorijskim nosačima u vidu anđela, nalik na one sa velikog grba Ugarske.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Miloš Terzić, naglasio je da Pećka patrijaršija predstavlja centar srpske duhovnosti već skoro 800 godina, uz obećanje da će se nastaviti borba za očuvanje srpskih vrednosti na tom prostoru.
Svetinje na Kosmetu predstavljaju stub srpske istorije i pravoslavlja, vekovima prkose neprijateljima, a duhovnim značajem čine neprocenjivu riznicu za srpski rod.
Veliki arhijerej koji je svojim životom izgrađivao mostove pomirenja između Crkava i naroda, otišao je u večnost. Poglavar Srpske pravoslavne crkve ističe posvećenost, veru i ljubav koja je obeležila službu njegovog blaženopočivšeg brata u Hristu.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti – sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu, jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Koliko god bio spreman za životne bitke, zapamti – sve tvoje pripreme samo su predlog Bogu, jer spasenje dolazi jedino od Njega, poručuje vladika Nikolaj u besedi za četvrtak 4. sedmice po Duhovima.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.