Kopernikus RTV ŠidNa sam dan Bogojavljenja crkva dozvoljava da se tom vodicom krope sve odaje i svaki kutak i da sva čeljad šiju koliko ko hoće
Sveti vladika Nikolaj često je govorio o moći bogojavljenske vodice koja leči telo i dušu, kao i njenom mestu u svakodnevnom životu vernika.
Bogojavljenska voda, blagodat koja se osvećuje na svetom prazniku Bogojavljenja, ima duboko ukorenjeno mesto u životu pravoslavnih vernika. Njen značaj nije samo u ritualnoj simbolici, već i u praktičnoj i duhovnoj moći koju nosi. U pravoslavlju, ova voda nije samo obična tečnost, već nosi blagoslov i svežinu koju vernici pažljivo čuvaju kroz celu godinu. Kroz vekove je postala neizostavan deo života vernika, pružajući duhovnu utehu, zaštitu i lečenje onima koji je s verom upotrebljavaju.
Sveti vladika Nikolaj Velimirović, u svom delu Duhovne pouke, o Bogojavljenskoj vodi govori sa posebnim poštovanjem i divljenjem. Njegove reči ističu snagu ove blagoslovene tečnosti, koja, kako ističe, godinama ostaje sveža, ukusna, osvećena i lekovita. On objašnjava da se u mnogim životnim teškoćama, Bogojavljenska voda koristi kao moćno sredstvo pomoću kojeg vernici dobijaju duhovnu i telesnu utehu.
wikimedia
Vladika Nikolaj Velimirović
"Bogojavljenska voda divna je potvrda pravoslavne vere", piše vladika Nikolaj. "Njena je osobina da godinama ostaje sveža, ukusna, osvećena i lekovita. Odavno se čuva običaj da se ova vodica čuva u naročitom sudiću cele godine, jer ona pomaže u svakoj bolesti i kad mala deca imaju strah noću, i kad čoveku naglo pozli i kad mu hrana ne prija i kad ne može da podnosi bolove u bolesti i kad mu se smućuju pomisli i ne zna kako jednu stvar da reši – i uopšte, mnogobrojni su prilike u životu i teškoće kad se Bogojavljenska vodica sa verom upotrebi i stvarno koristi."
shutterstock.com
Posle Bogojavljenja, Bogojavljenska voda se koristi samo u bolesti, a vernici je piju uz post
Vladika Nikolaj dalje naglašava posebnost dana Bogojavljenja, kada crkva dozvoljava vernicima da ovom svetom vodom posvete domove i ispune ih duhovnim mirom: "Na sam dan Bogojavljenja crkva dozvoljava da se tom vodicom krope sve odaje i svaki kutak i da sva čeljad piju koliko ko hoće." Međutim, u ostalim danima, Bogojavljenska voda se koristi samo u bolesti, a vernici je piju uz post, kao čin duhovnog pročišćenja i zdravlja.
Vladika Nikolaj podseća na tradiciju koja se održala i u nekim delovima Makedonije, gde ljudi u prvom delu Velikog posta ništa ne jedu, a trećeg dana posteći, piju Bogojavljensku vodu kao znak svete čistoće. Ova praksa, kao i mnoge druge iz prošlih vekova, svedoči o dubokom poštovanju ove blagoslovene tečnosti, koja je, prema rečima vladike Nikolaja, upotrebljavana čak i za one koji nisu mogli da se pričeste zbog velikog greha, ali su postili i okušavali ovu svetu vodu.
Shutterstock
Na sam dan Bogojavljenja crkva dozvoljava da se tom vodicom krope sve prostorije doma, da je svi ukućani piju koliko hoće
Na kraju, vladika Nikolaj ističe važnost čuvanja Bogojavljenske vode u svakom domu, jer ona nije samo sredstvo za telesno izlečenje, već i duhovnu zaštitu, koju vernici čuvaju kroz čitavu godinu. "Svaka kuća, na dan Bogojavljanja, kad sveštenik sveti vodu, treba da uzme u naročit sud i da se čuva tokom godine", zaključuje vladika Nikolaj.
Na praznik u kojem priroda postaje svetinja, a voda nosi Božju moć, Srpska pravoslavna crkva slavi uspomenu na Krštenje Hristovo i silazak Duha Svetoga, dok osvećena voda postaje izvor duhovne i lekovite snage za verne.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Protosinđel Jovan Milenković, duhovnik manastira Lešje, otkriva kako sveta voda donosi čudesa i zašto ispovest može biti najmoćniji lek protiv depresije i anksioznosti.
Iz Patre dolazi svedočenje o sedmogodišnjoj devojčici sa agresivnim oblikom leukemije. Veče pred zakazanu hemoterapiju, njena majka se u suzama molila Svetom Paisiju.
U razgovoru za religija.rs, ovaj svetogorac govori o vekovnoj tradiciji hrišćanske ljubavi i molitve koje kroz monaške proizvode, uz blagoslov, donose blagodat za dušu i telo.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.