Mnogo je mudrosti on rekao... a od nas ostaje da ga se sećamo, posebno za praznike ali i inače, i da na njegove mudre reči stalno mislimo
Patrijarh Pavle je još za života imao status "živog sveca", a posle smrti njegov kult u pravoslavnom svetu je sve jači.
Njegove reči se sada često citiraju, a ljudi tek sada, kada je prošlo gotovo 16 godina od njegove smrti, shvataju značaj onoga što je za života radio i pričao.
BONUS VIDEO: Kako se vernici sećaju patrijarha Pavla 15 godina nakon smrti
Od kako je patrijarh preminuo, njegove priče, citati, saveti i poslanice prepričavaju se naročito mlađim generacijama koje nisu imale priliku da ga upoznaju, a mogu da nauče dosta toga iz njegovih reči.
Iako nije voleo da daje intervjue, partijarh Pavle u jednom se dotakao mnogo tema i dao zanimljive odgovore na njih.
Medicinska sestra Mara opisala je kako je patrijarh Pavle proveo svoje poslednje trenutke. Iako je bio vrlo slab i bolestan, patrijarh je imao izuzetnu sposobnost da oseti druge ljude i uvek znao kako da im olakša patnje.
Mara je ispričala kako je imala dilemu kako da ga premesti u bolničku crkvu da se pomoli, ali pre nego što je stigla da izgovori svoju misao, patrijarh je već znao šta želi i pokazao razumevanje.
Poslednje reči patrijarha Pavla bile su jednostavne, ali nosile su duboko značenje.
- Poljubila sam mu ruku i zamolila ga da mi pomogne da rešim dilemu koja me je mučila. Tada mi je rekao: "Nemojte me, Maro, umoran sam." To su bile njegove poslednje reči - prisetila se medicinska sestra u intervjuu za "Objektiv TV", nakon čega je dodala da je ubrzo usledio kraj.
U poslednjem intervjuu koji je patrijarh Pavle dao za života, a koji je objavljen na Jutjubu govorio je o dobroti, Bogu, veri, lošim navikama kod ljudi, ali i najvećem našem blagu - deci...
Govorio je o odabiru puta, onom grešnom i onom pravom, i tome kako je sve stvar našeg izbora...
Mnogo je mudrosti on rekao... a od nas ostaje da ga se sećamo, posebno za praznike ali i inače, i da na njegove mudre reči stalno mislimo.
Po tvrdnji istoričara Nikifora, Sveti Isidor je napisao preko deset hiljada pisama raznim licima, u kojima je jedne ukorevao, druge savetovao, treće tešio, četvrte poučavao.
U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
Brojanica ili brojenica je niz povezanih kuglica od vune ili svile koje se koriste za molitvu kod pravoslavaca. Koriste ih pravoslavni monasi da bi izračunali koliko puta su izgovorili Isusovu molitvu.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Stvarni post privodi čoveka smirenju. A u smirenju čovek stiče saznanje, da za čoveka spasenje leži jedino u Bogu, u njegovoj milosti, govorio je patrijarh Pavle.
Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji sada žive u veri sa Bogom i svojom krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav - Bog je Bog živih, a ne mrtvih.
Blaženopočivši poglavar SPC je govotio o značaju učešća u liturgiji i Svetoj tajni pričešća, kao jedinstvenom aspektu pravoslavlja koji nije prisutan u drugim religijama, te da vernik nema izgovor za izbegavanje crkvenog života.
U Ženevi, pred UN i Svetskim savetom crkava, patrijarh Teofilo poziva međunarodnu zajednicu na hitnu akciju kako bi se zaštitilo hrišćansko prisustvo u Svetoj Zemlji.
Brojanica ili brojenica je niz povezanih kuglica od vune ili svile koje se koriste za molitvu kod pravoslavaca. Koriste ih pravoslavni monasi da bi izračunali koliko puta su izgovorili Isusovu molitvu.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Nekada nezaobilazna na trpezama domaćina na Kosovu i Metohiji, ova hranljiva i aromatična čorba vraća nas u vreme kada su mirisi iz bakinih lonaca ispunjavali domove i okupljali porodicu oko stola.
Bivši katolički sveštenik, Džerald Ridsdejl, preminuo je u 90. godini dok je služio kaznu za monstruozne zločine nad najmanje 72 deteta. Njegova smrt ne briše tragove patnje koje je ostavio, dok žrtve i dalje traže pravdu za godine bola i tišine.