ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP / Profimedia, GALI TIBBON / AFP / ProfimediaPatrijarh carigradski Vartolomej i Majkl Pompeo, u periodu kada je bio državni sekretar SAD
Bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo otkrio svoju ulogu u crkvenom raskolu, iskazivao pohvale carigradskom patrijarhu Vartolomeju i negirao progon kanonskih pravoslavnih vernika u Ukrajini – sve dok nije razotkriven u telefonskom razgovoru.
Carigradska patrijaršija objavila je da će ovogodišnji dobitnik Nagrade za ljudska prava „Atinagora“ biti bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo. Svečanost uručenja nagrade biće održana 18. oktobra u hotelu „Milton Midtaun“ u Njujorku.
Kao i prethodnih godina, kriterijum za dodelu nagrade odnosi se na službu koju je laureat pružio Carigradskoj patrijaršiji. Nacionalni komandant Arhonata, organizacije pravoslavnih hrišćana u Americi koja pruža podršku Carigradskoj patrijaršiji i njenim institucijama, Entoni Dž. ističe da je Pompeo „dosledno pokazivao iskrenu i duboko promišljenu brigu za prava Carigradske patrijaršije i svih verskih manjina u Turskoj, kao i za sve koji širom sveta trpe zbog ispovedanja svoje vere.“
Tanjug/AP Photo/Patrick Semansky
Patrijarh carigradski Vartolomej i Majk Pompeo, u periodu kada je bio državni sekretar SAD
U saopštenju se podseća na Pompeove susrete sa carigradskim patrijarhom Vartolomejem i arhiepiskopom Elpidoforom tokom njegovog mandata na mestu državnog sekretara. Prema Limberakisovim rečima, Pompeo je „odlučan i postojan branilac ljudskih prava.“
Takođe se navodi da je Pompeo 2024. godine govorio na godišnjoj konferenciji Arhonata, gde je pohvalio carigradskog patrijarha Vartolomeja za davanje autokefalnosti takozvanoj „Pravoslavnoj crkvi Ukrajine“ (Takozvana PCU).
Dok je bio na funkciji državnog sekretara, Pompeo se sastajao sa i javno podržavao „mitropolita“ Epifanija Dumenka i druge lidere Ukrajinske pravoslavne crkve (PCU). Sam Dumenko je takođe bio dobitnik nagrade Arhonata za ljudska prava, iako njegova organizacija otvoreno i nasilno progoni kanonske pravoslavne hrišćane u Ukrajini.
Wikipedia/Pres služba
Petro Porošenko i patrijarh Vartolomej potpisali su 3. novembra 2018. godine u Istanbulu potpisali Sporazum o saradnji i interakciji u vezi sa osnivanjem Pravoslavne crkve Ukrajine, što predstavlja ključni korak ka dobijanju tomosa o autokefalnosti, koji je zvanično uručen novoosnovanoj crkvi 6. januara 2019. godine
Pompeo je javno priznao da je uz njegovu pomoć SAD vršila pritisak za međunarodno priznanje raskolničke Ukrajinske pravoslavne crkve, a sami „episkopi“ PCU su jasno istakli da je carigradski patrijarh Vartolomej mogao da formira PCU 2018. godine samo zahvaljujući podršci Sjedinjenih Država.
Kako grčki pravoslavni portal vimaorthodoxias.gr podseća, pre nekoliko meseci, Pompeo je postao meta čuvenih ruskih komičara Vovana i Leksusa. Misleći da razgovara sa bivšim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, bivši državni sekretar je rekao povodom stvaranja PCU:
„Znam, bio sam usred svega toga. Tako sam ponosan na ono što se dogodilo. Uzgred, mislim da je to uticalo na rat. Dakle, dajem najveću počast patrijarhu Vartolomeju i rukovodstvu Ukrajinske pravoslavne crkve (misleći na PCU – prim. ur.) za ono što su učinili.“
Prema njegovom mišljenju, tvrdnje da Vlodimir Zelenski i rukovodstvo PCU progoni kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu su „potpuno besmislene.“
Među prethodnim dobitnicima Nagrade za ljudska prava „Atinagora“ nalaze se patrijarh aleksandrijski Teodor, bivši guverner Njujorka Endru Kuomo i predsednik Džo Bajden (tada potpredsednik).
Bivši operativac CIA Džon Kirijaku iznosi kontroverzne tvrdnje da je vaseljenski patrijarh navodno primio novac od Hilari Klinton za proglašenje autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine.
Hiljadu godina nakon Velike šizme, Carigradska patrijaršija i katolička crkva ponovo se približavaju. Mitropolit zborničko-tuzlanski u svom autorskom tekstu objašnjava kako Pashalna unija otvara pitanje budućnosti pravoslavlja, crkvene politike i uticaja Vatikana na Istok.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Nakon što je arhiepiskop Elpidofor poklonio predsedniku Sjedinjenih Američkih Država zlatni simbol hrišćanstva i uporedio ga sa Svetim carem Konstantinom, usledila je oštra reakcija iz Turske – od zahteva za oduzimanje pasoša do poziva na progon.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
U hramu Svetog arhangela Mihaila u Dardi, liturgiju je služio episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, čije su reči bile duhovni putokaz za svakoga ko traga za smirenjem i istinom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Mitropolit zaporoški i melitopoljski osvetljava planove ukrajinskih vlasti koji vode ka uništenju Ukrajinske pravoslavne crkve i njenom spajanju sa Ukrajinskom grkokatoličkom crkvom, dok istovremeno otkriva širu strategiju koju predvode Papa Franja i carigradski patrijarh Vartolomej.
Ukrajinska pravoslavna crkva oštro se usprotivila planu Rumunske pravoslavne crkve da proširi uticaj u Ukrajini bez dogovora s Kijevom, upozoravajući da to narušava kanonski poredak i teritorijalni integritet zemlje.
Novi poglavar Bugarske pravoslavne crkve poslao je čestitke povodom obeležavanja 10 godina od ustoličenja mitropolita Onufrija na čelo Ukrajinske pravoslavne crkve pod Moskovskom patrijaršijom, ističući njegov značaj u očuvanju jedinstva u pravoslavnom svetu.
Apel mitropolita Epifanija upućen mitropolitu Onufriju dolazi u ključnom trenutku, donoseći novu nadu za prevazilaženje dugogodišnjih podela i obnavljanje jedinstva u svetlu teških ratnih sukoba.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo otkrio svoju ulogu u crkvenom raskolu, iskazivao pohvale carigradskom patrijarhu Vartolomeju i negirao progon kanonskih pravoslavnih vernika u Ukrajini – sve dok nije razotkriven u telefonskom razgovoru.
U starim srpskim domovima kaše su bile osnov svakodnevne ishrane. Donosimo recept za hranljivu i postnu poslasticu od ovsenih pahuljica i brusnice, savršenu za svako doba godine.