ZAŠTO JE VAŽNO DA IDETE U CRKVU: Ove stvari nije moguće dobiti na drugom mestu
Crkva je čuvar vere, tradicije i duhovnog nasleđa, a njen cilj je da vodi ljude ka spasenju i večnom životu u zajednici sa Bogom.
Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda.
Crkvena jerarhija predstavlja pre svega ikonu Carstva nebeskog zajedno na Svetoj Evharistiji sa vernim narodom i kao takva Crkva izobražava trojičan način postojanja (u zajednici Oca i Sina i Svetoga Duha).
U Pravoslavnoj crkvi postoje, još od apostola ustanovljena, tri čina (stepena) sveštenstva, i to: episkopski (vladičanski), sveštenički i đakonski. Svi ostali su izvedeni iz ova tri osnovna stepena.
Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda.
Arhiđakoni i protođakoni su ,,stariji među braćom svojom”.
Posebno mesto među đakonima zauzimaju ipođakoni, to su đakoni koji učestvuju u bogosluženju uz episkopa. Na arhijerejskoj službi drže skut episkopove odežde, pružaju umivaonicu kod pranja ruku, dodaju sveće kojima episkop blagosilja narod i dr.
Sveštenik vrši svete tajne, a to su: krštenje, brak (venčanje), ispovest, pričešće (evharistija), jeleosvećenje i miropomazanje. Jedina sveta tajna koju sveštenik ne može da obavlja je sveta tajna sveštenstva, odnosno, nijedan sveštenik ne može sam sebe ili nekoga drugoga da rukopoloži. Svetu tajnu sveštenstva, rukopoloženja sveštenika, može da vrši samo episkop. Dakle, episkop je taj koji može da obavlja svih sedam svetih tajni.
Svi sveštenici, odnosno jereji su među sobom jednaki, ali se razlikuju po zalaganju i revnosti prema crkvama i parohijama koje se nalaze pod njihovim staranjem. S tim u vezi, nadležni episkop može svešteniku da dodeli neki od sledećih zvanja:
Jerej – čin koji svaki svršeni bogoslov na rukopoloženju automatski dobija (najniže zvanje);
Protonamesnik – odlikovanje;
Protojerej – sveštenik koji je odlikovan da na liturgiji nose nadbedrenik – duhovni mač;
Protojerej stavrofor – sveštenik koji ima pravo da preko mantije nosi natprsni krst oko vrata (najveće zvanje); dodeljuje je samo sveštenicima sa izuzetnim zaslugama.
Episkop ili vladika, glavni pastir stada svoje eparhije, stara se o ustrojstvu Crkve i starešina je ne samo višem i nižem sveštenstvu, nego i svim vernicima svoje eparhije. Episkopi se biraju iz monaškog reda, dakle, niko ko nije monah ne može da bude izabran za episkopa.
U Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi (SPC) u episkopskom činu postoje tri stepena: episkop, mitropolit i patrijarh.
Mitropolit je arhijerej jedne oblasti čije se sedište nalazi u glavnom gradu te oblasti ili pokrajine. Mitropolija je glavni grad ili prestonica oblasti.
Patrijarh je najviši čin u crkvenoj hijerarhiji.
Naziv patrijarh potiče od grčke reči patrija (patria), što znači: porodica, pleme, i arhon, onaj koji počinje, načalstvuje, dakle, onaj koji je na čelu roda, odnosno naroda.
U monaštvu postoje tri stepena; prvi stepen je rasoforni monah, drugi su maloshimnici i treći velikoshimnici, što je najviši stepen monaštva.
Jeromonahom se naziva sveštenik monaškog čina; to je za sveštenika posvećeni monah, odnosno sveštenik-kaluđer. Samo oni imaju pravo da vrše svete tajne.
Sinđel je grčka reč koja znači saobitatelj, onaj koji živi uz nekog. To je monah koji živi uz patrijarha, kao saradnik i kao svedok njegovog neporočnog života. Sinđeli su u starim vremenima imali veoma veliki značaj, dobijali su titulu protosinđela i bili su kandidati sa najviše izgleda prilikom izbora novog patrijarha.
Iguman je nastojatelj manastira, onaj koji o svemu brine i organizuje život u manastiru.
Arhimandrit, načelnik manastira, ima pravo nosenja naprsnog krsta. Kod nas se čin arhimandrita dodeljuje najzaslužnijim igumanima, piše hramsvetogsave.rs.
BONUS VIDEO: Da li znate po čemu je poseban freskopis mirijevske crkve Svetog proroka Ilije
Crkva je čuvar vere, tradicije i duhovnog nasleđa, a njen cilj je da vodi ljude ka spasenju i večnom životu u zajednici sa Bogom. Zvuk klepala predstavlja poziv na zajedništvo, okupljanje i molitvu. Evtihije je u progonstvu proveo 12 godina i osam meseci, i pokazao se kao veliki čudotvorac, isceljujući ljude od raznih bolesti molitvama i pomazivanjem jelejem. Poseta tokom koje je poglavar Srpske pravoslavne crkve odlikovan visokim crkvenim ordenom, proglašen za počasnog doktora i razgovarao sa patrijarhom Kirilom i predsednikom Putinom, zaokružena je dostojanstvenim ispraćajem na aerodromu Šeremetjevo.Monaški činovi
ZAŠTO JE VAŽNO DA IDETE U CRKVU: Ove stvari nije moguće dobiti na drugom mestu
DANAS NEMA CRKVENIH ZVONA, POČETAK SLUŽBI SE OZNAČAVA NA DRUGAČJI NAČIN: Šta je klepalo i kako se koristi
SEBI JOŠ KAO DEČAK PROREKAO DA ĆE BITI PATRIJARH: Crkva se danas molitveno seća Svetog Evtihija Carigradskog
PATRIJARH PORFIRIJE OKONČAO ISTORIJSKU POSETU RUSIJI: Povratak iz Moskve ovenčan počastima, ordenjem i učvršćenim bratstvom
Crkvena jerarhija predstavlja pre svega ikonu Carstva nebeskog zajedno na svetoj evharistiji sa vernim narodom i kao takva Crkva izobražava trojičan način postojanja - u zajednici Oca, Sina i Svetoga Duha.
U svojim ,,Memoarima” patrijarh Gavrilo Dožić zabeležio je detalje organizacije i sprovođenja vojnog puča kojim je zbačena dotadašnja kraljevska vlada Cvetković–Maček (27. marta 1941. godine) i odbačen Trojni pakt.
Sreća se ne može naći na kasnim noćnim gozbama, na pijankama ili na onim ozloglašenim mestima...
Posle svete liturgije, mitropolit sremski je naglasio značaj međusobne ljubavi u zajednici.
Papa Aleksandar VI umro je najverovatnije otrovan, nakon oproštajne večere priređene u počast sina 6. augusta 1503.
U ovom Jevanđelju se pripoveda o tome kako je Isus Hrist od vode načinio vino.
Autentična poruka za ponedeljak druge sedmice po Vaskrsu iz knjige „Misli za svaki dan u godini“ podseća nas da istinsko pokajanje ne sme prestati nakon prazničnih dana, već da mora ostati životvorni plod u našem srcu.
U trenutku kada je sve delovalo besmisleno, Ira je susrela ženu koja joj je pomogla da pronađe svetlost kroz veru i spasi se od propasti.
Papa Aleksandar VI umro je najverovatnije otrovan, nakon oproštajne večere priređene u počast sina 6. augusta 1503.
Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda.
Pošto se brojanje smatra micvom, svako veče se, pre brojanja, izgovara posebni blagoslov.
Sveštenik Borislav Petrić je objasnio značenje tog praznika, ali i napomenuo šta tome prethodi, kako bi obuhvatio dublje i kompletno značenje Pobusanog ponedeljka.
Od svih manastira na Fruškoj gori, Šišatovac ima verovatno najinteresantniju istoriju.
Pomesne pravoslavne crkve, među kojima je i Srpska, odale su počast upokojenom papi Franji, prenoseći svetu snažnu poruku nade, ljubavi i vere, kao i poziv na jedinstvo u Hristu.
Sveštenik Borislav Petrić je objasnio značenje tog praznika, ali i napomenuo šta tome prethodi, kako bi obuhvatio dublje i kompletno značenje Pobusanog ponedeljka.