Duhovna riznica 28.04.2025 | 09:54

KO JE KO U HIJERARHIJI SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Nemaju svi pravo da krštavaju i venčavaju, a ovo je najviši čin

Slika Autora
Izvor: religija.rs
KO JE KO U HIJERARHIJI SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE: Nemaju svi pravo da krštavaju i venčavaju, a ovo je najviši čin
Republika Patrijarh Porfirije

Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda.

Crkvena jerarhija predstavlja pre svega ikonu Carstva nebeskog zajedno na Svetoj Evharistiji sa vernim narodom i kao takva Crkva izobražava trojičan način postojanja (u zajednici Oca i Sina i Svetoga Duha).

U Pravoslavnoj crkvi postoje, još od apostola ustanovljena, tri čina (stepena) sveštenstva, i to: episkopski (vladičanski), sveštenički i đakonski. Svi ostali su izvedeni iz ova tri osnovna stepena.

Đakon

Đakoni nemaju pravo vršenja svetih tajni, nego pomažu svešteniku u toku tih obreda.

Arhiđakoni i protođakoni su ,,stariji među braćom svojom”.

Posebno mesto među đakonima zauzimaju ipođakoni, to su đakoni koji učestvuju u bogosluženju uz episkopa. Na arhijerejskoj službi drže skut episkopove odežde, pružaju umivaonicu kod pranja ruku, dodaju sveće kojima episkop blagosilja narod i dr.

Sveštenik

Shutterstock/Klavdiia Arziukova
Sveštenik vrši svetu tajnu ispovesti

 

Sveštenik vrši svete tajne, a to su: krštenje, brak (venčanje), ispovest, pričešće (evharistija), jeleosvećenje i miropomazanje. Jedina sveta tajna koju sveštenik ne može da obavlja je sveta tajna sveštenstva, odnosno, nijedan sveštenik ne može sam sebe ili nekoga drugoga da rukopoloži. Svetu tajnu sveštenstva, rukopoloženja sveštenika, može da vrši samo episkop. Dakle, episkop je taj koji može da obavlja svih sedam svetih tajni.

Svi sveštenici, odnosno jereji su među sobom jednaki, ali se razlikuju po zalaganju i revnosti prema crkvama i parohijama koje se nalaze pod njihovim staranjem. S tim u vezi, nadležni episkop može svešteniku da dodeli neki od sledećih zvanja:

Jerej – čin koji svaki svršeni bogoslov na rukopoloženju automatski dobija (najniže zvanje);

Protonamesnik – odlikovanje;

Protojerej – sveštenik koji je odlikovan da na liturgiji nose nadbedrenik – duhovni mač;

Protojerej stavrofor – sveštenik koji ima pravo da preko mantije nosi natprsni krst oko vrata (najveće zvanje); dodeljuje je samo sveštenicima sa izuzetnim zaslugama.

Episkop

Episkop ili vladika, glavni pastir stada svoje eparhije, stara se o ustrojstvu Crkve i starešina je ne samo višem i nižem sveštenstvu, nego i svim vernicima svoje eparhije. Episkopi se biraju iz monaškog reda, dakle, niko ko nije monah ne može da bude izabran za episkopa.

U Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi (SPC) u episkopskom činu postoje tri stepena: episkop, mitropolit i patrijarh.

Mitropolit je arhijerej jedne oblasti čije se sedište nalazi u glavnom gradu te oblasti ili pokrajine. Mitropolija je glavni grad ili prestonica oblasti.

Patrijarh je najviši čin u crkvenoj hijerarhiji.

Naziv patrijarh potiče od grčke reči patrija (patria), što znači: porodica, pleme, i arhon, onaj koji počinje, načalstvuje, dakle, onaj koji je na čelu roda, odnosno naroda.

Foto: preuzeto sa spc.rs
Patrijarh Porfirije

 

Monaški činovi

Shutterstock

 

 

U monaštvu postoje tri stepena; prvi stepen je rasoforni monah, drugi su maloshimnici i treći velikoshimnici, što je najviši stepen monaštva.

Jeromonahom se naziva sveštenik monaškog čina; to je za sveštenika posvećeni monah, odnosno sveštenik-kaluđer. Samo oni imaju pravo da vrše svete tajne.

Sinđel je grčka reč koja znači saobitatelj, onaj koji živi uz nekog. To je monah koji živi uz patrijarha, kao saradnik i kao svedok njegovog neporočnog života. Sinđeli su u starim vremenima imali veoma veliki značaj, dobijali su titulu protosinđela i bili su kandidati sa najviše izgleda prilikom izbora novog patrijarha.

Iguman je nastojatelj manastira, onaj koji o svemu brine i organizuje život u manastiru.

Arhimandrit, načelnik manastira, ima pravo nosenja naprsnog krsta. Kod nas se čin arhimandrita dodeljuje najzaslužnijim igumanima, piše hramsvetogsave.rs.

BONUS VIDEO: Da li znate po čemu je poseban freskopis mirijevske crkve Svetog proroka Ilije