Duhovna riznica 03.05.2025 | 20:45

VEZALI SU SVEŠTENIKA, IZBILI MU ZUBE, A ON JE SVOM ZLOSTAVLJAČU ŠAPNUO OVO: Potresno svedočanstvo Jurija Kurbatova sa neočekivanim krajem tera suze na oči

Slika Autora
Izvor: foma.ru
VEZALI SU SVEŠTENIKA, IZBILI MU ZUBE, A ON JE SVOM ZLOSTAVLJAČU ŠAPNUO OVO: Potresno svedočanstvo Jurija Kurbatova sa neočekivanim krajem tera suze na oči
Shutterstock/sutulastock Crkva, ilustracija

Kada su pljačkaši upali u njegovu crkvu tražeći ikonu, otac Sergije je zadobio teške batine, ali nije izgubio smirenje — u šapatima ispunjenim bolom zatražio je ime jednog od njih, da bi znao za koga da se moli.

Postoje susreti koji izgledaju kao da ih nije poslala ruka sudbine, već sama Božija promisao. Tako je ruski novinar i saradnik pravoslavnog časopisa Foma, Jurij Kurbatov, još 2011. godine doživeo neobično, gotovo filmsko iskustvo, koje je u sebi spojilo tragediju, blagost, humor i večnu nadu.

Te godine Jurij je, zajedno s fotografom Volođom, boravio u Jaroslavskoj oblasti na službenom zadatku. Pored obilaska svetinja, put ih je naveo i u selo Frolovsko, kod sveštenika Ruske pravoslavne crkve, oca Sergija Višnjevskog. Bio je to čovek čije je gostoprimstvo grejalo kao stara ruska peć. Otac Sergije je, iako službujući u zabačenom selu sa svega nekoliko kuća, proputovao svet i sabrao brojne priče — ali jedna se posebno izdvojila.

Ispričao je kako je jednom prilikom njegova mala seoska crkva bila meta pljačkaša. Došli su noću, vezali ga, pretukli i izbili mu zube. Tražili dragocenu ikonu, koju su — obmanuti televizijskim prilogom — zamenili sa običnom kartonskom reprodukcijom. No i u tom strašnom času otac Sergije je sačuvao smirenje. Dok ga je jedan od napadača tukao, on mu je tiho šapnuo:

— Kako ti je ime, da znam za koga da se molim?

Pljačkaš mu je, takođe šapatom, rekao svoje ime.

To je bila prava ruska scena, kao iz romana Dostojevskog, prisećao se Jurij.

Shutterstock/Dzerkach Viktar
Crkva, ilustracija

 

Nakon te potresne priče usledili su čaj i razgovor o manje teškim temama. U tom prijatnom tonu otac Sergije je nekoliko puta pogledao Jurija i rekao mu:

— Znaš, ličiš mi na glumca Djuževa.

Jurij je prvo slegao ramenima, zatim ćutao, ali kada mu je to treći put ponovljeno, nije odoleo da ne uzvrati s osmehom:

— Ama ne ličim ja ni na koga, oče!

Na kraju susreta, kada su se spremali za povratak u Moskvu, otac ih je blagoslovio za put i rekao:

— Kad se već vraćate za Moskvu, prenesite tamo moj pozdrav.

— Kome da prenesemo, oče?

— Kako kome? — raširio je ruke sa toplinom. — Glumcu Dmitriju Djuževu!

Svi su se tada nasmejali. Bila je to šala puna prostodušnosti i šarma. Jurij je tada pomislio da otac Sergije možda i nema jasnu predstavu o veličini Moskve. Kasnije je ipak saznao da je dugo službovao upravo u prestonici. I to je bio njihov prvi i poslednji susret. Otac Sergije se upokojio 2017. godine.

Godine su prošle. I onda, baš na praznik Cveti 2022. godine, Jurij se zatekao u hramu na zapadu Moskve — mestu na koje retko dolazi. I gle čuda: tik pored njega stoji upravo glumac Dmitrij Djužev, sa porodicom. Čak su i u redu za pričešće stajali jedan iza drugog.

Jurij je osetio da to nije slučajnost. Prišao mu je nakon pričešća i rekao:

— Dmitriju, pomaže Bog! Imate jedan pozdrav od oca Sergija iz Jaroslavske oblasti.

— Hvala! A otkud bih ja mogao da ga poznajem?

— Pa, zapravo, ne poznajete ga. Samo vam je jednom davno uputio pozdrav. Bio je vaš poštovalac.

— E pa i vi njemu prenesite pozdrav — nasmejao se glumac.

— Nažalost, više ne mogu. Upokojio se pre pet godina. Samo je taj njegov pozdrav nekako ostao da lebdi… I eto, tek danas stigao do vas.

— Kakva predivna priča! — rekao je Djužev.

Stisnuli su ruke, čestitali jedni drugima praznik i razišli se.

A Jurij je kasnije mislio: iako je pozdrav stigao „s one strane“, kod Boga su svi živi. I nema te daljine koja može da spreči reč izrečenu s verom, ni vremena koje može da izbriše ono što je upisano u večnosti.