Koliko puta se u svakodnevnom životu osećamo povređenima zbog reči drugih? Koliko puta nas uvrede zabole više nego što bi trebalo, jer u sebi nosimo skriveni plamen visokoumlja, to jest preteranog mišljenja o svojoj važnosti i pravima? Koliko puta postanemo razdražljivi, a posle se pitamo zašto?
Skriveni uzrok razdražljivosti prema Svetom Jefremu Sirinu
Sveti Jefrem Sirin nas u jednoj od svojih duhovnih pouka podseća da je upravo ta gordost – to visoko mišljenje o sebi – gorivo koje razbuktava vatru razdražljivosti, gneva i prezira.
– Hrana za oganj su drva, a hrana za razdražljivost je visokoumlje (visoko mišljenje o sebi). Budi dugotrpljiv… Dugotrpeljivost je prekrasan dar; ona izgoni razdražljivost, gnev i prezir, privodeći dušu smirenoumlju. Ne možeš da podnosiš uvrede? Ćuti i smirićeš se – govorio je Sveti Jefrem Sirin, veliki svetilnik Crkve iz IV veka, koji je ostavio za sobom reči koje i danas odjekuju snagom istine i lekovitošću za svaku dušu koja traga za mirom.
Ćutanje – oružje protiv gneva i nemira
Umesto odgovora na uvredu, svetitelj savetuje ćutanje. Jer, tišina je najmoćnije oružje protiv đavolje zamke da u trenutku povređenosti odgovorimo gnevom i tako u sebi izgubimo mir. Ćutanje nije znak slabosti, već snage i mudrosti. Ono smiruje srce i um, a smireno srce postaje plodno tlo za blagodat Božiju.
Dugotrpljivost kao dar i put ka Bogu
Dugotrpljivost, prema rečima Svetog Jefrema, nije samo vrlina, već i dar. Dar koji donosi mir i čoveka približava Bogu. Dugotrpeljiv čovek ne znači da je bez osećanja i da ga ništa ne boli, već da u trenucima bola bira smirenje, a ne osvetu; tišinu, a ne opravdavanje; molitvu, a ne prazne reči.
Vežbajmo smirenoumlje i ćutanje
Ove reči Svetog Jefrema Sirina zato su neprolazne. One nas pozivaju da svakodnevno smanjujemo svoje visoko mišljenje o sebi, da ne hranimo svoju razdražljivost gordošću, već da vežbamo dugotrpljivost, ćutanje i smirenoumlje. Jer, kako nas on uči, samo će tako naše srce biti slobodno od ognja strasti, a ispunjeno tihim, blagodatnim mirom Božijim.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Život Svetog Nektarija Eginskog bio je ispunjen lažima i progonima, ali je ostao smiren i radostan – danas njegove pouke pomažu svima koji se bore s padovima i očajanjem.
Brige nas razaraju iznutra, a jedan od najvećih srpskih duhovnika 20. veka govorio je da je rešenje jednostavnije nego što mislimo.
Svetac otkriva zašto baš uživanja i zadovoljstva postaju najopasnije zamke za dušu, vodeći čoveka ka neprimetnom duhovnom padu.
Veliki otac pustinje još pre 17 vekova upozorio je da će istina biti proglašavana ludošću, a laž mudrošću – njegova poruka nije bila zastrašivanje, već vapaj da se čovek vrati veri i Hristovoj istini dok nije kasno.