Starica poznih godina, ali vedrog duha, pred nastupajući Kurban-bajram prvi put obavlja petu islamsku dužnost zahvaljujući podršci porodice i snažnoj veri.
U toploj atmosferi svetog grada Meka, među hiljadama vernika iz celog sveta, jedna posebna hadžinica izdvaja se po svojoj dobi i vedrom duhu. Derviša Huseinagić, sa svojih 87 godina, najstarija je osoba iz regiona koja će ove godine obaviti hadž.
- Ovo mi je prvi put da dođem, da vidim ovu lepotu koja se ne može rečima kazati. Hvala mojoj deci, sinovima, ćerki, unucima koji su dali pare da ja ovde budem. Imam četiri unuke, dva unuka, dva sina i ćerku. Oni su svi rekli da hoće da me pošalju na hadž i da ništa ne brinem - rekla je Derviša za agenciju Mina.
Shutterstock
Derviša i u ovim godinama redovno obavlja namaz i uči hatme
Derviša Huseinagić, rodom iz Gradačca u Bosni i Hercegovini, ispunila je svoju dugogodišnju želju da poseti svetu Meku i obavi tavaf oko kabe. Ističe da je još od malih nogu sanjala o ovom putovanju, i sada, kada je Alah uslišio njene dove, doživljava najlepše trenutke svog života.
Shutterstock
Kaba u Meki
- Hvala Alahu dželešanum kad me pozvao da dođem, da s Božijom pomoći uspem obaviti hadž i obrede po propisu, i da se svojoj kući vratim zdrava i živa, da ih vidim opet očima svojim – rekla je hadžinica Derviša s ponosom i zahvalnošću. Do sada nije imala nikakvih zdravstvenih problema tokom obavljanja obreda, a posebnu zahvalnost upućuje vodiču Emiru Brašnjiću, kao i efendiji Kujrakoviću, njegovoj supruzi i sinu, te sugrađankama iz Gradačca koje su joj pružile veliku podršku. Dobro sam kako su godine, sve sama radim. Nikad doktoru ne idem - skromno dodaje Derviša, koja i u ovim godinama redovno obavlja namaz i uči hatme.
Iz Meke, Derviša Huseinagić upućuje dovu za svoje bližnje, nadajući se da će i oni, uz Božiju pomoć, jednog dana obaviti hadž i doživeti sve lepote ovog svetog obreda. Njena priča, ispunjena verom, nadom i ljubavlju prema porodici, inspiracija je za sve generacije i dokaz da nikada nije kasno da se ispune snovi.
Uprkos napetostima i izazovima, palestinski hrišćani u Crkvi Rođenja Hristovog dočekali Blagodatni oganj, potvrđujući da vera nije slomljiva ni pod težinom rata.
Drugog dana svoje posete južnoj srpskoj pokrajini, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Liturgiju u manastiru Visoki Dečani, poručivši vernicima da neprijatelji nisu ljudi, već smrt – jedini istinski protivnik, koga je Hristos pobedio iz ljubavi prema svakome od nas.
Dok su vernici uzvikivali: „Čekamo Blagodatni oganj!“, policija je blokirala aerodrom, pretresla arhiepiskopa i oduzela mu pasoš. Moskovska patrijaršija osudila je ovaj čin kao grubo kršenje verskih sloboda i pozvala na hitnu istragu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Može li pas u kući pokvariti post? Da li ulja i kreme utiču na post? Saznajte odgovore na najčešće dileme tokom ramazanskog posta prema šerijatskim pravilima.
Tokom ovog svetog meseca, muslimani se odriču hrane i pića od svitanja do zalaska sunca , ali i traže unutrašnji mir, pomirenje i bliskost s Alahom, posvećeni saosećanju, ljubavi i dobroti prema bližnjem.
Papa je hospitalizovan 14. februara u rimskoj bolnici Đemeli sa teškom respiratornom infekcijom. Prvobitno je lečen od bronhitisa, a zatim mu je dijagnostikovana dvostrana upala pluća.
Više od 20.000 okupljenih na Trgu Svetog Petra ostalo je zatečeno kada se, na kraju mise, među njima pojavio Sveti Otac. Delio je blagoslove, darivao decu slatkišima i uputio poruku nade.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
U susret Vaskrsu, tradicionalno se farbaju jaja - najčešće crvenom, ali i drugim bojama. Jedno posebno jaje izdvaja se i čuva u kući tokom cele godine kao tzv. čuvarkuća.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Profesorskim umom i pastirskim srcem, otac Darko razotkriva savremene zablude o jedinstvu crkava, govori o raskolu Moskve i Carigrada, veri u doba sinkretizma i zašto su ljudi sve češće u potrazi za nepokolebljivim.
U svetinji na mestu Hristovog groba, pred hiljadama vernika i pod strogim merama bezbednosti, pojavio se sveti plamen – nevidljiv, neoskvrnjen, večan. Ovo čudo još jednom je potvrdilo da vera ne zna za granice, a nada ne prestaje da svetli ni u najmračnijim vremenima.
Dok društvene mreže i portali u trci za klikovima nude stotine savremenih načina da ispletete pogaču i ostala peciva za najveći hrišćanski praznik, na Svetoj gori se vekovima ne menja recept za Artos – sveti hleb koji se mesi u tišini, peva molitvama i čuva kao blagoslov.