Mustafa-beg, bio je sin vojskovođe Bali-bega Malkočevića iz vremena sultana Sulejmana Veličanstvenog, bio je značajna ličnost, a džamija koju je podigao bila je zdanje od tesanog kamena sa prelepim kupolama.
Krajem 15. ili početkom 16. veka, u Kragujevcu je bila podignuta prelepa džamija, simbol jednog drugačijeg vremena i kulture ovog grada. Džamija koju je sagradio Mustafa-beg, sin Bali-bega Malkočevića, odražavala je značajnu ulogu u muslimanskoj zajednici koja je tada dominirala urbanim naseljem Kragujevca. Danas, na njenom mestu, stoji kafana "Balkan".
Kragujevac je početkom 16. veka dobio status kasabe, naselja koje je imalo pretežno muslimansko stanovništvo. Podaci iz deftera iz 1536. godine govore o postojanju tekije, hamama, mekteba, džamija i mesdžida, što ukazuje na prosperitet muslimanske zajednice.
Mahale su nosile nazive prema zanatlijama ili verskim objektima, među kojima je bila i Mahala Mustafa-bega, gde se nalazila džamija koja nosi njegovo ime.
Videdo na kojem poslanica vladajuće partije Ajlin Keskin ljubi ruku predsedniku dok prima pomoć za dete, izazvao je podele u javnosti i otvorio debatu o granicama poštovanja, islamskom učenju, tradiciji i političkoj lojalnosti u savremenom društvu.
O abdestu kao jednom od vidova ibadeta (izvršavanje propisa od Boga), postoje brojne naučne studije i istraživanja kao i dokazi naučni koji ukazuju i potvrđuju njegovu učinkovitost i pozitivno delovanje na telo i duh čoveka.
Prema podacima organizacije "Pomoć crkvi u nevolji" 2011. godine, na početku građanskog rata, hrišćani u Siriji su brojali oko 1,5 miliona, a sad ih je manje od 300.000.
Iako su ovi stihovi postali simbol vere i ljubavi prema Svetom Savi, pominju se imena nekoliko sveštenika i jednog monaha kao potencijalnih autora. Otkrijte sve o njenoj istoriji, uticaju i tragovima koji vode do misterioznog stihopisca.
U hramu Hrista Spasitelja u ruskoj prestonici biće služena liturgija na turskim jezicima, nakon čega sledi prva pravoslavna turkološka konferencija, koja ruši predrasude o verskom identitetu i otkriva bogato duhovno nasleđe.
Ekumenska molitva u Minhenu, na kojoj su učestvovali pravoslavni mitropolit, katolički kardinal i luteranski biskup, ponovo je otvorila pitanje granica dijaloga i kanonske opravdanosti zajedničkih bogosluženja sa nepravoslavnim denominacijama.