ODZVONILO PREVARAMA U MEĐUGORJU: Sveta stolica objavila nova pravila za regulisanje natprirodnih pojava
Vatikan je doneo odluku da razbije navodna ukazivanja Gospe. Nova pravila su uperena protiv mitomana, prevaranata i „verskog marketinga“.
Sveta Stolica odobrila je pobožnosti na ovom hodočasničkom mestu, ali bez potvrde natprirodnog fenomena. Katolici iz svih krajeva sveta i dalje dolaze s nadom i verom u prisustvo Djeve Marije.
Iako je Sveta Stolica u najnovijem dokumentu odbila da potvrdi natprirodnost ukazanja u Međugorju, vernici ostaju nepokolebljivi u svom uverenju da se Gospa ukazuje u ovom svetilištu. Među njima je i jedna meštanka Međugorja, koja je za mostarski portal Bljesak izjavila:
- Verujem u ukazanja, često im prisustvujem. Ko nije došao ovde i bio na ukazanju, ne može tvrditi suprotno.
U četvrtak, 19. septembra Dikasterij za nauk vere Vatikana objavio je dokument kojim Međugorje dobija status nihil obstat – što znači da nema prepreka za duhovne pobožnosti na ovom mestu, zahvaljujući njegovim "pozitivnim plodovima" za vernike. Međutim, dokument koji je odobrio papa Franja ne priznaje natprirodnost ukazanja, iako priznaje značajne duhovne plodove povezane sa župom-svetištem Kraljice Mira. Tim povodom je u Katedrali Svetog Jakova u Međugorju služena misa.
Među vernicima koji dolaze u ovo svetište, uočljiva je duboka vera i posvećenost. Hodočasnica iz Splita, sa suzama u očima, izjavila je:
- Ko veruje, priznaje srcem i dušom. Kad veruješ i dođeš, priznato je.
Njene reči odražavaju osećanja mnogih koji se i dalje nadaju da će Gospina ukazanja jednog dana biti zvanično potvrđena.
Iako natprirodni karakter ukazanja nije priznat, Sveta Stolica je prepoznala pozitivne efekte koji dolaze iz Međugorja. Među njima su brojna obraćenja, povratak ispovesti i sakramentalnoj pričesti, pomirenje supružnika, kao i duhovna obnova bračnog i porodičnog života. Takođe su zabeležena i "brojna isceljenja" koja vernici pripisuju zagovoru Marije Kraljice Mira.
Dokument naglašava da hodočasnici ne bi trebalo da dolaze u Međugorje zbog navodnih vidilaca, već zbog susreta sa Marijom, Kraljicom Mira, koja je za mnoge postala simbol duhovnog preobražaja. Vernica iz Kolumbije, koja je uprkos kišovitom danu stigla u Međugorje, izjavila je da je došla kako bi se "zahvalila Gospi."
Biskup Petar Palić objavio je poseban dekret koji se odnosi na duhovna iskustva u Međugorju. Naglasio je da su vernici ovlašćeni da se pridržavaju pobožnosti prema Mariji Kraljici Mira na razborit način, ali bez obaveze da veruju u natprirodni karakter fenomena. Nihil obstat označava da nema prepreka verskim aktivnostima u Međugorju, uključujući hodočašća, što omogućava katolicima širom sveta da slobodno posete ovo mesto molitve.
Predsednik Hrvatskog narodnog sabora BiH, Dragan Čović, izrazio je zahvalnost na odluci Svete Stolice.
- Za nas katolike u Bosni i Hercegovini, kao i za mnoge katolike širom sveta, Međugorje ostaje mesto mira i Božije blizine, gde učvršćujemo i produbljujemo svoju veru - naveo je Čović.
Podsećamo da je fenomen Međugorja započeo 24. juna 1981. godine, kada su šestoro videlaca tvrdili da im se Gospa ukazala, prenoseći poruke mira. Jugoslovenska biskupska konferencija je 1991. godine objavila Zadarsku izjavu, ističući da na osnovu tadašnjih istraživanja nije moguće potvrditi natprirodnost ukazanja.
Iako Sveta Stolica do sada nije donela zvaničan stav o natprirodnosti ovih događaja, postojanje pozitivnih duhovnih plodova u Međugorju ne može se osporiti. Kardinal Kamilo Ruini predvodio je posebno povereništvo koje je istraživalo fenomen i 2014. godine predalo svoj izveštaj papi. Iako ovaj izveštaj nikada nije zvanično objavljen, mediji su spekulisali da on potvrđuje natprirodnost Gospinih ukazanja tokom prvih sedam dana.
Nadbiskup Aldo Kavali, koji je papin vizitator za Međugorje, nastaviće da se brine o ovom svetilištu i njegovom fenomenu. Za vernike koji dolaze iz svih krajeva sveta, Međugorje ostaje mesto gde se oseća Božija milost i Marijina zaštita, čak i u trenucima kada se crkveni autoriteti uzdržavaju od zvanične potvrde natprirodnih pojava.
Vatikan je doneo odluku da razbije navodna ukazivanja Gospe. Nova pravila su uperena protiv mitomana, prevaranata i „verskog marketinga“. Poglavar katoličke crkve izjavio je da ova poseta ima za cilj da ojača veze između katoličke i pravoslavne crkve i pozvao istočne pravoslavce da svojim molitvama podrže jubilarnu godinu, ističući put ljubavi, dijaloga, pomirenja i milosrđa kao put Gospoda. Portparol Bazilike Enco Fortunato istakao je da se ovim činom formalizuju prethodna pravila koja se odnose na 170 službenika odeljenja za konzervaciju i održavanje, ali je istovremeno demantovao da će nevenčani zaposlenici biti isključeni s posla. Božanski dar sa Istoka biće svečano dočekan 22. septembra u grkokatoličkoj katedrali u Križevcima, u Hrvatskoj, donoseći sa sobom moć isceljenja, novu nadu i duhovnu obnovu svim posetiocima.
ODZVONILO PREVARAMA U MEĐUGORJU: Sveta stolica objavila nova pravila za regulisanje natprirodnih pojava
JASAN SIGNAL IZ VATIKANA: Papa Franja želi da poseti Nikeju povodom 1.700 godina od Prvog vaseljenskog sabora
NOVE, STROGE, SMERNICE U VATIKANU: Sveta stolica uredbom zabranila vidljive tetovaže i pirsinge za radnike Bazilike Svetog Petra
HRIŠĆANSKA RELIKVIJA SA 29 HILJADA ČUDA STIŽE U KATEDRALU PRESVETE TROJICE: Mošti Svetog Šarbela netruležne i posle 120 godina
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Papa trenutno ima poteškoća sa govorom što je normalna posledica terapija.
Bajramsku sofru posetio je i novovaroški imam Ismet Bihorac, čestitajući praznik prisutnima.
Na kraju su poručili političarima i donosiocima odluka da ih neće više deliti i svađati.
Uzbudljive vesti za filmske fanove i poštovaoce kontroverznog hita „Stradanje Hristovo“!
Na svakom od elemenata igre stoji opis koliko poena nosi, kao i koje su sposobnosti karte u samoj igri.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Verski kalendar Srpske pravoslavne crkve za četvrti mesec 2025. leta Gospodnjeg, s detaljima o postu, slavama i danima posvećenim svetiteljima.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.