VERSKI FENOMEN KOJI I DALJE INTRIGIRA CEO SVET: Vernici u Međugorju uvereni u Gospina ukazanja, uprkos odluci Vatikana da ne prizna ovaj natprirodni fenomen
Sveta Stolica odobrila je pobožnosti na ovom hodočasničkom mestu, ali bez potvrde natprirodnog fenomena. Katolici iz svih krajeva sveta i dalje dolaze s nadom i verom u prisustvo Djeve Marije.
Iako je Sveta Stolica u najnovijem dokumentu odbila da potvrdi natprirodnost ukazanja u Međugorju, vernici ostaju nepokolebljivi u svom uverenju da se Gospa ukazuje u ovom svetilištu. Među njima je i jedna meštanka Međugorja, koja je za mostarski portal Bljesak izjavila:
- Verujem u ukazanja, često im prisustvujem. Ko nije došao ovde i bio na ukazanju, ne može tvrditi suprotno.
U četvrtak, 19. septembra Dikasterij za nauk vere Vatikana objavio je dokument kojim Međugorje dobija status nihil obstat – što znači da nema prepreka za duhovne pobožnosti na ovom mestu, zahvaljujući njegovim "pozitivnim plodovima" za vernike. Međutim, dokument koji je odobrio papa Franja ne priznaje natprirodnost ukazanja, iako priznaje značajne duhovne plodove povezane sa župom-svetištem Kraljice Mira. Tim povodom je u Katedrali Svetog Jakova u Međugorju služena misa.
Izdaleka liči na dvorac iz Diznijevih bajki, čija se raskoš nekako smestila na tesnoj steni okruženoj vodom. Nalazi se na listi svetske baštine Uneska i smatra se jednim od najčudesnijih mesta na planeti.
Crkva Svetog Jovana u Bremenu, izgrađena u 14. veku kao deo franjevačke opatije, danas je rimokatolička bogomolja. Tokom svoje istorije služila je različitim funkcijama, uključujući bolničku crkvu, a nakon obnove 1823. ponovo je posvećena kao katolička.
Kao i sve religije, tako i judaizam ima svoje specifične simbole, čije značenje je povezano sa tradicijom starom više hiljada godina, a čija primena je ostala i danas u svrhu podsećanja na Boga.
U Crkvi Svetog Georgija, uz molitveno prisustvo mitropolita Irineja, služen je pomen žrtvama tragičnog događaja na novosadskoj železničkoj stanici. Verni narod i sveštenstvo uzneli su molitve za pokoj duša stradalih i brzo ozdravljenje povređenih.
Mnogi istraživači su pokušali da odgonetnu značenej crteža na Trškoj crkvi, međutim niko do danas sa sigurnošću ne može da tvrdi da zna njihovo značenje.
Ovaj incident je deo tenzija između lokalne zajednice i vernika Srpske pravoslavne crkve, koji su ranije postavila jarbol sa trobojkom u skladu sa Temeljnim ugovorom.
Policija u selu blizu Soluna privela je sveštenika nakon prijave da je tokom žučne rasprave napao svoju sedamnaestogodišnju ćerku pred očima njene maloletne sestre. Privedeni je uložio protivtužbu, tvrdeći da mu je ćerka pretila nožem, što dodatno usložnjava ovaj porodični sukob.