ČUDO BOŽIJE: VATRA PROGUTALA MANASTIR, A CRKVA I RASPEĆE HRISTOVO OSTALI NETAKNUTI – Sveštenik svedoči o nedavnom događaju koji podseća na onaj od pre 100 godina
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti, Printscreen/Youtube/Jutarnji list
Strašan požar zahvatio je dominikanski manastir na ostrvu Čiovu kod Trogira, ali je Crkva Svetog Krsta, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, ostala potpuno netaknuta. Župnik opisao je dramatične trenutke kada je gledao kako plamen guta gotovo čitav gornji sprat manastira, dok svetilište čudesno opstaje.
U snažnom požaru koji je zahvatio dominikanski manastir na ostrvu Čiovu, na severnoj obali Dalmacije, Crkva Svetog Krsta ostala je netaknuta. Ova crkva, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, još jednom je potvrdila svoj status svetilišta.
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti
Požar je zahvario ceo manastirski kompleks na ostrvu Čiovo, pored Trogira
Dominikanski manastir i Crkva Svetog Krsta datiraju iz 1432. godine i nalaze se u Arbaniji, malenom mestu na severnoj obali ostrva Čiova, udaljenom samo nekoliko kilometara od Trogira, grada pod zaštitom UNESCO-a. Kompleks predstavlja jedan od najvažnijih verskih i kulturnih spomenika u ovom delu Hrvatske.
Don Stipe Žure, župnik župe Svetog Jovana Trogirskog - Žedno, nalazio se u manastiru kada je požar izbio.
- Klima uređaj nije radio, ni televizor, a onda sam ugledao plamen - opisuje don Stipe trenutak kada je shvatio da se nalazi u opasnosti, a prenosi slobodnadalmacija.hr. Pretpostavlja da je uzrok požara kratak spoj na električnim instalacijama.
Printscreen/Youtube/Jutarnji list
Sveštenik Stipe Žure, župnik župe Svetog Jovana Trogirskog
Dok se plamen širio potkrovljem, don Stipe je pozvao vatrogasce, obukao se i napustio zgradu. Nažalost, vatrena stihija je progutala gotovo čitav gornji sprat manastira, uključujući kuhinju, župnikove lične stvari i knjige od neprocenjive vrednosti.
Iako je manastir pretrpeo značajnu štetu, Crkva Svetog Krsta ostala je netaknuta. Ovo nije prvi put da požar zaobilazi ovo sveto mesto. Župnik podseća na sličan događaj iz 1928. godine kada je požar zahvatio manastir, ali crkva i Raspeće su i tada ostali netaknuti.
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti
Požar u dominikanskom manastiru na ostrvu Čiovu kod Trogira
- Raspeće u crkvi dva puta je prokrvarilo, što se smatra jasnim znakom Božanske prisutnosti i milosti. Ovo je svetište koje očigledno ima posebnu zaštitu - kaže don Stipe.
Požarište su obišli generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije, mons. Franjo Frankopan Velić, gradonačelnik Trogira Ante Bilić i načelnica Konzervatorskog odeljenja Jasna Popović. Don Stipe je trenutno smešten u obližnjem hotelu, a lokalne vlasti rade na proceni štete i planiranju obnove.
Wikipedia
Dominikanski manastir na ostrrvu Čiovo, pre požara
Dominikanski manastir i Crkva Svetog Krsta su simboli duhovnosti i istorije ostrva Čiova. Njihova arhitektura, sa gotičkim elementima i mermernim polustubovima koji krase hospicij, svedoči o umetničkom i verskom bogatstvu Dalmacije kroz vekove.
Požar u manastiru predstavlja veliki gubitak, ali očuvanje Crkve Svetog Krsta podseća na Božiju milost i čuda koja nadilaze ljudsko shvatanje. Mesto koje je preživelo vekove i dva razorna požara ostaje svedočanstvo vere i Božanske zaštite.
Iako je smenjen, Strikland je nastavio sa javnim kritikama i pozvao crkvene lidera da se bore za očuvanje vere i tradicije, ističući ozbiljnu duhovnu opasnost koja preti Crkvi.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Premijer Grčke Kirijakos Micotakis došao je u srce monaške republike sa finansijskom podrškom za očuvanje svetinja i prirode, dok istovremeno šalje poruku mira i solidarnosti u regionu zahvaćenom sukobima.
Crkva Svetog Dimitrija iz 11. veka, biser vizantijske umetnosti u mestu Koropi, našla se na udaru požara koji se širi neverovatnom brzinom, dok su stanovnici evakuisani u panici
Na liturgiji treće nedelje po Duhovima, đakon Milutin Lekić primio je čin prezvitera pred vernicima koji su sa oduševljenjem dočekali ovog mladog pastira i reči utehe mitropolita Justina o Božijoj brizi za sve ljude.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Stevan Sinđelić“, gaseći požar na obodu grada, naišli su na prizor pred kojim su zanemeli — ikona Presvete Bogorodice ostala je čitava uprkos požaru.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.