ČUDO BOŽIJE: VATRA PROGUTALA MANASTIR, A CRKVA I RASPEĆE HRISTOVO OSTALI NETAKNUTI – Sveštenik svedoči o nedavnom događaju koji podseća na onaj od pre 100 godina
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti, Printscreen/Youtube/Jutarnji list
Strašan požar zahvatio je dominikanski manastir na ostrvu Čiovu kod Trogira, ali je Crkva Svetog Krsta, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, ostala potpuno netaknuta. Župnik opisao je dramatične trenutke kada je gledao kako plamen guta gotovo čitav gornji sprat manastira, dok svetilište čudesno opstaje.
U snažnom požaru koji je zahvatio dominikanski manastir na ostrvu Čiovu, na severnoj obali Dalmacije, Crkva Svetog Krsta ostala je netaknuta. Ova crkva, poznata po čudesnom Raspeću koje je dva puta prokrvarilo, još jednom je potvrdila svoj status svetilišta.
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti
Požar je zahvario ceo manastirski kompleks na ostrvu Čiovo, pored Trogira
Dominikanski manastir i Crkva Svetog Krsta datiraju iz 1432. godine i nalaze se u Arbaniji, malenom mestu na severnoj obali ostrva Čiova, udaljenom samo nekoliko kilometara od Trogira, grada pod zaštitom UNESCO-a. Kompleks predstavlja jedan od najvažnijih verskih i kulturnih spomenika u ovom delu Hrvatske.
Don Stipe Žure, župnik župe Svetog Jovana Trogirskog - Žedno, nalazio se u manastiru kada je požar izbio.
- Klima uređaj nije radio, ni televizor, a onda sam ugledao plamen - opisuje don Stipe trenutak kada je shvatio da se nalazi u opasnosti, a prenosi slobodnadalmacija.hr. Pretpostavlja da je uzrok požara kratak spoj na električnim instalacijama.
Printscreen/Youtube/Jutarnji list
Sveštenik Stipe Žure, župnik župe Svetog Jovana Trogirskog
Dok se plamen širio potkrovljem, don Stipe je pozvao vatrogasce, obukao se i napustio zgradu. Nažalost, vatrena stihija je progutala gotovo čitav gornji sprat manastira, uključujući kuhinju, župnikove lične stvari i knjige od neprocenjive vrednosti.
Iako je manastir pretrpeo značajnu štetu, Crkva Svetog Krsta ostala je netaknuta. Ovo nije prvi put da požar zaobilazi ovo sveto mesto. Župnik podseća na sličan događaj iz 1928. godine kada je požar zahvatio manastir, ali crkva i Raspeće su i tada ostali netaknuti.
Printscreen/Facebook/HRT Vijesti
Požar u dominikanskom manastiru na ostrvu Čiovu kod Trogira
- Raspeće u crkvi dva puta je prokrvarilo, što se smatra jasnim znakom Božanske prisutnosti i milosti. Ovo je svetište koje očigledno ima posebnu zaštitu - kaže don Stipe.
Požarište su obišli generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije, mons. Franjo Frankopan Velić, gradonačelnik Trogira Ante Bilić i načelnica Konzervatorskog odeljenja Jasna Popović. Don Stipe je trenutno smešten u obližnjem hotelu, a lokalne vlasti rade na proceni štete i planiranju obnove.
Wikipedia
Dominikanski manastir na ostrrvu Čiovo, pre požara
Dominikanski manastir i Crkva Svetog Krsta su simboli duhovnosti i istorije ostrva Čiova. Njihova arhitektura, sa gotičkim elementima i mermernim polustubovima koji krase hospicij, svedoči o umetničkom i verskom bogatstvu Dalmacije kroz vekove.
Požar u manastiru predstavlja veliki gubitak, ali očuvanje Crkve Svetog Krsta podseća na Božiju milost i čuda koja nadilaze ljudsko shvatanje. Mesto koje je preživelo vekove i dva razorna požara ostaje svedočanstvo vere i Božanske zaštite.
Iako je smenjen, Strikland je nastavio sa javnim kritikama i pozvao crkvene lidera da se bore za očuvanje vere i tradicije, ističući ozbiljnu duhovnu opasnost koja preti Crkvi.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
U nedelju je telefonom razgovarao sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim i pomenuo „patnju voljenog ukrajinskog naroda“ u svom prvom nedeljnom blagoslovu na Trgu Svetog Petra.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.