Otkrijte duboku simboliku odabira Blažene Ksenije da nakon što joj se muž upokojio, nosi njegovu odeću i kako je kroz ovu transformaciju postala snažan svetionik vere i duhovnog oslobođenja.
U pravoslavnoj tradiciji, Sveta Ksenija Petrogradska zauzima posebno mesto među svetiteljkama, ne samo zbog svoje svetosti i duboke pobožnosti, već i zbog jedinstvenog prikaza na ikonama. Ona je jedina svetiteljka koja je u potpunosti predstavljena u muškoj garderobi, što nosi duboko simboličko značenje koje prevazilazi samo njen spolni identitet i ukazuje na snagu njenog asketskog života i duhovne borbe.
Sveta Ksenija Petrogradska rođena je u bogatoj porodici u Petrogradu, a nakon smrti svog muža, odlučila je da se posveti životu u potpunosti odricanjem i molitvom. Njena odluka da nosi mušku odeću, u vreme kada su žene bile ograničene društvenim normama, predstavlja čin potpunog duhovnog oslobođenja i distanciranja od sveta.
Na ikonama je često prikazana u jednostavnoj, muškoj odevnoj kombinaciji, koja je bila skromna i asketska, i odražavala njenu duboku posvećenost Bogu. Odeća koju je nosila nije bila monaška, već više slična odeći muškaraca tog vremena, poput šinjela sa jednostavnim dodacima. Njen izgled bio je suprotan svemu što se od žene očekivalo, čime je jasno pokazivala da je njen jedini cilj bio duhovni put, oslobođen svakog svetovnog uticaja.
Ovaj izbor garderobe nije samo čin spoljne promene. On simbolizuje duboku unutrašnju transformaciju. Sveta Ksenija Petrogradska je napustila zemaljski život i običaje svog vremena, a kroz nošenje muške odeće, pokazala i svoju unutrašnju snagu, hrabrost i potpuno prepuštanje Bogu. Odradila je asketske podvige i posvetila se molitvi, živeći u skromnosti i jednostavnosti, kao svetiteljka koja nije želela nikakve nagrade ni priznanja ovog sveta. Muška garderoba postaje simbol njenog celokupnog duhovnog puta – ona je postala „duhovni ratnik“, boreći se sa sopstvenim strastima i svim onim što je moglo da je odvrati od Boga.
Facebook/ЖЕНСКИЙ МОНАСТЫРЬ ВО ИМЯ СВЯТОЙ БЛАЖЕННОЙ КСЕНИИ
Sveta Ksenije Petrogradska
Sveta Ksenija Petrogradska je svoj život posvetila pomaganju siromašnima i potrebnima, a njeno ime postalo je simbol molitve i neprestane borbe sa sopstvenim grehovima. Iako je živela u siromaštvu i skrivanju, bila je poznata po svojoj izuzetnoj pobožnosti, i njena svetost prepoznata je još za njenog života. Ikona na kojoj je prikazana u muškoj garderobi postala je snažan vizuelni izraz njenog duhovnog izbora, jer je njeno odricanje od ženskih uloga jasno ukazivalo na duboku unutrašnju potragu za božanskim.
Iako Sveta Ksenija Petrogradska jedina nosi mušku garderobu, zanimljivo je da se i druge svetiteljke u pravoslavnoj crkvi prikazuju u asketskoj garderobi koja može podsećati na muške monaške haljine, poput Svete Marije Egipćanke. Iako Marija Egipćanka, na ikonama, često nosi jednostavnu i grubih tkanina odeću koja podseća na muški asketski izgled, njeno oblačenje nije u potpunosti istovetno sa prikazom Svete Ksenije Petrogradske.
Sveta Marija Egipćanka je u svojoj pustinjskom borbi protiv greha nosila odeću koja je bila u skladu sa njenim asketskim životom, ali je, ipak, bila žena koja je odbacila svoju prošlost, dok Sveta Ksenija kroz svoju mušku odeću simbolizuje mnogo dublje odbacivanje društvenih normi i transformaciju svog identiteta u čistog i posvećenog Božijem slugu.
DANAS TRIBINA „NASLEĐE SVETE KSENIJE PETROGRADSKE – VERA, ČUDA I ISCELJENJA“
Portal Religija.rs sa velikim zadovoljstvom najavljuje duhovnu tribinu pod nazivom „Nasleđe Svete Ksenije Petrogradske – vera, čuda i isceljenja“, koja će se održati u utorak, 11. marta 2025. godine, u 19:00 časova, u Ruskom domu u Beogradu (Ulica Kraljice Natalije 33). Ova tribina predstavlja jedinstvenu priliku za sve vernike i ljubitelje duhovnih tema da se detaljnije upoznaju sa životom i nasleđem jedne od najpoštovanijih svetiteljki u pravoslavnoj tradiciji. U okviru događaja, uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, o životu Svete Ksenije govoriće sveštenik Ivan Cvetković, kao i pravoslavni publicista Ranko Gojković. Prisutni će imati priliku da postavljaju pitanja i prodube svoje znanje o ovoj velikoj svetiteljki. Ulaz je besplatan.
Simbolika Svete Ksenije Petrogradske u muškoj garderobi duboko odražava njen životni put – život žene koja je odbacila sve ono što svet nudi, uključujući i svoj rodni identitet, kako bi postala simbol istinske duhovne slobode. Njen prikaz na ikonama podseća nas na najvažniju poruku pravoslavne vere: Bog nije vezan za spoljne razlike, niti za društvene normativne granice. Sveta Ksenija je kroz ovaj čin pokazala da je pravo duhovno življenje mnogo više od onoga što vidimo spolja – to je borba duše, oslobađanje od samog sebe i potpuno prepuštanje Božijoj volji.
U srcu Sankt Peterburga, na Smolenskom groblju, u skromnoj kapeli posvećenoj ovoj svetiteljki počiva netruležno telo ove zaštitnice siromašnih i nevoljnika, čija svetost privlači vernike iz celog sveta.
Na snežnoj hladnoći, uz svetlost sveća i neprekidne molitve, verni narod je na Smolenskom groblju satima čekao da se pokloni svetiteljki koja i danas čini čuda.
Na tribini će, uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, govoriti sveštenik Ivan Cvetković, kao i pravoslavni publicista Ranko Gojković. Prisutnima će biti omogućeno da postavljaju pitanja i saznaju više o ovoj velikoj svetiteljki. Ulaz je slobodan.
Papa Martin sazvao je sabor od 105 episkopa, na kome je osuđena ova knjižica careva. U isto vreme napisao je papa pismo patrijarhu Pavlu moleći ga da se "drži čiste vere pravoslavne i da cara savetuje, da se okane jeretičkih mudrovanja".
U tišini ispunjenoj molitvom i zahvalnošću, prisećamo se deset bisera mudrosti pape Franje koji će i dalje grejati svet – podsećajući nas da vera spaja, raduje i vodi kroz tamu.
Za vreme njegovog pontifikata crkvena država je izgubila najveći deo svojih teritorija, a papa se povukao u Vatikan. Godine 1854. proglasio je dogmu o bezgrešnom začeću Bogorodice, a 1870. o nepogrešivosti pape.
U najuzvišenijem hrišćanskom svetilištu, latinski patrijarh Jerusalima služio je misu koja je spojila molitve, nade i veru, dok se njegovo ime sve više pominje kao kandidat za papu.
Grčki monah Livios Kuriakis otkriva duboku istinu o molitvi kao mostu između čoveka i Boga, pozivajući nas na svakodnevnu zahvalnost za darove života i unutrašnju obnovu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Molitva, svedočanstva i pesma obasjali su duše prisutnih, dok su vernici u suzama zahvalnosti delili priče o iscelenjima i Božjoj milosti. Portal Religija.rs nastavlja da širi svetlost vere, donoseći novu priliku da svi dožive ovu duhovnu večer kroz video zapis.
Portal religija.rs organizuje duhovnu tribinu posvećenu životu i nasleđu Svete Ksenije Petrogradske, uz izlaganje oca Ivana Cvetkovića, starešine Hrama Svete Trojice. Tribina će biti održana 11. marta u Ruskom domu u Beogradu.
U manastiru Dohijar, ova čudesna ikona vekovima pruža utehu i isceljenje vernicima širom sveta. Njena moć potvrđena je kroz nebrojene priče o spasenju, a jedan od novijih primera je nemi mladić iz Strumice koji je izgovorio prve reči pred ovom svetinjom.
Proslavljamo svetitelja čije mošti mirotoč i donose isceljenje duše i tela, pomirenje među ljudima i nadu onima koji su na ivici očaja. Njegova svetost i ljubav prema bližnjima ostaju neugasivo svetlo vere u savremenom svetu.
Papa Martin sazvao je sabor od 105 episkopa, na kome je osuđena ova knjižica careva. U isto vreme napisao je papa pismo patrijarhu Pavlu moleći ga da se "drži čiste vere pravoslavne i da cara savetuje, da se okane jeretičkih mudrovanja".
Istočnim petkom zove se u narodu praznik Majke Božje čije je slavlјenje poteklo u hramu kod izvora pored Carigrada koji se nazivao "Živonosni istočnik“.
Više od 200.000 ljudi prisustvovalo je istorijskoj misi zadušnici u Vatikanu, dok portal Religija.rs iz minuta u minut donosi potresne detalje sa poslednjeg ispraćaja omiljenog pontifika.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
U pesmi Svetog Vladike Nikolaja "Zidanje Ljubostinje“, carica Milica je na svakom kamenu, koji je Rade Neimar pripremao za uziđivanje u crkvu, palila voštanicu, namenjujući je "jednom, desetorici, jal buljuku celom", ističe sveštenik.
Ribarov prsten, simbol svetovne vlasti i duhovnog služenja, svečano se uništava pred kardinalima kao znak da se završila papina zemaljska misija i da Crkva započinje novo poglavlje svoga života.
Na naslovnoj strani posvećenoj oproštaju od poglavara Rimokatoličke crkve, glasilo hrvatskih nacionalista optužuje ga za izdaju Hrvata, šurovanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i zaustavljanje kanonizacije Alojzija Stepinca.