Nakon dve godine izgradnje, vernici su dobili novo duhovno utočište u selu Uvac, gde su se na praznik Svetih mučenika Sergija i Vakha okupili na osvećenju hrama.
Na praznik Svetih mučenika Sergija i Vakha, selo Uvac u opštini Rudo zasijalo je u duhovnoj radosti, jer je osvećen novopodignuti hram posvećen Svetom Vasiliju Ostroškom Čudotvorcu. Ovaj događaj je predvodio mitropolit dabrobosanski Hrizostom, koji je služio arhijerejsku liturgiju uz sasluženje arhimandrita Kiprijana, nastojatelja manastira Građenika, arhimandrita Jovana iz manastira Dobrunske rijeke, protojereja-stavrofora Aleksandra Topalovića i Predraga Masala, kao i đakona Vasilija Pajevića.
Foto: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Arhijerejsku liturgiju slušio je mitropolit dabrobosanski Hrizostom, uz sasluženje više sveštenoslužitelja
Posle dve godine predanog rada na izgradnji hrama i Svetosavskog doma, selo Uvac je postalo bogatije za duhovno utočište gde će se verni narod okupljati na molitvu. Na ovom svetom mestu, koje zrači mirom i blagodaću, služena je i prva Sveta liturgija na praznik Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, 12. maja ove godine.
Hram Svetog Vasilija Ostroškog postao je simbol vere i zajedništva za sve vernike ovoga kraja. Vladika Hrizostom je tom prilikom uručio Zlatni orden Svetog sveštenomučenika Petra, mitropolita dabrobosanskog, onima koji su dali poseban doprinos podizanju ovog duhovnog centra. Među nagrađenima je bio i veliki dobrotvor Sreten Didanović, koji je crkvi darovao zemljište na kojem je hram izgrađen, čime je postavio temelj za buduće generacije koje će u njemu nalaziti duhovnu utehu i snagu.
Foto: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Vladika Hrizostom je dobročiniteljima dodelio crkvena odlikovanja i povelje
Ovaj događaj ostavlja neizbrisiv trag u srcima vernika, jer je Rudo dobilo novo mesto gde će se ujedinjeni u molitvi okupljati, slaveći Boga i svetitelje koji čuvaju ovaj kraj. Ovaj hram, uz Svetosavski dom, postaće centar okupljanja i jačanja vere, simbol ljubavi prema Svetom Vasiliju Ostroškom, čiji je duh prisutan u svakom kamenu ovog svetog zdanja.
Episkop Justin je služio liturgiju u novoosnovanoj parohiji, koja je tom prilikom obeležila svoju prvu slavu, uz radost parohijana zbog mogućnosti da na ovaj način očuvaju pravoslavnu tradiciju u rasejanju.
Mesto tihog povlačenja u srce molitve, zadužbina Svete Sare čuva sećanje na tri plemenite sestre. Svetinja vekovima privlači verne svojom tajanstvenom i svetlosnom snagom svetih moštiju.
U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Beogradu predstavljena je monografija episkopa moravičkog Tihona, monumentalno delo koje otkriva razvoj oltarske pregrade kroz vekove, osvetljavajući ključne trenutke srpske crkvene i umetničke istorije.
Mitropolit bački govorio je o neiscrpnoj veri, liturgijskom stvaralaštvu i bogoslovskoj jasnoći ave Justina, koja je čvrsto ukorenjena u pravoslavnom predanju, i istakao da su svetitelji živi svedoci Živoga Boga.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Arhimandrit Metodije prvi put u istoriji posetio je Mitropoliju dabrobosansku, donevši blagoslov sa Svete gore, a njegov dolazak dočekan je sa dubokim poštovanjem, molitvenim sabranjem i dodelom najvišeg crkvenog priznanja.
Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u prisustvu vernika i predstavnika vlasti, soveštani su temelji hrama Hrista Spasitelja koji će, kako je poručeno, svedočiti veru, ljubav i identitet srpskog naroda u ovom delu Republike Srpske.
Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.