U obnovljenoj parohijskoj kući otvorena je Spomen soba posvećena onima koji su dali svoje živote za otadžbinu i pravoslavlje.
Na dan kada Srpska pravoslavna crkva slavi Prepodobnog Ilariona Velikog, verni narod Skelana okupio se u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla kako bi učestvovao u svetoj liturgiji koju je služio mitropolit dabrobosanski Hrizostom. Ovaj dan, obeležen duhovnom slavom i molitvama, dobio je posebno značenje kroz liturgijski čin i obeležavanje velikog truda i žrtve onih koji su položili svoje živote u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992-1995. godine.
Foto: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Hram Svetih apostola Petra i Pavla
Po završetku liturgije, vernici su krenuli u litijsku procesiju do obnovljene stare parohijske kuće u Skelanima, koja je postala svetište sećanja na poginule borce i civilne žrtve rata. U ovoj obnovljenoj kući, koja je danas dom za čuvanje istorije i duhovnog nasleđa, smeštena je Spomen soba, koju je osveštao mitropolit Hrizostom. Ovaj prostor nije samo mesto podsećanja na tragične događaje, već je i simbol otpora, nade i ustrajnosti, koji je narod ove regije sa ljubavlju sačuvao kroz vekove.
Foto: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Posle liturgije, vernici su krenuli u litijsku procesiju do obnovljene parohijske kuće
Spomen soba je prostor u kojem se čuvaju uspomene na hrabrost i patnju svih onih koji su dali svoje živote u borbi za slobodu, kao i onih koji su trpeli od posledica rata. Tu je i kancelarija Društva Osat, koje je čuvalo sećanje na velikog majstora Osaćane, čije ime je neizbrisivo urezano u istoriju ovog kraja.
Mitropolitu Hrizostomu su sasluživali arhimandrit Luka, nastojatelj manastira Karna; arhimandrit Metodije, iguman manastira Sase; protojerej-stavrofor Dušan Spasojević, arhijerejski namesnik srebreničko-podrinski; protojerej-stavrofor Ljubomir Prijović, rektor Bogoslovije Svetog Petra Dabrobosanskog u Foči; kao i đakon Miloš Ilić.
Foto: SPC / Mitropolija dabrobosanska
Spomen soba u obnovljenoj parohijskoj kući
Ova sveta služba, u kojoj se pomolilo mnoštvo vernika, bila je i podsećanje na duboke duhovne korene koje narod Skelana čuva. Spomen soba, kao simbol tragičnih, ali i herojski preživelih godina, postaje mesto u kojem se nalazi ljubav za domovinu, veru i narod – ljubav koja nije bila ispitana samo u ratu, već i kroz svaki trenutak pomirenja i obnove koje Skelani danas žive.
Posle arhijerejske liturgije, mitropolit zvorničko-tuzlanski odlikovao je veliki broj dobrotvora koji su doprineli obnovi ove svetinje, a u besedi pozvao na mir i zajedništvo.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Na osveštanju temelja budućeg hrama posvećenog Svetim Kirilu i Metodiju, vladika Atanasije istakao je značaj ljubavi, pravde i istine kao temelje novog života u Hristu. Sabrani vernici u Brezni, vođeni nadom i blagoslovom, započeli su put obnove vere u ovom pitomom planinskom kutku.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Arhimandrit Metodije prvi put u istoriji posetio je Mitropoliju dabrobosansku, donevši blagoslov sa Svete gore, a njegov dolazak dočekan je sa dubokim poštovanjem, molitvenim sabranjem i dodelom najvišeg crkvenog priznanja.
Na praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u prisustvu vernika i predstavnika vlasti, soveštani su temelji hrama Hrista Spasitelja koji će, kako je poručeno, svedočiti veru, ljubav i identitet srpskog naroda u ovom delu Republike Srpske.
Uz prisustvo najviših zvaničnika i duhovnih vođa predstavljeno delo koje svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj baštini Srba u Sarajevu od 1468. do 1941. godine.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.