Susret poglavara Srpske pravoslavne crkve sa ministrima kulture Rusije i Srbije osvetljava duboke veze dva naroda – od zajedničkog duhovnog nasleđa do očuvanja kulturnih vrednosti u savremenom svetu.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu danas je održan značajan susret koji svedoči o trajnoj povezanosti srpskog i ruskog naroda. Patrijarh srpski Porfirije ugostio je Olgu Ljubimovu, ministra kulture Ruske Federacije, i Nikolu Selakovića, ministra kulture Republike Srbije, u razgovoru koji je nadahnuto oslikao duboke istorijske, duhovne i kulturne veze dveju zemalja.
Patrijarh Porfirije je u srdačnoj dobrodošlici istakao da duhovne veze, zasnovane na zajedničkom poreklu i pravoslavnoj veri, čine temelj kulturnih stremljenja i predstavljaju njihov osnov.
- Ruski i srpski narod dele istorijska iskušenja i pobede, što nas obavezuje da savremenu kulturu utemeljimo na duhovnom nasleđu i istorijskim izvorima. Tako obezbeđujemo stabilnost identiteta, bez kojeg nema ni opstanka ni razvoja naroda - rekao je patrijarh.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Patrijarh srpski Porfirije
Olga Ljubimova je zahvalila na gostoprimstvu, naglašavajući važnost očuvanja kulturnog nasleđa. Istakla je da je njena poseta Srbiji povezana sa zajedničkim naporima u ovoj oblasti, posebno kroz Peti rusko-srpski kulturni forum koji se održava pod temom „Očuvanje kulturnog nasleđa u Rusiji i Srbiji: istorija i savremenost.“
- Rusija i Srbija kroz istoriju su se brinule o svom kulturnom nasleđu, a to nas obavezuje da ga sačuvamo za buduće generacije - poručila je ministar Ljubimova.
Ministar Selaković je podsetio da kulturne veze predstavljaju jedan od najčvršćih mostova između naših naroda i država, te da njihovo jačanje obogaćuje bilateralne odnose.
Susretu su prisustvovali ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko sa visokom delegacijom, predstavnici Ministarstva kulture Rusije, kao i članovi Kabineta patrijarha srpskog. Atmosfera je svedočila o uzajamnom razumevanju i zajedničkoj viziji očuvanja duhovnog i kulturnog nasleđa.
Kroz ovaj susret još jednom je potvrđeno da kultura nije samo skup umetničkih vrednosti, već živi svedok naše duhovne povezanosti i zajedničke istorije, koja nas podstiče na negovanje tih odnosa za buduće generacije.
Poglavar SPC u duhu hrišćanske ljubavi pruža reči utehe vernicima Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivajući na očuvanje vere i jedinstva usred teških izazova koji prete njihovom opstanku.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, poglavar Srpske pravoslavne crkve primio je polaznike Visokih studija bezbednosti i odbrane i poručio da se stabilnost države ne može graditi bez unutrašnje snage, vere i odgovornosti za bližnje.
Tokom susreta u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, patrijarh Porfirije i Edvard Ferguson razgovarali su o ulozi Crkve u izgradnji mira, obnovi Međureligijskog veća u BiH i duhovnim vezama Srpske i Anglikanske crkve koje je negovao i Sveti vladika Nikolaj.
Razgovor u Patrijaršijskom dvoru otkrio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju identiteta i unapređenju međunarodnih odnosa kroz dijalog, sinergiju sa državom i negovanje duhovnih vrednosti među Srbima u dijaspori.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
Mališani iz Beograda, Šapca i Loznice dočekala su vladiku u Soko Gradu, gde su mu pokazala kako izrađuju mozaike i pripremaju prosfore, učeći o veri, tradiciji i životu u Hristu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.