Susret poglavara Srpske pravoslavne crkve sa ministrima kulture Rusije i Srbije osvetljava duboke veze dva naroda – od zajedničkog duhovnog nasleđa do očuvanja kulturnih vrednosti u savremenom svetu.
U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu danas je održan značajan susret koji svedoči o trajnoj povezanosti srpskog i ruskog naroda. Patrijarh srpski Porfirije ugostio je Olgu Ljubimovu, ministra kulture Ruske Federacije, i Nikolu Selakovića, ministra kulture Republike Srbije, u razgovoru koji je nadahnuto oslikao duboke istorijske, duhovne i kulturne veze dveju zemalja.
Patrijarh Porfirije je u srdačnoj dobrodošlici istakao da duhovne veze, zasnovane na zajedničkom poreklu i pravoslavnoj veri, čine temelj kulturnih stremljenja i predstavljaju njihov osnov.
- Ruski i srpski narod dele istorijska iskušenja i pobede, što nas obavezuje da savremenu kulturu utemeljimo na duhovnom nasleđu i istorijskim izvorima. Tako obezbeđujemo stabilnost identiteta, bez kojeg nema ni opstanka ni razvoja naroda - rekao je patrijarh.
Foto: SPC / Eparhija bačka
Patrijarh srpski Porfirije
Olga Ljubimova je zahvalila na gostoprimstvu, naglašavajući važnost očuvanja kulturnog nasleđa. Istakla je da je njena poseta Srbiji povezana sa zajedničkim naporima u ovoj oblasti, posebno kroz Peti rusko-srpski kulturni forum koji se održava pod temom „Očuvanje kulturnog nasleđa u Rusiji i Srbiji: istorija i savremenost.“
- Rusija i Srbija kroz istoriju su se brinule o svom kulturnom nasleđu, a to nas obavezuje da ga sačuvamo za buduće generacije - poručila je ministar Ljubimova.
Ministar Selaković je podsetio da kulturne veze predstavljaju jedan od najčvršćih mostova između naših naroda i država, te da njihovo jačanje obogaćuje bilateralne odnose.
Susretu su prisustvovali ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko sa visokom delegacijom, predstavnici Ministarstva kulture Rusije, kao i članovi Kabineta patrijarha srpskog. Atmosfera je svedočila o uzajamnom razumevanju i zajedničkoj viziji očuvanja duhovnog i kulturnog nasleđa.
Kroz ovaj susret još jednom je potvrđeno da kultura nije samo skup umetničkih vrednosti, već živi svedok naše duhovne povezanosti i zajedničke istorije, koja nas podstiče na negovanje tih odnosa za buduće generacije.
Poglavar SPC u duhu hrišćanske ljubavi pruža reči utehe vernicima Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivajući na očuvanje vere i jedinstva usred teških izazova koji prete njihovom opstanku.
Sto godina duhovne veze Srba i Rusa u obeleženo je hramu Svete Trojice na Tašmajdanu velikim sabranjem koje je uz molitvu slavilo veru, ljubav i jedinstva dva bratska naroda.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh Porfirije primio izaslanstvo Pravoslavne crkve u Americi sa kojim je razgovarao o unapređenju saradnje i obnovi hrama Svetog Save u Njujorku, ističući važnost dijaloga za jedinstvo pravoslavnih vernika.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otvoreno je govorio o teškom položaju Srba na Kosovu i Metohiji, uskraćenoj slobodi kretanja i svetinjama koje su pod stalnim pritiskom – evropski parlamentarci obećali su da će preneti njegovu poruku u Brisel.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.