U sabornom hramu Svetog Đorđa u Prizrenu vernici su svedočili neobičnom čudu - suze su počele teku iz očiju Isusa na ikoni, podsećajući nas na neprestanu Božiju prisutnost i ljubav prema narodu na Kosovu i Metohiji.
Na svetoj zemlji Kosova i Metohije, u Prizrenu, gde se spajaju istorija, vera, dogodilo se čudo koje je obasjalo duše vernika i podstaklo ih na još dublje promišljanje o Božijoj ljubavi i prisutnosti među nama. U sabornom hramu Svetog Đorđa, pod svetlom koje pada kroz prozore ukrašene vekovima starim freskama, kako je saopštila Eparhija raško-prizrenska danas je, 4. januara 2025. godine, u prisustvu verne braće i sestara, zabeležen trenutak koji će ostati u srcima svih koji su prisustvovali.
Facebook/Pravoslavni život
Suza na Hristovom licu, na ikoni presvete Bogoridice u prizrenskom Sabornom hramu
Grupa poklonika iz inicijative „Metohija za mlade” posetila je ovaj hram, noseći u srcima molitve za mir i spasenje. Dok su ljubavi i pobožno celivali ikone, nešto nevredno svakodnevnim očima, a ipak duboko duhovno, uhvatilo je pažnju vernika: sa ikone Hrista, naslikane po uzoru na čudotvornu Kazanjsku ikonu Bogorodice, počele su teći suze.
Suze, bezbojne i bez mirisa, izgledale su kao najprirodniji izraz ljudskih emocija, ali su se svakako razlikovale od svega poznatog. Zatvorena je mogućnost da je reč o ulju iz kandila, jer je samo prirodno čudo moglo biti objašnjenje.
Vernici, dirnuti i nadahnjeni, spontano su započeli pevati tropare, a okupljeni paroh, jerej Jovan Radić, blagoslovio je prisutne uljem iz kandila. Potom je pročitan Akatist Presvetoj Bogorodici, u kojem su učestvovali jerej Vladan i đakon Stefan iz crkve Bogorodice Ljeviške, posvećujući trenutak molitve za spasenje svih nas. O ovom neobičnom događaju odmah je obavešten vladika raško-prizrenski Teodosije.
Facebook/Pravoslavni život
Vernici iu Sabornom hramu u Prizrenu ispred čudotvorne ikone na kojoj se pojavila suza
Suze iz očiju Spasitelja tekle su, mirne i tihu, oko sat vremena. Ovaj neobičan znak uoči predstojećih Božićnih praznika duboko nas podseća na Božiju prisutnost i ljubav, koja je neprestano uz nas. Na Kosovu i Metohiji, gde je narod iskušen mnogim nedaćama, ova suza kao da je uteha i ohrabrenje.
Hristos ne zaboravlja svoj verni narod, a Presveta Bogorodica, koja neprestano moli za nas, poziva nas da ne prestanemo moliti se za spasenje i mir, ne samo na ovoj svetojoj zemlji, nego i za ceo svet. U predbožićnim danima, ovaj znak je poziv na dublju molitvu i pročišćenje, podsećajući nas na istinske vrednosti vere i ljubavi prema Bogu i čoveku.
Nakon poslednjih izjava albanskih zvaničnika o "etničkom čišćenju" Srba sa Kosova i Metohije i tvrdnji da se u srpskim crkvama skriva oružje, Eparhija raško-prizrenska je reagovala upozoravajući na opasnost širenja lažnih informacija koje pogoršavaju međunacionalnu i versku tenziju u ovom delu Balkana.
Eparhija raško-prizrenska oštro reaguje na poziva na nasilje visokog funkcionera stranke "Nova kosovska alijansa", upozorivši na posledice prećutnog odobravanja ovakve retorike u društvu koje tvrdi da teži evropskim vrednostima.
U duhovnom centru pravoslavlja na Kosovu i Metohiji, nestala je iskušenica, čiji tragovi vode u misterioznu tišinu sveta. Šta stoji iza ovog slučaja i kako je svetinja pogođena neobjašnjivim događajem koji podseća na zagonetke prošlih vremena?
Zaboravljena tradicija iz 19. i 20. veka krije duboku simboliku: od sećanja na Kosovo do priča o porodičnoj žrtvi i nepokolebljivoj veri, svedočanstva ministarke Vesne Bratić osvetljavaju značaj crnog vela kao mosta između lične sreće i kolektivne svesti.
U prisustvu više arhijereja, monaštva i vernog naroda, molitveno i dostojanstveno proslavljeni praznik Blagovesti i uspomena na Prepodobnog Justina Ćelijskog – blagovesnika srpskog roda, uz snažnu besedu mitropolita Ilariona.
Milivoj Ranđić podseća da je te noći gorela cela severna polovina manastira Hilandara, što znači da je više od 20 objekata, odnosno 54 posto korisne površine manastira, izgorelo.
U Svetom pismu apostol Pavle kaže da onaj koji služi, treba od te službe da živi, onaj koji služi žrtveniku da sa žrvenika deli, a onaj ko propoveda Jevađenje treba od toga da živi. Prema tome, sasvim je jasno da svešteniku izvor prihoda treba da bude njegova služba, kaže otac Aleksandar.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Razorna vatra sravnila je sa zemljom hram Sretenja Gospodnjeg na grčkom ostrvu Poros, ostavljajući za sobom samo pepeo i tugu. Ali usred zgarišta, jedna svetinja ostala je netaknuta – ikona Hrista kao Velikog Arhijereja, neoštećena i postojana.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
Ova svetica ustrajala je u svojoj veri čak i kada je bila suočena sa nehumanim mučenjima i smrću. Njena odanost Isusu, kroz neverovatne kušnje, inspiriše i danas, a njena hrabrost postavlja pitanje o našoj snazi da se odupremo iskušenjima.
Tokom liturgije, iz ikone Gospoda Hrista, koju su hodočasnici darovali kao izraz podrške i ljubavi, počelo je da teče sveto miro. Ovaj čudesni događaj, koji vernici tumače kao Božiji znak, izazvao je snažne emocije među okupljenim narodom.
U prisustvu više arhijereja, monaštva i vernog naroda, molitveno i dostojanstveno proslavljeni praznik Blagovesti i uspomena na Prepodobnog Justina Ćelijskog – blagovesnika srpskog roda, uz snažnu besedu mitropolita Ilariona.
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
Na praznik posvećen Svetom Irineju Bačkom, u potresnoj besedi poglavar Srpske pravoslavne crkve podsetio je na svetiteljev podvig smirenja, ljubavi i žrtve – svedočanstvo života svetog Irineja bačkog u vreme nacističkog terora i posleratne osude, kada je, noseći svoj krst, postao jedno s Hristom.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Ovaj čuveni posni prilog nezaobilazan je deo praznične trpeze za Blagovesti. Otkrivamo kako da vam skordalija uvek uspe – da bude vazdušasta, lagana i bogata ukusom, kao sa Svete Gore.
U prostoru u kojem je poslednje dane svog ovozemaljskog života provodio i molio se jedan od najvećih pravoslavnih svetitelja, prvi put je služena liturgija pređeosvećenih darova. Sabranim vernicima, ispunjenim dubokim emocijama, ovo bogosluženje bilo je snažno duhovno iskustvo.
Brat i sestra, vođeni verom i tajanstvenim svetlom, kreću na neobičan put kroz šumu do zaboravljene crkve, gde će pronaći blagoslov koji im menja život i donosi mir.