Foto: SPCPatrijarh Porfirije i episkopi Aleksej i Dositej služili su liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu
Na liturgiji kojom je na praznik Obrezanja Hrisovog i dan Svetog Vasilija Vekilog molitveno proslavljen i početak godine po Julijanskom kalendaru, poglavar Srpske pravoslavne crkve čestitao je slavu Prvom beogradskom pevačkom društvu i pozvao vernike na svakodnevno služenje Bogu i rodu.
Na praznik Obrezanja Gospodnjeg i Svetog Vasilija Velikog, 14. januara po novom kalendaru, u beogradskoj Sabornoj crkvi, patrijarh srpski Porfirije služio je svetu liturgiju, proslavljajući početak Nove godine po Julijanskom kalendaru. Na ovom molitvenom sabranju, ispunjenom duhovnom snagom i zajedništvom, patrijarhu su služili vikarni episkopi Aleksej i Tihon, kao i sveštenoslužitelji Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, dok je hor Prvog beogradskog pevačkog društva sa posebnim poštovanjem i nadahnućem izvodio crkveno pojaње.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Nakon svete liturgije, patrijarh Porfirije je prisutnima uputio blagoslov i čestitke, izražavajući zahvalnost za dugogodišnje postojanje Prvog beogradskog pevačkog društva, koje je, kao stub crkvene kulture i tradicije, osnovano još 1853. godine. U svom obraćanju, patrijarh je istakao važnost muzike i poja u duhovnom životu Crkve, naglašavajući da muzika nije samo umetnost, već put ka svetosti.
- Čestitam slavu Prvom beogradskom pevačkom društvu i blagodarimo na divnom pojanju na današnjoj liturgiji, ali i na pojanju koje traje skoro dva veka ovde u Sabornoj crkvi u Beogradu, kao i širom vaseljenje, gde god se sabiraju pravoslavni Srbi - kazao je patrijarh i dodao:
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije i episkopi Aleksej i Dositej služili su liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu
- Neka Gospod blagoslovi sve one koji su danas članovi Prvog beogradskog pevačkog društva, a da da život večni svima onima koji su prethodili. Neka njihovim molitvama i mi uzrastamo i u pojanju, u slavljanju Boga, ali i u svakoj vrlini, u svakom dobru - rekao je patrijarh Porfirije, dodajući da posebno čestita mlađim članovima hora, moleći se da im Bog podari snagu i mudrost da se ugledaju na svetitelje i sve one koji su od samog početka ugradili sebe u izgradnju ovog prestižnog kulturnog društva.
Patrijarh je na kraju svoje besede uputio i čestitku povodom Nove godine, pozivajući sve prisutne da svaki dan u svom životu dožive kao priliku za služenje Bogu i rodu, čime je podsetio na dublje značenje vremena:
- Svaki dan da nam bude Nova godina, svaki dan da nam bude nova prilika za služenje Bogu i rodu, i svaka godina da nam bude godina Gospodnja. To znači da bude godina u kojoj Gospod već jeste sa nama, ali i da mi svakim put iznova se opredeljujemo da budemo sa Njim, i da je to jedini normalni, ispravni, zdravi način života.
Ove mudre reči patrijarha Porfirija pozivaju nas da u svakoj godini, svakom danu, tražimo Gospodnju blizinu, da u svakoj prilici težimo životu ispunjenom ljubavlju, verom i pobožnošću.
Od drevnih Vavilonaca do rimskih reformi, pravoslavnog i kineskog kalendara, Nova godina izražava univerzalnu ljudsku težnju za mirom, obnovom i zajedništvom, dok različiti običaji širom sveta oslikavaju bogatstvo kultura i tradicija.
Praznici koji nas podsećaju na Hristovo ispunjenje zakona i na život Svetog Vasilija Velikog donose vernicima duhovnu obnovu na početku julijanske godine.
Sveti Teofan Zatvornik u svojoj knjizi za 30. utorak po Pedesetnici objašnjava kako, kroz duhovnu refleksiju, preobražaj i unutrašnje očišćenje od greha, Nova godina predstavlja početak puta samospoznaje i spasenja, koji bi trebalo da započne upravo u ovom periodu.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Jedinstvena tradicija u srcu Severne Makedonije spaja satiru, misticizam i duhovnost u slavlju Pravoslavne nove godine, dok svaka maska krije priču o prošlosti i sadašnjosti.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Mitropolit šumadijski Jovan i episkop švajcarski Andrej poslali su snažne poruke o veri, obnovi i duhovnoj snazi liturgije, dok je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Aranđelovcu zablistao na veliki praznik.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.