U uzvišenoj atmosferi Kolarčeve zadužbine, uz zvuke Mokranjčeve muzike i blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, obeleženo je 110 godina od upokojenja velikog kompozitora i 180 godina od osvećenja Saborne crkve Svetog Arhangela Mihaila.
U ambijentu dostojnom najveličanstvenijih trenutaka srpske duhovnosti i kulture, Prvo beogradsko pevačko društvo priredilo je koncert pod nazivom „Slava na visini Bogu i na zemlji mir”. Ovaj izuzetan događaj održan je u Zadužbini Ilije M. Kolarca, obeležavajući 110 godina od upokojenja Stevana Stojanovića Mokranjca i 180 godina od osvećenja Saborne crkve Svetog Arhangela Mihaila u Beogradu.
Koncertu je prisustvovao Patrijarh srpski Porfirije, koji je svojim blagoslovom ukazao čast čuvenom horu i svim prisutnima. Njegovo prisustvo bilo je svedočanstvo značaja koji ovaj događaj ima za očuvanje duhovnog i kulturnog nasleđa.
Foto: SPC
Koncertom je obeleženo 110 godina od upokojenja Stevana Stojanovića Mokranjca i 180 godina od osvećenja Saborne crkve Svetog Arhangela Mihaila
Pored Patrijarha, događaju su prisustvovali i visoki predstavnici Srpske pravoslavne crkve, uključujući episkopa moravičkog Tihona, arhimandrita Danila, direktora Patrijaršijske upravne kancelarije, i arhimandrita Stefana, igumana manastira Velika Remeta. Njihovo prisustvo dodatno je uveličalo ovaj izuzetan umetnički i duhovni događaj.
Predsednik Prvog beogradskog pevačkog društva, protojerej-stavrofor Petar Lukić, obratio se publici, pročitavši novogodišnju poruku patrijarha srpskog. Njegove reči bile su podsećanje na važnost očuvanja duhovnog i kulturnog nasleđa kao temelja identiteta srpskog naroda. Uz njega, prisutnima se obratio i akademik Svetislav Božić, naglašavajući značaj muzike kao univerzalnog jezika koji povezuje generacije.
Foto: SPC
Koncert je održan u Zadužbini Ilije M. Kolarca
Horovi Prvog beogradskog pevačkog društva, pod vođstvom dirigenata Bojana Stojčevića i Radmile Knežević, izveli su repertoar koji je objedinio duhovnu i narodnu muziku. Zvuci Mokranjčevih kompozicija, koje su odjeknule Kolarčevom zadužbinom, posvedočili su večnost njegovog stvaralaštva i dubinu inspiracije koju je nalazio u pravoslavnoj veri.
Prvo beogradsko pevačko društvo, osnovano pre 172 godine, svedok je istorijskih promena i razvoja srpske kulture. U vremenu velikih iskušenja za Srbiju, ovo Društvo postalo je svetionik nade, okupljajući najveće umove i talente svog doba. Njegov doprinos uključuje osnivanje Narodnog pozorišta u Beogradu i prve muzičke škole u Srbiji, dok su njegove horovođe, poput Kornelija Stankovića, Josifa Marinkovića, Davorina Jenka i Stanislava Biničkog, utkale svoje ime u kulturnu istoriju.
Foto: SPC
Hor Prvog beogradskog pevačkog društva
Najsjajnije doba Društvo je doživelo pod umetničkim vođstvom Stevana Stojanovića Mokranjca, čije kompozicije i danas plene čistotom i uzvišenošću.
Ovaj koncert bio je više od muzičkog događaja; bio je himna životu, veri i kulturi, podsetnik na večnu vezu između duhovnog i umetničkog stvaralaštva. Prisutni su napustili Kolarac obogaćeni melodijama koje neguju dušu i mislima koje inspirišu na povratak korenima i tradiciji.
Prvo beogradsko pevačko društvo, čuvajući i prenoseći ovo nasleđe, nastavlja svoju misiju kao čuvar identiteta i kulturnog blaga srpskog naroda. Njihov rad svedoči da je muzika jezik kojim se govori slava Bogu i mir ljudima na zemlji.
U Istorijskom muzeju Srbije predstavljaju se dela pedeset i dva umetnika, koju će svečano otvoriti patrijarh srpski Porfirije. Izložba će biti dostupna do marta 2025. godine, uz bogat prateći program.
Otvaranje centra u Grockoj predstavlja značajan korak u podršci osobama sa zavisnostima, kroz terapijske i duhovne metode, uz stalnu pomoć Crkve i zajednice.
Na liturgiji kojom je na praznik Obrezanja Hrisovog i dan Svetog Vasilija Vekilog molitveno proslavljen i početak godine po Julijanskom kalendaru, poglavar Srpske pravoslavne crkve čestitao je slavu Prvom beogradskom pevačkom društvu i pozvao vernike na svakodnevno služenje Bogu i rodu.
Sveti episkop Konstantianijski Nifon na jednostavan način je objasnio šta se dešava kada u hramu pričamo o svakodnevnim stvarima i ogovaramo, umesto da u tišini i skrušenosti upućujemo molitve Bogu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Biblija opisuje četiri jahača Apokalipse koji donose rat, glad, bolest i smrt, a Sveti Oci nas uče šta njihovo pojavljivanje znači za čovečanstvo i dolazak Hrista.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Delo akademika Svetislava Božića „Metohijska pojanja“ izvedeno je pred vrhom Srpske pravoslavne crkve i elitom srpske muzičke scene – pesma pretočena u ton, svetinje u notu, a bol u molitvu.
Mitropolit Epifanije je optužio SPC da podriva crkveni poredak time što je dala Tomos Makedoncima i zapretio da Ukrajina neće dozvoliti – makedonski scenario.
Na Svetouspenskom groblju u Somboru, u tišini i molitvenom zajedništvu, okupili su se prijatelji, monasi i vernici da isprate majku igumana Haritona, dok je patrijarh podsetio na duboku istinu o životu, smrti i večnoj ljubavi koju donosi vera.
Grad Loznica planira da deo porte Pokrovskog hrama pretvori u parking i sportske terene, dok Eparhija šabačka upozorava da je reč o svetinji i kulturnom dobru natopljenom krvlju srpskih ustanika.
Mitropolit šumadijski Jovan i episkop švajcarski Andrej poslali su snažne poruke o veri, obnovi i duhovnoj snazi liturgije, dok je hram Svetih apostola Petra i Pavla u Aranđelovcu zablistao na veliki praznik.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Da li svojim rečima i postupcima isceljujemo ili ranjavamo druge? Zlatoust poručuje da na Sudu Božjem neće biti važno koliko smo puta izgovorili molitvu, već koliko smo srca iscelili, a koliko povredili.
Miroslav Hadži Vasić, naslednik travarske i kostolomačke tradicije, više od 50 puta boravio je na Hilandaru, pomažući bratiji uz blagoslov patrijarha Pavla.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.