U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu 29. aprila 2025. godine održana je redovna sednica Plenuma Patrijaršijskog upravnog odbora kojom je predsedavao patrijarh srpski Porfirije uz učešće mitropolita zvorničko-tuzlanskog Fotija i episkopa gornjokarlovačkog Gerasima.
Sednici je prethodio priziv Svetog Duha, koji je u pridvornom hramu Svetog Simeona Mirotočivog služio Preosvećeni vikarni episkop toplički Petar uz sasluženje arhimandrita Danila iz eparhije budimljansko-nikšićke, protojereja Dragana Maksimovića iz eparhije banjalučke i đakona Nikole Kostića, sekretara Kabineta patrijarha srpskog.
U toku zasedanja usvojeni su redovni godišnji izveštaji i novi planovi poslovanja patrijaršijskih tela koja su u nadležnosti Patrijaršijskog upravnog odbora.
Ovogodišnje zasedanje Plenuma Patrijaršijskog upravnog odbora je prvo redovno zasedanje novog saziva ovog tela koje je izabrao Sveti Arhijerejski Sabor za mandatni period 2024–2030. godine.
Patrijarh Porfirije je izrazio zahvalnost dosadašnjim članovima Plenuma na njihovom predanom radu, a novim članovima poželeo odgovoran i posvećen rad na dobrobit i napredak naše svete Crkve.
Kako je izgledalo zasedanje sednice Plenuma Patrijaršijskog upravnog odbora u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, kojim je predsedavao patrijarh srpski Porfirije uz učešće mitropolita zvorničko-tuzlanskog Fotija i episkopa gornjokarlovačkog Gerasima pogledajte u galeriji ispod teksta.
Na liturgiji u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, na praznik Blagovesti, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o poverenju kao suštini duhovnog života i otkrio zašto Presvetu Bogorodicu nazivamo ključnim mostom između neba i zemlje.
Uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, poglavar Koptske Crkve Tavadros II stiže početkom maja kako bi se poklonio srpskim svetinjama i susreo sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve.
U Palati Srbija sabrali su se ugledni teolozi i istoričari iz Srbije i Rusije kako bi govorili o neprolaznom značaju Svetog vladike Nikolaja za našu veru, narod i identitet — od bogomoljačkog pokreta do današnje srpske teologije.
Na sastanku u Beogradu razgovarano je o izazovima pravoslavlja u savremenom svetu, produbljivanju veza srpskog i grčkog naroda i ustupanju svetih moštiju Prepodobnog Justina Ćelijskog i Svetog Nikolaja Žičkog.