NA POZIV DRŽAVE, U ISTORIJSKU POSETU SRBIJI DOLAZI PATRIJARH IZ EGIPTA: U misiji duhovne diplomatije vladika Petar razgovarao sa episkopom Koptske crkve
Uz blagoslov patrijarha srpskog Porfirija, poglavar Koptske Crkve Tavadros II stiže početkom maja kako bi se poklonio srpskim svetinjama i susreo sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve.
U tišini parohijskog doma pri hramu Svetog Save, dogodio se susret koji prevazilazi granice i jezike, obasjan duhom istinskog hrišćanskog bratoljublja. Sa blagoslovom patrijarha srpskog Porfirija, vikarni episkop toplički Petar primio je danas u Beogradu episkopa srednjoevropskog Koptske crkve, Đovanija, i ambasadora Arapske Republike Egipat, Basela Salaha.
Susretu prisustvovali su i arhimandrit Nektarije, glavni sekretar Svetog arhijerejskog sinoda; protojerej Đorđe Stojisavljević, šef Kabineta patrijarha srpskog; koptski sveštenik Jusuf Halil; i savetnik Ambasade Egipta Ibrahim Hamza, svi kao svedoci jednog tihog, ali veličanstvenog čina duhovne diplomatije.
U susretu ispunjenom toplinom vere i nadom u buduće duhovno zbližavanje, sagovornici su razgovarali o izuzetno značajnom događaju – prvoj zvaničnoj poseti patrijarha Koptske crkve, Tavadrosa II, Srbiji. Ova istorijska poseta, koja će se ostvariti početkom maja, dolazi na poziv i u organizaciji državnih vlasti Republike Srbije, označava novi most prijateljstva između srpskog i koptskog naroda.
Shrooq ELSAYED / AFP / Profimedia
Patrijarh Koptske crkve Tavadros II
Patrijarh Tavadros II, duhovni vođa oko dvanaest miliona koptskih hrišćana širom sveta, većinom nastanjenih u Egiptu, izražava snažnu želju da se pokloni svetinjama pravoslavne Srbije, naročito svetim mestima u prestonici – Beogradu. Tokom boravka, predviđen je i susret sa patrijarhom srpskim Porfirijem, u duhu svehrišćanske sabornosti i ljubavi koju dve drevne Crkve neguju kroz vekove.
Ova poseta ne dolazi bez prethodnih tragova duhovnog povezivanja. Naime, prošle godine, na praznik Blagovesti, patrijarh Porfirije je blagoslovio prvo bogosluženje Koptske crkve u Srbiji, koje je služeno u Patrijaršijskoj kapeli Svetog Simeona Mirotočivog, čime je Beograd postao utočište ne samo za tela, već i za duše mnogih vernika iz Egipta.
Ovaj predstojeći dolazak patrijarha Tavadrosa II biće više od zvanične posete – biće znak nade, svedočanstvo jedinstva u različitosti i plod ljubavi Hristove koja ne poznaje granice. Biće to susret dva drevna naroda u senci svetlosti vere, uz molitvu da iz tog susreta nikne još jače seme međusobnog razumevanja i bratske bliskosti.
U manastiru Svetog arhiđakona Stefana u Slancima, poglavar Srpske pravoslavne crkve blagoslovio je tri nova monaha, podsećajući ih na važnost poslušanja, smirenja i života u skladu sa božanskim načelima.
Tokom Vaskršnjeg posta, vernici iz Koprivne odlučili su da veru pretoče u delo i mališanima s afričkog tla daruju najvredniji dar – vodu i osećaj da nisu zaboravljeni.
Na liturgiji u manastiru Vavedenja Presvete Bogorodice, na praznik Blagovesti, poglavar Srpske pravoslavne crkve govorio je o poverenju kao suštini duhovnog života i otkrio zašto Presvetu Bogorodicu nazivamo ključnim mostom između neba i zemlje.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Mlada žena sa juga Afrike, koja je došla u Srbiju iz ljubavi, ponela je sa sobom i želju za duhovnim ispunjenjem. Pre dve godine preselila se u Čačak i otkrila bogatstvo pravoslavne tradicije koja je za nju postala izvor snage i inspiracije.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
Muftija Jusufspahić predstavlja Srbiju u Kairu na skupu najvećih islamskih učenjaka, gde će se raspravljati o uticaju tehnologije na tumačenje vere i otvoriti vrata studentima za školovanje na Univerzitetu Al-Azhar.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
Dok se srpski narod na Kosmetu suočava s pritiscima i neizvesnošću, arhimandrit Mihailo šalje snažnu poruku mira i opreza i ističe da će slava biti obeležena molitvom i sabornim duhom, daleko od sukoba i podela.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.