Zahvaljujući podršci opštine Majdanpek, blagoslovu vladike Ilariona i pomoći vernog naroda, hram u Donjem Milanovcu dobio je novi živopis, ozvučenje, rasvetu i gorionik.
U zagrljaju Đerdapa, pod pogledima svetitelja sa fresaka i ikona, hram Svetog oca Nikolaja u Donjem Milanovcu ponovo je zablistao u punom duhovnom sjaju. Obnova ovog svetog mesta, koje vekovima čuva veru naroda podno planina, uz obalu reke, završena je početkom maja 2025. godine — kao svojevrsna proslava Vaskrsenja, ne samo Hristovog, već i duhovnog života zajednice.
Sa blagoslovom mitropolita timočkog Ilariona, i uz zalaganje predsednika opštine Majdanpek Dragana Popovića, radovi su započeti 15. januara, a njihova brzina i temeljitost svedoče o slozi naroda i vlasti, o ljubavi prema Crkvi i svesti da hram nije samo zgrada, već dom Božiji među ljudima.
Foto: preuzeto sa spc.rs
Najveći podvig obnove bilo je živopisanje — delo umetničke ekipe na čelu s zografom Stanojem Bogićevićem iz Jagodine. U samo nešto više od tri meseca oslikano je čak 450 kvadratnih metara unutrašnjosti hrama, koji je sada preplavljen svetlom boja, likovima svetitelja i prizorima iz Svetog Pisma. Svaka figura, svaki pogled sa zidova govori bez reči i molitveno zrači, ulazeći tiho u srce svakog vernika koji kroči preko crkvenog praga.
Uz živopis, urađena je i kompletna električna instalacija, postavljeno novo ozvučenje koje sada jasnije nosi Reč Božju, i u porti je podignut nov gorionik za sveće — mesto tihe molitve, zahvalnosti i nade. Sve je to plod nesebičnih priloga i pomoći naroda Božjeg donjomilanovačke parohije, koji su svojim rukama, srcima i novčanim prilozima sagradili ne samo zidove, već i duhovni temelj za pokoljenja koja dolaze.
Hram Svetog oca Nikole, zaštitnika putnika i moreplovaca, danas stoji obnovljen kao svetionik vere u ovom delu Istočne Srbije. Njegove freske dišu vekovima, a zidovi mu pamte suze, molitve i tihe uzdahe naroda koji je, i u teškim vremenima, znao kome da prinese srce.
Neka ova obnova bude podstrek svima nama — da ne zaboravimo da su hramovi produžena ruka Neba, mesta gde zemlja dotiče nebo, a čovek samoga Boga. I neka ova svetinja, obnovljena rukom i verom čoveka, bude dom svetlosti za sve koji traže istinu, mir i ljubav.
Liturgijskim sabranjem i bratskom ljubavlju, u Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice, udruženje Bogorodičino bratstvo proslavilo je praznik Živonosnog Istočnika, uz blagoslov mitropolita timočkog i sveštenstva.
U Beogradu je otvorena postavka „Služitelj mira i ljubavi“ povodom 80 godina od upokojenja Svetog Dositeja Vasića, duhovnog gorostasa koji je verom i hrabrošću ostao uz narod i Crkvu u najmračnijim vremenima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Sabran narod, reč mitropolita Ilariona, večernje bogosluženje i litija oko hrama Svete Trojice učinili su da Negotin, uoči hramovne slave, postane svedok živog susreta neba i zemlje.
U drugu nedelju Časnog posta, kada se slavi spomen Svetog Grigorija Palame, vladika timočki služio je liturgiju, podsećajući vernike na važnost vere koja nadmašuje ljudsku logiku i otvara vrata božanskog isceljenja.
U manastiru Bukovo svečano je proslavljen praznik Svetog Trifuna, zaštitnika vinara i vinogradara, uz svetu Liturgiju i tradicionalno blagosiljanje vinove loze, a mitropolit timočki uputio je poruku punu vere, ljubavi i nade.
Na praznik posvećen Svetom proroku Naumu, u ovoj drevnoj svetinji obavljen je čin monašenja, kojim je bratstvo obogaćeno novim monasima – Efrosinom i Nikolajem, a ovaj događaj donosi novu duhovnu snagu celoj Eparhiji timočkoj.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.