KAKO IZGLEDA ISPOVEST: Ovo svaki pravoslavni hrišćanin treba da zna - bez jedne stvari nije potpuna
"Mnogi se ispovedaju, ali malo njih se kaje!”
Umesto jasne crkvene službe jeftin politički angažman upakovan u simbole vere koju suštinski ne predstavlja.
Sveštenik bez parohije, „duhovnik“ u trenerci i lajf-kouč na mrežama, upravo to je pravi opis Nenada Ilića, oca čuvenog influensera Bake Praseta, čoveka koji se nekada predstavljao kao sveštenik Srpske pravoslavne crkve, a danas sve otvorenije deluje kao ideološki operativac strukture usmerene protiv vrha Srpsle pravoslavne crkve, javlja Alo!.
Iako formalno u svešteničkoj mantiji, koju radije menja trenerkom, javni nastupi Ilića nemaju veze sa pravoslavnom tradicijom, dogmatima ili liturgijskim životom.
Rukopoložio ga je vladike Grigorija, Ilić je u Srbiju došao iz Holandije, gde je kratko služio u Amsterdamu. I to ne da nastavi službu, već da preuzme ulogu javnog glasnogovornika jedne ideološke mreže. Prema svedočenjima bliskim krugovima Patrijaršije, kako prenosi alo.rs, sam patrijarh Pavle, kao tadašnji poglavar Crkve, svojevremeno nije želeo da ga rukopoloži, i to upravo zbog Ilićevog netradicionalnog shvatanja svešteničke službe i životnog stila koji nije bio u skladu sa duhom pravoslavlja.
Ironija sudbine je što se mnogi od današnjih mladih učesnika protesta i studentskih blokada, koji se pozivaju na lik i delo patrijarha Pavla, u isto vreme u duhovnom smislu ugledaju na čoveka koga je upravo taj isti patrijarh smatrao nepodobnim.
Danas Ilić otvoreno podržava studentske proteste, govori protiv patrijarha Porfirija i učestvuje i aktivno propagandno prati, akciju čiji je cilj ne samo smena aktuelnog režima, nego i smena vrha Srpske crkve. U privatnoj prepisci, koja je nedavno dospela u javnost, jasno se navodi njegova povezanost sa mrežom koja u maju, na Saboru SPC, planira pokušaj rušenja aktuelnog patrijarha. Ta mreža obuhvata i deo medija, deo inteligencije, ali i takozvane kulturne krugove koji nastoje da nametnu „novo pravoslavlje“, religiju bez pokajanja, bez liturgije i bez kanonske discipline.
Ilić se predstavlja kao čovek vere, ali njegove objave liče više na motivacione poruke, njegovi nastupi više na podkaste, a njegov autoritet izvire ne iz Crkve, već iz Fejsbuka. To što ga već godinama prati istorija netransparentnih brakova, izbegavanja kanonske obaveze i otvorenog angažmana u opozicionim strukturama, za mnoge je alarm, ali za jedan deo publike, po svemu sudeći, inspiracija.
Umesto pastira, kao što je bio patrijarh Pavle, dobili su duhovnog marketera, kog taj isti patrijarh nije želeo ni da rukopoloži. Umesto propovednika – ideologa. A umesto jasne crkvene službe jeftin politički angažman upakovan u simbole vere koju suštinski ne predstavlja.
BONUS VIDEO: OVO JE ČUDOTVORNA IKONA MANASTIRA TUMANE: Pred Bogorodicom Kurskom se dešavaju čuda
"Mnogi se ispovedaju, ali malo njih se kaje!”
Pravoslavlje smatra učenje o mitarstvima izuzetno važnim jer podseća vernike na značaj pokajanja, ispovesti i življenja po Božijim zapovestima.
Oni su ubedili prvo Kagana da se krsti, a zatim i mnogo naroda preveli u hrišćanstvo. Po povratku u Carigrad sastavili su slovensku azbuku od 38 slova i počeli da prevode crkvene knjige sa grčkog na slovenski.
Brak i porodica su pozvani da budu slika Hristove ljubavi prema Crkvi: bezuslovna, verna i žrtvena.
Ovaj značajan događaj desio se po blagoslovu episkopa Justina i označava osnivanje prve parohije Srpske pravoslavne crkve u ovom delu Španije.
"U ovoj zastrašujućoj bujici tuge, molimo se za upokojenje duša nevino postradalih čeda Božjih, dok naše molitvene oči ostaju zagledane u lica porodica postradalih."
Snimak žene koja bez imalo griže savesti uzima novac sa svetih mesta izazvao je buru na mrežama. Dok traje post i vreme duhovnog čišćenja, opljačkane su još dve svetinje, a vernici sa zebnjom pitaju: gde nestaje strah Božiji?
U crkvenom kalendaru, nedelja nije dan kada se "ne radi“ zato što je to zabranjeno, već zato što je posvećena višem cilju.
Služeći liturgiju na praznik Svete mučenice Agripine, mitropolit šumadijski podsetio je da vera bez dela ostaje prazna i upitao vernike da li im je vera istinska ili samo puka tradicija.
Više od dve sedmice tužilaštvo u Bijelom Polju bezuspešno traži inspektora koji bi priveo i saslušao mitropolita budimljansko-nikšićkog zbog besede o Titu i četnicima – vernici u strahu, javnost u šoku.
Na radnom sastanku u najvećoj srpskoj pravoslavnoj svetinji istaknuta je uloga države u završetku radova i dogovoren nastavak mozaicnog ukrašavanja, kojim će hram dobiti potpuni duhovni i umetnički sjaj.
Na praznik Rođenja Svetog Jovana Preteče vladika Atanasije otkriva zašto je posvećenost i vera najvažniji put ka spasenju i kako nam primer svetitelja pokazuje kako da živimo u Božijoj svetlosti svakog dana.
Roditelji su u očaju poslušali savet starca da odbace svu elektroniku, ali je mladi sveštenik osetio da tu nešto nije u redu – njegova odluka promenila je tok borbe sa leukemijom i donela im isceljenje koje nisu očekivali.
Svojim pripovedanjem naučila je mnoge da veruju u sebe, da se ne opterećuju mišljenjima drugih i da ne sude drugima, već da u njima prepoznaju ono što je lepo i jedinstveno.
Iguman Мanastira Tumane Dimitrije Plećević ispričao је manje poznat detalj u vezi s ikonom, prepričavajući jedan neizvestan trenutak u istoriji manastira koji zovu "Ostrog na Dunavu".
Tamjan ublažava bol koji je prouzrokovan artritisom, bez izazivanja neželjenih efekata. Poboljšava cirkulaciju, kao i protok krvi kroz krvne sudove oštećene upalnim procesima.
Iguman Мanastira Tumane Dimitrije Plećević ispričao је manje poznat detalj u vezi s ikonom, prepričavajući jedan neizvestan trenutak u istoriji manastira koji zovu "Ostrog na Dunavu".
Otkrivamo kako monasi u srpskoj carskoj lavri pripremaju svoje čuvene posne rezance, zašto se u ovom jelu hleb nikada ne baca i kako ga možete obogatiti mirisom tartufa ili vrganja.
Tamjan ublažava bol koji je prouzrokovan artritisom, bez izazivanja neželjenih efekata. Poboljšava cirkulaciju, kao i protok krvi kroz krvne sudove oštećene upalnim procesima.