Printscreen/Youtube/Setamo SrbijomNadgrobna ploča ubijenog kraljevskog para
Beogradska svetinja je mesto gde počivaju posmrtni ostaci kralja Aleksandra i kraljice Drage, čijim ubistvom je ugašena dinastija. U njenoj kripti se osim tela ubijenog para nalaze i posmrtni ostaci drugih članova dinastije Obrenović i sveštenstva, koje je službovalo u crkvi.
Crkva Svetog Marka na Tašmajdanu predstavlja jedan od simbola Beograda i pravi duhovni biser gradske opštine Palilula.
Međutim, malo je poznato da se u kripti Crkve Svetog Marka nalaze posmrtni ostaci poslednjih Obrenovića - kralja Aleksandra i kraljice Drage Mašin, čijim ubistvom je prekinuta loza dinastije, koja je vladala Srbijom od sredine 19. veka.
Kripta se nalazi ispod glavnog poda crkve i do nje se dolazi južnim stepeništem. U ovoj kripti nalaze se grobovi kralja Aleksandra Obrenovića i njegove supruge Drage Mašin, kao i ostalih članova iz dinastije Obrenovića - Ane, Milana i Sergeja.
SPC
Nadgrobna ploča ubijenog kraljevskog para
Pored groba kralja Aleksandra Obrenovića sa članovima njegove porordice, nalazi se i obeleženo mesto prvog ktitora hrama - Lazara Panče, trgovca iz 19. veka, koji je bio lični prijatelj kneza Miloša Obrenovića i koji je važan po tome što je svoje imanje zaveštao testamentom, kao mesto na kome će moći da se podigne crkva Svetog Marka. Prvobitna crkva, koja je podignuta 30-ih godina 19. veka je nastala na mestu gde je bilo njegovo imanje.
U kripti se nalazi i grobovi crkvenih velikodostojnika, episkopa koji su stolovali.
U ovoj kripti održano je više od 400 predavanja uglednih akademika, profesora, umetnika ali i mnogi koncerti i izložbe. Jedan od čestih govornika je bio i Vladeta Jerotić.
Kralj i kraljica ubijeni u masakru
Pre 121. godinu, 1903. godine, 29. maja po starom, julijanskom kalendaru, odnosno 11. juna, u Srbiji se dogodio „Majski prevrat”, kraj dinastije Obrenović, i kako se ispostavilo, kraj jedne epohe u Srbiji.
Printscreen/Youtube/Televizija Hram
Majski prevrat
Oficiri zaverenici ubili su tada u rano jutro u Beogradu, u tadašnjem dvoru, poznatom kao Stari konak, kralja Aleksandra Obrenovića i kraljicu Dragu.
Konak se nalazio u centru grada
Posle dinastičkog prevrata u Srbiji, zdanje je porušeno u avgustu 1904. godine. S obzirom na to da je Stari konak porušen, a najveći deo predmeta posle toga otuđen aukcijskim prodajama, fotografije s kraja 19. i početka 20. veka, čiji su autori Milan Jovanović i Ljubiša Đonić, predstavljaju jedini vizuelni trag o izgledu i sadržaju ovog zdanja i ujedno najtačnije svedočanstvo njegove istorijske prisutnosti.
Ovaj događaj bio je rezultat opsežne zavere grupe oficira i značajnih političara, odlučnih da uklone kraljevski par, uvereni da narušava ugled i budućnost Srbije.
Kralj Aleksandar je došao na presto 1889. godine, nakon abdikacije svog oca, kralja Milana, ali je zbog svoje maloletnosti zemljom upravljalo namesništvo. Preuzeo je vlast državnim udarom 1893. godine. Njegova brak s Dragom, dvorskom damom njegove majke kraljice Natalije 1900. godine, izazvao je sukob s ocem i doveo do opšteg nezadovoljstva.
Broj žrtava bio je znatno veći, a među stradalima su bili ministri, vojna lica, kraljičina braća i mnogi drugi.
U kripti Crkve Svetog Marka i Sabornoj crkvi u Beogradu molitveni činovi okupili su potomke dinastije Obrenović, predstavnike države i vojske, evocirajući sećanje na prevrat i atentat koji su promenili istoriju Srbije.
Srpska despotica i celjska grofica Katarina Branković 1454. godine poručila je izradu Varaždinskog apostola, pravoslavne bogoslužbene knjige ispisane crkvenoslovenskim jezikom, koja se danas čuva u Muzeju Srpske pravoslavne crkve.
Praznovanje dana kada je svetlost Hristova zasijala nad Tavorom postalo je deo zapadne tradicije zahvaljujući pobedi hrišćanske vojske nad Osmanlijama kod Beograda 1456. godine. Ovaj događaj ostao je upamćen kao simbol duhovne preobrazbe i Božanske intervencije koja je sačuvala Evropu od otomanskog jarma.
Povodom praznika Svete Petke, u Beogradu se i ove godine sabrao veliki broj vernog naroda, koji u dugačkoj kolini čeka da priđe i pokloni se delovima moštiju svetiteljke koje se čuvaju u svetinji ispod crkve Ružice.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.