Dok koračate kroz unutrašnjost crkve, osećate dah prošlosti koji vas obuzima.
Zamislite sebe kako stojite pred zdanjem koje je svedok vekova, mesto gde se istorija i duh prošlosti isprepliću u jedinstvenom spoju lepote i tajni. Sa svojim srednjovekovnim korenima i delimično očuvanim živopisom, ova građevina se uzdiže kao jedno od najdragocenijih kulturnih blaga Srbije.
Dok koračate kroz unutrašnjost crkve, osećate dah prošlosti koji vas obuzima. Očaravajući arhitektonski detalji i pažljivo obnovljeni živopis vode vas na putovanje kroz vekove, otkrivajući tajne i priče koje su se ovde odigravale. Svaki korak je susret sa istorijom koja se oživljava pred vašim očima.
Jug Bogdanova - Latinska crkva
Wikipedia
Jug Bogdan
Jug Bogdanova, poznata i kao Latinska crkva, smeštena je u samom centru današnjeg Prokuplja, nedaleko od stare gradske crkve koja potiče iz kraja IX ili početka X veka. Ova impozantna građevina je verovatno podignuta sredinom XIV veka od strane lokalnog vlastelina, kao deo podgrađa Prokupačkog grada. Unutrašnjost crkve čuva delimično očuvane ostatke prelepog živopisa.
Latinska crkva je prošla kroz konzervatorsko-restauratorske radove, što je omogućilo njeno očuvanje u izvornom stanju. Danas je ova crkva pod zaštitom Republike Srbije kao spomenik kulture od velikog značaja. Posetioci imaju priliku da uživaju u arhitektonskim detaljima i preostalim delovima živopisa koji svedoče o bogatoj istoriji i kulturnom nasleđu ove regije.
Važno je napomenuti da je Latinska crkva, poznata i kao Jug Bogdanova, jedan od najznačajnijih verskih objekata u Prokuplju i privlači pažnju turista i ljubitelja kulturne baštine. Njena centralna lokacija čini je pristupačnom posetiocima koji žele da se upuste u fascinantno putovanje kroz prošlost i otkriju bogatu tradiciju Latinske crkve.
Naziv Crkve
Wikipedia
Jug Bogdanova crkva
Jug Bogdanova crkva nosi ime po legendarnom Jug Bogdanu, istorijskom županu Vratka Nemanjića, koji je prema narodnom predanju bio vladar ovog područja i sagradio Prokupačko utvrđenje. Ova bogata narodna tradicija je preneta kroz generacije i danas se može videti kako crkva nosi ime po ovom mitskom vođi. Njegovo ime nije samo povezano sa crkvom, već i sa najbolje očuvanom kulom nekadašnjeg utvrđenja, glavnom gradskom ulicom i obližnjim selom. Ova tradicija je čak simbolično prikazana i na grbu grada, što svedoči o dubokom korenu ove priče u lokalnoj kulturi.
Sa druge strane, Latinska crkva dobija svoje ime po Dubrovčanima ili Latinima, koji su tokom XVII i XVIII veka formirali svoju koloniju u Prokuplju. Kao katolici, oni su koristili ovu crkvu kao mesto za svoje bogosluženje koje se odvijalo na latinskom jeziku. Ovo je rezultiralo nazivom Latinska crkva, koji je postao deo bogate istorije ovog verskog objekta. Ova crkva predstavlja svedočanstvo o raznolikosti kulture i verskih tradicija koje su oblikovale Prokuplje tokom vekova.
Latinska Crkva - Živopis
Wikipedia
Jug Bogdanova crkva
Jug Bogdanova crkva, koja je podignuta sredinom XIV veka, nalazi se na vrhu uskog prevoja poznatog kao Brana. Ovaj prevoj predstavlja jedini kopneni prilaz brdu Hisar i utvrđenju koje se na njemu nalazi. Naziv Brana dolazi od posebnog prirodnog fenomena – reka Toplica menja svoj tok za 180 stepeni od prevoja i teče „unazad“, okružujući brdo Hisar sa tri strane, pre nego što nastavi svoj put ka istoku i Južnoj Moravi.
Mesto na kojem je crkva izgrađena ima dugu istoriju verskih objekata još pre njenog postojanja. Na temeljima crkve mogu se videti ostaci ranohrišćanske bazilike, dok je sama bazilika izgrađena na mestu hrama posvećenog Herkulu. Tokom arheoloških istraživanja na tom mestu, pronađena je statua Herkula. Veruje se da je Herkulov hram pripadao rimskom Hameumu, dok je bazilika bila deo vizantijskog Komplosa.
Jug Bogdanova crkva je mala jednobrodna građevina sa polukružnom apsidom. Na zapadnoj strani se mogu videti temelji narteksa, a iznad ulaza se očuvala niša u kojoj je nekada bio prikaz sveca zaštitnika. Bočne strane crkve imaju male prozore slične puškarnicama. Korišćen je žućkasti kamen i crvenkasta opeka za gradnju crkve, što je tipično za vizantijsku arhitekturu. Ovaj stil gradnje je bio karakterističan za crkve Vardarskog i Moravskog stila srpske arhitekture.
Živopis u Jug Bogdanovoj crkvi je delimično očuvan. Pored pričanja narativnih scena, odlikuje ga svetao kolorit, snažni svetlo-tamni kontrasti i preciznost u crtežu. Iako delovi živopisa su izgubljeni tokom vremena, oni koji su ostali svedoče o lepoti i umetničkom majstorstvu koje je oblikovalo ovu crkvu.
Jedna od najlepših i najšumovitijih planina u regiji pravi je raj za ljubitelje hajkinga, ali i za one koji imaju problema sa plućima, jer, kao svojevrsna vazdušna banja, poseduje i lekovite moći.
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.