Heroj vere i otac siročadi ozleđen u novoj nesreći, ali i pored svih nevolja ovaj „živi svetac“ odbija da napusti usvojenu decu i bratiju Bančenskog manastira u Černigovskoj oblasti u Ukrajini, nastavljajući da nosi svoj krst s nepokolebljivom verom i ljubavlju prema Bogu i bližnjima.
Juče je u sumrak, u dalekoj Ukrajini, vladiku Longina zadesila nova nesreća. U teškoj saobraćajnoj nezgodi, čuvar svetog Bančenskog manastira, duhovni otac i zakonski staratelj više od 400 napuštene i bolesne dece doživeo je povrede koje su potresle njegovu vernu bratiju i sve one kojima je ovaj čovek sa beskrajnom ljubavlju pokazivao put ka spasenju, prenosi spzh.live..
Facebook
Mitropolit Login sa devojčicom bez šaka koju je zatekao napuštenu u dečijoj kući jer je niko nije želeo, pa je on usvojio
Mitropolit bančenski Longin, rođen kao Mihailo Žar, već godinama prolazi kroz iskušenja koja bi slomila mnoge. Proganjan zbog svoje nepokolebljive vere i stava prema nekanonskoj Pravoslavnoj crkvi Ukrajine, doživeo je nasilje, pretnje, pa čak i prebijanje. U januaru ove godine, na svetoj zemlji manastira, bio je napadnut u svom domu. Nepoznati napadači su, u mrtvoj noći 22. januara, pokucali na vrata njegovog skromnog konaka, a kada je vladika otvorio, dočekan je udarcima koji su ga oborili. Vladika je kasnije govorio o tome sa hrišćanskom smernošću, ističući da je sve što se desilo pod voljom Božijom.
Ova strašna rana koju nosi nije jedina. U maju prošle godine, usled tragičnih događaja u Ukrajini, vladika Longin se našao na meti ukrajinskih vlasti. Ovaj "živi svetac", kako ga vernici nazivaju, dobitnik titule Heroja Ukrajine iz 2008. godine za svoj neumorni humanitarni rad, iznenada je postao neprijatelj države. Dramatično je tada zvučao apel dece koju je vladika Longin godinama usvajao i podizao:
Facebook
Vladika Login sa decom koju je usvijio
“Mi, deca velikog čoveka, mitropolita bančenskog Longina, obraćamo se vama sa molbom – spasite našeg tatu. Ne osuđujte ga! Naš tata čini mnogo dobrog za nas. Hrani nas, daje nam da popijemo i pojedemo sve što nam je potrebno. I što je najvažnije, on nam pruža ljubav. On nas uči da volimo Boga, ljude i svoju otadžbinu Ukrajinu,” pisala su deca u apelu koji su zaključili rečima:
“Klanjamo vam se i molimo, molimo – ne dirajte našeg tatu. Mi ga volimo. Za nas je on zaštita, podrška i ljubav. On je nešto najdragocenije što imamo u ovom životu.”
Printscreen/Youtube
Vladika Login sa vernicima u porti Bančenskog manastira
U isto vreme, u Bukureštu je održan protest podrške vladiki Longinu, koji je pripadnik rumunske manjine u Ukrajini. Protesti vernika i apel više od 400 mališana koje vladika podiže urodili su plodom; vladika je oslobođen, ali je niz dramatičnih događaja ostavio posledice na njegovo zdravlje.
Zbog ozbiljnih srčanih problema, doživeo je infarkt. Uz molitve, čvrstu veru i smirenost koja ga odlikuje, preživeo je i ovaj zdravstveni problem, ali je morao da bude pod čestim lekarskim nadzorom. Dan uoči jučerašnje saobraćajne nesreće, vladika je bio u regionalnom medicinskom centru zbog svojih srčanih problema.
Printscreen/YouTube
Vladika Login sa vernicima u porti Bančenskog manastira
Ali, i pored svega, vladika Longin ostaje nepopustljiv u svojoj rešenosti da ne napusti bratiju Bančenskog manastira Vaznesenja Gospodnjeg, niti decu koju je odgajao sa ljubavlju većom od očeve. Iako mu lična bezbednost možda nalaže da se skloni, on i dalje stoji čvrsto na svetoj zemlji, moleći se za one koji mu nanose zlo, i tražeći oproštaj za sve.
Iako se fizički nalazi na tlu koje podrhtava pod njim, njegova duša lebdi u visinama, u neprestanom dijalogu sa Bogom, koji ga je pozvao da nosi krst težak kao život. Da li je ovo poslednje iskušenje ili samo novo poglavlje u njegovom svetom martirijumu, ostaje da vidimo. Ali jedno je sigurno: vladika Longin je svojim delima, ljubavlju i verom pokazao da je istinski "živi svetac", za čije zdravlje i mir se moli verni narod širom vaseljene.
Svečani početak rada Muzeja Krima i Novorusije "Novi Hersones" 30. jula označiće početak jedinstvenog kulturnog kompleksa kakav u dosadašnjem svetu ne postoji, a koji spaja istoriju, umetnost i savremenu tehnologiju, pružajući posetiocima nezaboravno duhovno iskustvo.
Uticaj Ruske pravoslavne crkve na afričkom kontinentu raste, izazivajući napetosti s Aleksandrijskom patrijaršijom. Egzarhat moskovskog patrijarha osnovan 2021. godine postaje simbol otpora lokalnog klira prema potezima patrijarha Teodora, a mitropolit Konstantin objašnjava korene i posledice ovog duhovnog previranja.
Pod neumoljivom vatrom, svetinja u pograničnom delu Kurske oblasti u Rusiji pretvorena je u ruševinu. Tokom pokušaja spašavanja monaške bratije, jedna osoba je izgubila život.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve uputio je apel u vezi sa ratnim dejstvima u Kurskoj oblasti, a sa posebnim bolom je izrazio zabrinutost zbog napada na svetinje.
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
Na molitvenom pomenu za 3.267 nevino stradalih Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča, patrijarh je poslao snažnu poruku o praštanju, jedinstvu i pobedi dobra nad zlom
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Dok su svetski mediji pažnju usmerili na političke i vojne zahteve, ruski predlozi za prekid sukoba obuhvataju i poziv Ukrajini da obustavi represiju nad kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom i da garantuje slobodnu upotrebu ruskog jezika na svojoj teritoriji.
Izjava dolazi kao odgovor na javni apel ukrajinskog ambasadora u Bukureštu, Igora Prokopčuka, koji je zatražio da Rumunija zvanično prizna raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine.
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.
Na godišnjem pomenu blaženopočivšem patrijarhu Vikentiju, vernici su se prisetili njegovog teškog života, mudrog vođstva u komunističkim vremenima i nerazjašnjene smrti, koja je ostala tiha tajna srpske crkvene istorije.