Granata ispaljena sa ciljem da uništi ovo sveto mesto, prošla kroz ogradu i ušla u crkvu, ali nikada nije eksplodirala – analiza posle rata pokazala je da je bila potpuno ispravna.
Manastir Ostrog, smešten u liticama planine Ostroške grede, oduvek je bio svetilište gde vera pobeđuje sile ovog sveta. Mnoga čuda Svetog Vasilija Ostroškog potvrđuju snagu Božije volje, koja se ne može objasniti ljudskim razumom. Među tim neispričanim čudima, jedno iz Drugog svetskog rata posebno svedoči o Božijem proviđenju i zaštiti nad ovim svetim mestom.
Wikipedia/William Hall
Manastir Ostrog
Otac Stefan, monah Manastira Ostrog, opisuje događaj koji se odigrao 1943. godine, kada su neprijateljske vojske fašističke Italije i Nemačke ispalile granatu na Gornji manastir, želeći da ga unište. U svom svedočenju otac Stefan kaže:
- Ograda kod Manastira Ostrog karakteristična je po tome što je za vreme Drugog svetskog rata iz tenka ispaljena granata 1943. godine od strane okupatorske italijanske i nemačke vojske. Ta granata je bila namenjena Gornjem manastiru, zato što su partizani koji su se nalazili u Donjem manastiru sa svojim štabom premestili u Gornji manastir da bi isprovocirali napad fašističke vojnike da gađaju Gornji manastir i da tako okrenu narod Crne Gore da se digne protiv fašista.
Kako je granata sa neverovatnom silinom pogodila ogradu, činilo se da ništa ne može sprečiti uništenje ovog svetog mesta. Međutim, Božja ruka očigledno je bila nad ovim svetim mestom. Otac Stefan dalje objašnjava:
- Granata je došla do ograde, probila ovu šipku koju vidite i deo ograde koji je odignut od tog silnog udarca. Potom je udarila tu ogradu, probila je, pravo udarila u jednu metalnu šipku koja se tada nalazila tu, upala u crkvu, ali nije eksplodirala.
youtube/printscreen/Острог Тв Студио
Otac Roman
Čudo nije bilo samo u tome što granata nije eksplodirala, već što je nakon rata, kada je podvrgnuta detaljnom ispitivanju, utvrđeno da je bila potpuno ispravna, sa ispravnim upaljačem.
- Nakon završetka Drugog svetskog rata, granatu su nosili na analizu, na ispitivanje i utvrđeno je da je granata bila potpuno ispravna sa upaljačem - zaključuje otac Stefan.
Ovaj događaj ostaje jedno od najneverovatnijih svedočanstava o čudima Svetog Vasilija, potvrđujući da je svetinja Ostroga, kroz sve vekove, bila i ostala pod nevidljivom zaštitom, čuvajući svoju veru i narod.
Granata o kojoj priča otac Roman se nalazi u crkvi Časnog Krsta u manastiru Ostrogu. Ona stoji kao svedok jednog od mnogobrojnih čuda Svetog Vasilija Ostroškog. Ovaj video je napravljen uz blagoslov oca Romana. Da li ste imali priliku da vidite ovu granatu? Ceo snimak možete pogledati na linku: https://youtu.be/MLCIdWEqhzs?si=YSe0qB2yJ3huK_3y
Paroh prve nevesinjske parohije, jerej Mladen Čalija potvrđuje reči svoje sugrađanke Zvjezdane Kijac koja pred kamerama govori o čudotvornom isceljenju i priseća se noći u kojoj su svetlost i svetost obasjali njen dom i omogućili joj da, posle godina provedenih u postelji, ustane na svoje noge.
Naučnici su otkrili izuzetno retku biljku iz pećine severno od Jerusalima, staru ceo milenijum. Iako još nije donela ni cvet ni plod, njena lekovita svojstva već otkrivaju neprocenjivo blago drevnih vremena i Božijeg promisla.
Arhimandrit Sergije ističe značaj duhovna priprema pre nego što se poklonimo moštima. Takođe upozorava na greške koje mnogi vernici nesvesno prave prilikom dolaska u ovu svetinju.
Monah i glavni ekonom Manastira Visoki Dečani kroz svoju priču otkriva duboku vezu s Kosovom i Metohijom I priča kako su njegovo monašenje i životni put ispunjeni duhovnim traženjem i ljubavlju prema svetinji.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Od čudesne zaštite manastira tokom rata do isceljenja neizlečivih bolesti: vernici iz svih krajeva sveta donose svoje molitve pred kivot svetitelja, svedočeći o moćima nevidljivih sila koje se očituju u njegovom prisustvu.
Na praznik jednog od najvoljenijih svetitelja pravoslavlja, pred moštima Ostroškog Čudotvorca okupili su se vernici iz svih krajeva sveta, dok su reči mitropolita crnogorsko-primorskog, miris tamjana i suze pokajanja pretvorili liturgiju u predokus raja.
Zanatlija iz okoline Nikšića, koji je odbacivao postojanje Boga, suočen s paralizom bez leka, doživeo je susret sa svetiteljem koji mu je zauvek promenio život — a potom je svom sinu dao ime Vasilije.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.