Granata ispaljena sa ciljem da uništi ovo sveto mesto, prošla kroz ogradu i ušla u crkvu, ali nikada nije eksplodirala – analiza posle rata pokazala je da je bila potpuno ispravna.
Manastir Ostrog, smešten u liticama planine Ostroške grede, oduvek je bio svetilište gde vera pobeđuje sile ovog sveta. Mnoga čuda Svetog Vasilija Ostroškog potvrđuju snagu Božije volje, koja se ne može objasniti ljudskim razumom. Među tim neispričanim čudima, jedno iz Drugog svetskog rata posebno svedoči o Božijem proviđenju i zaštiti nad ovim svetim mestom.
Wikipedia/William Hall
Manastir Ostrog
Otac Stefan, monah Manastira Ostrog, opisuje događaj koji se odigrao 1943. godine, kada su neprijateljske vojske fašističke Italije i Nemačke ispalile granatu na Gornji manastir, želeći da ga unište. U svom svedočenju otac Stefan kaže:
- Ograda kod Manastira Ostrog karakteristična je po tome što je za vreme Drugog svetskog rata iz tenka ispaljena granata 1943. godine od strane okupatorske italijanske i nemačke vojske. Ta granata je bila namenjena Gornjem manastiru, zato što su partizani koji su se nalazili u Donjem manastiru sa svojim štabom premestili u Gornji manastir da bi isprovocirali napad fašističke vojnike da gađaju Gornji manastir i da tako okrenu narod Crne Gore da se digne protiv fašista.
Kako je granata sa neverovatnom silinom pogodila ogradu, činilo se da ništa ne može sprečiti uništenje ovog svetog mesta. Međutim, Božja ruka očigledno je bila nad ovim svetim mestom. Otac Stefan dalje objašnjava:
- Granata je došla do ograde, probila ovu šipku koju vidite i deo ograde koji je odignut od tog silnog udarca. Potom je udarila tu ogradu, probila je, pravo udarila u jednu metalnu šipku koja se tada nalazila tu, upala u crkvu, ali nije eksplodirala.
youtube/printscreen/Острог Тв Студио
Otac Roman
Čudo nije bilo samo u tome što granata nije eksplodirala, već što je nakon rata, kada je podvrgnuta detaljnom ispitivanju, utvrđeno da je bila potpuno ispravna, sa ispravnim upaljačem.
- Nakon završetka Drugog svetskog rata, granatu su nosili na analizu, na ispitivanje i utvrđeno je da je granata bila potpuno ispravna sa upaljačem - zaključuje otac Stefan.
Ovaj događaj ostaje jedno od najneverovatnijih svedočanstava o čudima Svetog Vasilija, potvrđujući da je svetinja Ostroga, kroz sve vekove, bila i ostala pod nevidljivom zaštitom, čuvajući svoju veru i narod.
Granata o kojoj priča otac Roman se nalazi u crkvi Časnog Krsta u manastiru Ostrogu. Ona stoji kao svedok jednog od mnogobrojnih čuda Svetog Vasilija Ostroškog. Ovaj video je napravljen uz blagoslov oca Romana. Da li ste imali priliku da vidite ovu granatu? Ceo snimak možete pogledati na linku: https://youtu.be/MLCIdWEqhzs?si=YSe0qB2yJ3huK_3y
Paroh prve nevesinjske parohije, jerej Mladen Čalija potvrđuje reči svoje sugrađanke Zvjezdane Kijac koja pred kamerama govori o čudotvornom isceljenju i priseća se noći u kojoj su svetlost i svetost obasjali njen dom i omogućili joj da, posle godina provedenih u postelji, ustane na svoje noge.
Naučnici su otkrili izuzetno retku biljku iz pećine severno od Jerusalima, staru ceo milenijum. Iako još nije donela ni cvet ni plod, njena lekovita svojstva već otkrivaju neprocenjivo blago drevnih vremena i Božijeg promisla.
Arhimandrit Sergije ističe značaj duhovna priprema pre nego što se poklonimo moštima. Takođe upozorava na greške koje mnogi vernici nesvesno prave prilikom dolaska u ovu svetinju.
Monah i glavni ekonom Manastira Visoki Dečani kroz svoju priču otkriva duboku vezu s Kosovom i Metohijom I priča kako su njegovo monašenje i životni put ispunjeni duhovnim traženjem i ljubavlju prema svetinji.
Otac Mojsije Mekferson, bivši krovopokrivač i otac petoro dece, postao je viralna zvezda zahvaljujući svojim porukama o sirovoj muškosti, pravoslavlju i ulozi muškarca kao stuba porodice
Emine Erdogan boravila je u Vatikanu gde je održala govor na Papskoj akademiji društvenih nauka u okviru konferencije "Ekonomija zasnovana na bratstvu: Etički multilateralizam".
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na praznik Svetog Kirila Aleksandrijskog, umirovljeni episkop Jovan, nekadašnji iguman manastira Ostrog, služio je Liturgiju i održao potresnu besedu o zavisti među Srbima, postu koji nije dijeta i svetosti kao jedinom putu spasenja.
Od čudesne zaštite manastira tokom rata do isceljenja neizlečivih bolesti: vernici iz svih krajeva sveta donose svoje molitve pred kivot svetitelja, svedočeći o moćima nevidljivih sila koje se očituju u njegovom prisustvu.
Na praznik jednog od najvoljenijih svetitelja pravoslavlja, pred moštima Ostroškog Čudotvorca okupili su se vernici iz svih krajeva sveta, dok su reči mitropolita crnogorsko-primorskog, miris tamjana i suze pokajanja pretvorili liturgiju u predokus raja.
Otac Mojsije Mekferson, bivši krovopokrivač i otac petoro dece, postao je viralna zvezda zahvaljujući svojim porukama o sirovoj muškosti, pravoslavlju i ulozi muškarca kao stuba porodice
Najveća odgovornost, kako se navodi, leži na grčkom Ministarstvu prosvete i veroispovesti, ali i na Generalnom sekretarijatu za verska pitanja.Manastir Svete Katarine.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Otkrijte kako monasi pripremaju sardine plaki – jednostavno jelo iz rerne sa paradajz sosom, koje daje snagu za dug dan molitve i rada, a donosi mir svakome ko ga jede sa zahvalnošću.