Ovaj Novosađanin ceo svoj život posvetio je tamjanu, otkrivajući njegove blagodati koje idu daleko izvan duhovnog pročišćenja. Tamjan iz Sudana, Indije i drugih krajeva sveta nosi lekovita svojstva, čuvajući i duhovno nasleđe i zdravlje svih onih koji ga koriste.
Miris tamjana uzdiže molitvu ka Nebeskom carstvu, vezujući zemaljsko s onim večnim. Ova drevna smola, kojoj vekovi nisu umanjili značaj, već pet hiljada godina prožima obrede i verovanja, postajući simbol duhovne čistote. U Novom Sadu, među retkim mestima na svetu, tamjan je pronašao svoj dom i mesto misije kroz „Kuću tamjana“, dok njen vlasnik, Dušan Trninić, sa ljubavlju čuva ovu tradiciju.
RINA
Prirodni tamjan ima karakterističan miris, oblik i boju
Trninićeva povezanost s tamjanom nije, kako kaže, slučajna – rođena je na praznik Svetog Serafima Svetogorskog, pre šest godina.
- Ništa to nije slučajno. Ova ideja je došla na Svetog Serafima, i od tada se bavimo tamjanom kako bismo pokazali njegove blagodati i razliku između prirodnog i veštačkog mirisa - priča Trninić, naglašavajući kako samo prirodni tamjan nosi onu svetu snagu koja rasteruje nečiste duhove.
- Samo na nekoliko mesta na svetu raste ova čudesna smola, a kada pokušate da je presadite – jednostavno se osuši - otkriva Dušan Trninić.
RINA
Dušan objašnjava da postoji više vrsta prirodnog tamjana, ali i veštački koji može biti i štetan
U Kući tamjana, posetioci mogu da dožive razne vrste ovog svetog mirisa, od onih sa Dalekog Istoka, do tamjana iz Sudana, poznatog po balzamičnom mirisu i bliskosti crkvenom mirisu, kao i lekovitog tamjana iz Indije, koji se koristi za reumu i artritis.
Tamjan nije samo miris, već blagoslov u mnogim sferama života – od medicine do ishrane.
RINA
Dušan Trninić
- Tamjan koji stiže iz Sudana koristi se i u prehrani. Poznat kao arapska guma, koristi se u prehrambenoj industriji, kao i u medicini - objašnjava Trninić, dodajući da se koristi i u napitku poput koka-kole, zbog svoje bogate koncentracije kalcijuma.
U Trninićevoj kolekciji, posebno mesto zauzima „kraljevski tamjan“, najređi i najskuplji među vrstama.
- To je najkvalitetniji tamjan na svetu, poseban po tome što ga koriste arapski dvori, jer ima neponovljiv miris - kaže Trninić. Ovaj tamjan ima dugu lekovitu tradiciju, koristi se za topljenje kamenca u bubrezima i žuči, i vekovima je cenjen kao dragocen lek.
RINA
U Trninićevoj kolekciji nalazi se najveći komad smirne u Srbiji, težak oko dva kilograma
Međutim, priča o ovoj svetoj smoli ne bi bila potpuna bez pominjanja njene „sestre“ – smirne. U Trninićevoj kolekciji nalazi se najveći komad smirne u Srbiji, težak oko dva kilograma.
- Smirna je sestra tamjana i kao takva, deo je darova koje su mudraci doneli Gospodu na rođenju – zlato, tamjan i smirnu, za duh, dušu i telo - zaključuje Trninić, čuvajući u svojoj „Kući tamjana“ dragoceno nasleđe, kojem ni vreme ni udaljenost ne mogu umanjiti sveti značaj.
Iz Novog Sada, miris tamjana širi se kao drevni poziv na molitvu, donoseći blagoslov u srca svih onih koji ga, u duhu pravoslavlja, primaju.
Pronalaženje trenutaka za duhovnu refleksiju postaje ključno za unutrašnji mir. Otkrijte načine kako da uvrstite duhovne prakse u svoj užurbani život i doživite ispunjenje koje donosi pravoslavlje.
Svaki svešteni sasud, od putira do kadionice, nosi duboku duhovnu poruku i simbolizuje Božiju milost među vernicima. Sveštenik Svetouspenjskog hrama u Kragujevcu objašnjava na koji način se koriste i kakvu poruku nose ovi sveti predmeti.
Blaženopočivši episkop Atanasije je tokom života iz svoje riznice mudrosti sa narodom nesebično delio bisere znanja do kojih je došao radom na sebi, duhovno se uzdižući uz svete knjige.
Upokojio se dugogodišnji profesor Bogoslovije Svetа Tri Jerarha u manastiru Krki i Karlovačkoj bogosloviji, književnik, istoričar i pedagog Svetozar Borak koji je iza sebe ostavio primer života posvećenog istini, znanju i Hristu.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
Eparhija raško-prizrenska podnela novu krivičnu prijavu protiv Nikole Džufke, Albanca koji godinama nasilno upada u pravoslavne hramove i pokušava da ih prisvoji za svoju organizaciju, dok SPC upozorava da kosovske institucije godinama ćute na njegove napade.
Tokom istorijskog sabranja u Rilskom manastiru, mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije primio je visoko odlikovanje Eparhije lovčanske, potvrdivši neraskidivo prijateljstvo Srpske i Bugarske crkve.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Đurđević objašnjava da svaka nedoumica, koja se tiče Crkve, treba da nas odvede do nadležnog episkopa, odnosno našeg sveštenika, koji će dalje videti šta treba da se radi i o tome nas obavestiti.
Duhovnici sa Svete gore i profesori teologije sve snažnije opominju: svet više nije isti, a ono što dolazi možda nas zatiče nespremne. Od zaborava svetoga do potpune digitalne kontrole, sedam zabrinjavajućih znakova svedoče da vreme milosti ubrzano ističe.
Jelena Georgijevna, izdanak velikih dinastija, ostavila je plemićke titule i raskošne palate da bi pronašla unutrašnji mir, pokorivši se Božjoj volji kroz nevolje, porodične tragedije i neugaslu duhovnu žeđ u dalekoj zemlji.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
U Ukrajini od 2018. godine postoji i delimično priznata Pravoslavna crkva Ukrajine, čiju autokefalnost priznaju Vaseljenska patrijaršija Carigrada, Aleksandrijska patrijaršija, Kiparska crkva i Grčka crkva.
Jedni od onih koji su svoje čudo pronašli u porti manastira, dok su molili svece - da umole Boga da im podari porod, su Slobodan i Jelena Gemaljević - supružnici iz Kragujevca.
Osim fizičke štetnosti, pušenje se u duhovnom smislu posmatra kao strast, odnosno zavisnost koja zarobljava čoveka i udaljava ga od unutrašnje slobode, duhovne trezvenosti, a samim tim i od Boga.
Na praznik srpskog jedinstva, episkop osječkopoljski i baranjski poručio da lažne vrednosti kao otrov razaraju narod, udaljavajući ga od Hrista i večnog smisla života.