Duhovna riznica 07.11.2024 | 11:30

ZNATE LI KAKO TAMJAN, OSIM ŠTO ISCELJUJE DUŠU, MOŽE DA ISCELJUJE I TELO? Dušan Trninić otkriva tajne ovog svetog mirisa

Izvor: Rina
Autor: Saša Tošić
ZNATE LI KAKO TAMJAN, OSIM ŠTO ISCELJUJE DUŠU, MOŽE DA ISCELJUJE I TELO? Dušan Trninić otkriva tajne ovog svetog mirisa
RINA Otac Veljko Vasiljev

Ovaj Novosađanin ceo svoj život posvetio je tamjanu, otkrivajući njegove blagodati koje idu daleko izvan duhovnog pročišćenja. Tamjan iz Sudana, Indije i drugih krajeva sveta nosi lekovita svojstva, čuvajući i duhovno nasleđe i zdravlje svih onih koji ga koriste.

Miris tamjana uzdiže molitvu ka Nebeskom carstvu, vezujući zemaljsko s onim večnim. Ova drevna smola, kojoj vekovi nisu umanjili značaj, već pet hiljada godina prožima obrede i verovanja, postajući simbol duhovne čistote. U Novom Sadu, među retkim mestima na svetu, tamjan je pronašao svoj dom i mesto misije kroz „Kuću tamjana“, dok njen vlasnik, Dušan Trninić, sa ljubavlju čuva ovu tradiciju.

RINA
Prirodni tamjan ima karakterističan miris, oblik i boju

 

Trninićeva povezanost s tamjanom nije, kako kaže, slučajna – rođena je na praznik Svetog Serafima Svetogorskog, pre šest godina.

- Ništa to nije slučajno. Ova ideja je došla na Svetog Serafima, i od tada se bavimo tamjanom kako bismo pokazali njegove blagodati i razliku između prirodnog i veštačkog mirisa - priča Trninić, naglašavajući kako samo prirodni tamjan nosi onu svetu snagu koja rasteruje nečiste duhove.

- Samo na nekoliko mesta na svetu raste ova čudesna smola, a kada pokušate da je presadite – jednostavno se osuši - otkriva Dušan Trninić.

RINA
Dušan objašnjava da postoji više vrsta prirodnog tamjana, ali i veštački koji može biti i štetan

 

U Kući tamjana, posetioci mogu da dožive razne vrste ovog svetog mirisa, od onih sa Dalekog Istoka, do tamjana iz Sudana, poznatog po balzamičnom mirisu i bliskosti crkvenom mirisu, kao i lekovitog tamjana iz Indije, koji se koristi za reumu i artritis.

Tamjan nije samo miris, već blagoslov u mnogim sferama života – od medicine do ishrane.

RINA
Dušan Trninić

 

- Tamjan koji stiže iz Sudana koristi se i u prehrani. Poznat kao arapska guma, koristi se u prehrambenoj industriji, kao i u medicini - objašnjava Trninić, dodajući da se koristi i u napitku poput koka-kole, zbog svoje bogate koncentracije kalcijuma.

U Trninićevoj kolekciji, posebno mesto zauzima „kraljevski tamjan“, najređi i najskuplji među vrstama.

- To je najkvalitetniji tamjan na svetu, poseban po tome što ga koriste arapski dvori, jer ima neponovljiv miris - kaže Trninić. Ovaj tamjan ima dugu lekovitu tradiciju, koristi se za topljenje kamenca u bubrezima i žuči, i vekovima je cenjen kao dragocen lek.

RINA
U Trninićevoj kolekciji nalazi se najveći komad smirne u Srbiji, težak oko dva kilograma

 

Međutim, priča o ovoj svetoj smoli ne bi bila potpuna bez pominjanja njene „sestre“ – smirne. U Trninićevoj kolekciji nalazi se najveći komad smirne u Srbiji, težak oko dva kilograma.

- Smirna je sestra tamjana i kao takva, deo je darova koje su mudraci doneli Gospodu na rođenju – zlato, tamjan i smirnu, za duh, dušu i telo - zaključuje Trninić, čuvajući u svojoj „Kući tamjana“ dragoceno nasleđe, kojem ni vreme ni udaljenost ne mogu umanjiti sveti značaj.

Iz Novog Sada, miris tamjana širi se kao drevni poziv na molitvu, donoseći blagoslov u srca svih onih koji ga, u duhu pravoslavlja, primaju.