Duhovna riznica 11.11.2024 | 21:37

KAKO SE ZAŠTITI OD NEPRAVDE I NEDELA: Sveti Jovan Zlatousti nas uči šta je jače od svake osvete

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
KAKO SE ZAŠTITI OD NEPRAVDE I NEDELA: Sveti Jovan Zlatousti nas uči šta je jače od svake osvete
Shutterstock

Kada se susretnemo sa nekim zlodelom, u nama raste želja da reagujemo i zaštitimo se. Međutim, pravoslavna mudrost ovog sveca nas podseća da prava snaga leži u smirenju i praštanju. Saznajte kako praštanje i dobrota prema onima koji nas povrede ne samo da donose unutrašnji mir, već nas i približavaju spasenju.

Život nas često stavlja pred izazove nepravde, bola i poniženja, koji mogu probuditi u nama duboku potrebu za reakcijom. U takvim trenucima osećamo snažan impuls da branimo svoje dostojanstvo i uzvratimo onima koji su nas povredili. Međutim, pravoslavna vera nudi drugačiji put – put smirenja, koji ne samo da nas štiti od povreda, već nas vodi ka unutrašnjem miru i spasenju. Sveti Jovan Zlatousti nas svojim rečima upućuje na ovaj put, ukazujući nam da je prava pobeda nad nepravdom u uzvraćanju dobrom.

- Ako uzvratiš nepravdom na nepravdu koja ti je učinjena, tada nisi samo uzvratio, već si naneo zlo samom sebi - govorio je Sveti Jovan Zlatousti. U ovim jednostavnim, ali dubokim rečima krije se mudrost koja poziva na razumevanje suštine nepravde. Svaki put kada odgovorimo zlom na zlo, činimo nešto opasno po vlastitu dušu – udaljavamo se od Božijeg milosrđa i poništavamo oproštaj za sopstvene grehe. Osvećujući se, ne postiže se istinska pravda; naprotiv, otvaramo srce nemiru i ogorčenju.

Printscreen/Youtube/IstinoLjublje - dela Svetih otaca
Ikona Svetog Jovana Zlatoustog

Smirenje u pravoslavlju nije znak slabosti, već najviša vrlina, znak snage i vere. Kada nas neko povredi, možda instinktivno osećamo da je osvećivanje jedini način da povratimo unutrašnji mir. Međutim, Sveti Jovan podseća:

- Ništa ne raduje Boga više nego kada ne uzvraćamo zlo za zlo.

Nekome ko se prvi put suočava sa ovim učenjem može delovati teško ili čak nemoguće da na zlo odgovori dobrom. Ipak, Sveti Jovan nas uči: 

- Ovo je najvažnije: ne samo da ne uzvraćaš zlo zlom, već i da na zlo odgovoriš dobrim.

Takav čin ne samo da oslobađa naše srce od mržnje, već može pokolebati i onoga koji nam je učinio zlo. Kada na provokaciju odgovorimo spokojnošću i milosrđem, drugi se suočava sa težinom svojih postupaka, a mi čuvamo sopstveni mir.

Najteži deo suočavanja sa nepravdom jeste oproštaj.

- Pretrpeo si mnogo nepravde i lišen si mnogih stvari zbog nekoga, klevetan si i oštećen u veoma važnim stvarima svog života, i zato želiš da vidiš kako je tvoj brat kažnjen? I ovde je ponovo korisno da mu oprostiš - govorio je ovaj ugodinik Božji.

- Praštanjem mi prepuštamo pravdu Bogu, jer On je jedini koji zna kako da je izvede na pravi put.

Sveti Jovan Zlatousti nas, kroz mudre reči, uči da je najopasnije za dušu ako se prepusti osveti i zlopamćenju. Smirenje, kao čin predavanja naših nevolja u Božje ruke, donosi nam istinski mir, dok osveta budi nemir i udaljava nas od Božje prisutnosti. Umesto osvete, blagoslov onoga koji nam je učinio nepravdu čini najviše za nas same, jer naš duh postaje slobodan od tereta zla.

Balans između reakcije na nepravdu i očuvanja smirenja leži u veri u Božiju pravdu i milost. Čineći dobro u trenucima kada nam se nanosi zlo, izdižemo se iznad prolaznih povreda, gradeći trajni mir u svom srcu. Naš cilj, prema učenju svetih otaca, jeste spasenje – a do njega nas vodi put ljubavi, oprosta i smirenja, put koji nas, u krajnjoj liniji, oslobađa svakog zemaljskog tereta zla.