Duhovna riznica 14.02.2025 | 23:17

ZNATE LI RAZLIKU IZMEĐU, HRAMA, SABORNE CRKVE, KAPELE, KATEDRALE… Otac Aleksandar razjašnjava dilemu mnogih vernika

Izvor: dishupravoslaviem.ru
Autor: Saša Tošić
ZNATE LI RAZLIKU IZMEĐU, HRAMA, SABORNE CRKVE, KAPELE, KATEDRALE… Otac Aleksandar razjašnjava dilemu mnogih vernika
Printscreen/Youtube/Радость моя, Shutterstock Crkva brvnara

Protojerej Aleksandar Iljašenko je na jednostavan način razjasnio sve pojmove koji mogu zbuniti verni narod i objasnio šta svaka građevina znači za bogosluženje i verski život.

Vernici se često susreću s pojmovima hram, crkva, kapela, ali nisu uvek sigurni u njihove tačne razlike. Dodatnu zabunu može uneti i pogrešno mišljenje da se pojam katedrala vezuje isključivo za katoličku crkvu, dok u pravoslavlju takođe postoji i ima specifično značenje. Protojerej Aleksandar Iljašenko je na jednostavan način objasnio ove pojmove, objašnjavajući njihovu ulogu i značaj u pravoslavnom bogoslužbenom životu.

Hramovi mogu biti: parohijski, grobljanski, kapele, krsni hramovi – crkve koje se nalaze u blizini episkopskih ili patrijaršijskih rezidencija, i saborni hramovi. Saborni hramovi su dobili naziv zato što se u njima bogosluženja mogu vršiti u prisustvu sveštenstva iz više hramova (saborno služenje). Obično se saborni naziv odnosi na katedralne hramove u episkopskim sedištima ili na glavne hramove velikih manastira.

Printscreen/Youtube/Радость моя
Protojerej Aleksandar Iljašenko

Otac Aleksandar podseća da hram (od staroslovenskog „hromi“, „hrapina“) predstavlja arhitektonsku građevinu namenjenu bogosluženjima i verskim obredima. Hrišćanski hram se naziva i crkvom.

Prema rečima protojereja Aleksandra Iljašenka, saborna crkva se najčešće odnosi na glavni hram grada ili manastira, iako lokalne tradicije mogu odstupati od ovog pravila. Tako, na primer, u Sankt Peterburgu postoje tri saborne crkve: Isaakijevska, Kazanska i Smoljna (ne računajući saborne crkve gradskih manastira). Crkva u kojoj se nalazi tron episkopa naziva se katedralna (saborna) crkva. U pravoslavnom hramu obavezno se izdvajaju oltarski prostor, u kojem se nalazi prestol, i prostor za vernike – naos.

U oltarskom delu hrama, na prestolu, vrši se Sveta tajna evharistije. U pravoslavlju se kapelom naziva manja građevina namenjena molitvi. Obično se kapele podižu u znak sećanja na događaje koji su značajni za verujuće. Razlika između kapele i hrama jeste u tome što kapela nema prestol i u njoj se ne služi liturgija.

Shutterstock
Kapela Svete Ksenije Petrogradske

Otac Aleksandar dalje podseća da reč „sabor“ potiče od staroslovenske reči koja znači skup, saborovanje. Ovim nazivom obično se označava glavni hram u gradu ili manastiru. Saborni hram je predviđen za svakodnevna bogosluženja, u kojima učestvuju najmanje tri sveštenika. U njemu bogosluženja vrše i viši crkveni velikodostojnici: patrijarh, arhiepiskop, episkop.

Veće dimenzije saborne crkve omogućavaju prisustvo velikog broja vernika i sveštenstva. Ipak, saborna crkva po svojoj veličini može biti tek neznatno veća od običnog parohijskog hrama, ali u njoj bogosluženja najčešće obavljaju sveštenici iz više parohija.

Idealno je da saborna crkva ima 12 sveštenika, pored starešine – kao sliku Hrista i 12 apostola. Saborni hramovi mogu biti manastirski i katedralni. Crkva u kojoj se nalazi tron vladajućeg episkopa naziva se katedralna saborna crkva. U katedralnim saborima služi brojno sveštenstvo, jer su oni glavni hramovi eparhije, u kojima se nalazi episkopski tron, često kao stalno uzdignuto postolje u središtu hrama, gde stoji episkop dok služi bogosluženja.

Shutterstock
Saborna crkva u Beogradu

Reč „hram“ dolazi od staroslovenskih reči „hromi“, „hrapina“. Hram je arhitektonska građevina namenjena bogosluženjima i verskim obredima – vršenju religijskog kulta. Hrišćanski hram se naziva i crkvom. U pravoslavnom hramu obavezno se izdvaja oltarski deo, gde se nalazi prestol, i naos – prostor za vernike. U oltarskom delu, na prestolu, vrši se Sveta tajna evharistije – bezkrvna žrtva.

U parohijskim hramovima, naročito u gradovima, obavezno postoji izdignuta biskupska katedra – obično drvena, kvadratna platforma, predviđena za služenje episkopa. Međutim, treba napomenuti da katedralna crkva u drugom po veličini gradu jedne eparhije može biti veoma mala i retko posećivana od strane episkopa, zbog čega ponekad i ne zahteva stalno prisustvo episkopske katedre, a u njoj često služe samo dva ili tri sveštenika.

U muškim manastirima, gde monaško bratstvo često broji i sveštenoslužitelje, naročito one na ključnim funkcijama – ekonoma, eklesijarha, rizničara i drugih, uvek postoji saborni hram. Reč „eklesija“ je u staroj Grčkoj označavala narodnu skupštinu. Ovaj termin se često koristi u grčkom Starom Zavetu za označavanje okupljanja izabranog naroda pred Bogom, posebno kada se govori o saboru kod Sinajske gore, gde je Izrael primio tablice Zakona i bio ustanovljen kao Božji narod.

Printscreen/youtube/Nermin Leto, Foto SPC
Saborni hram u Mostaru

Nazivajući se „Eklesija“, prva hrišćanska zajednica priznavala je svoje nasledstvo u odnosu na ovo starozavetno okupljanje. U njoj Bog „saziva“ svoj narod sa svih strana sveta. Od termina „Kiriake“ nastali su izrazi „Kirche“, „Church“ i srpska reč „crkva“.

Reč „crkva“ dolazi od grčkog izraza i znači „dom Gospodnji, Božji dom“. Svaki pravoslavni hram sastoji se najmanje od oltarskog dela, okrenutog ka istoku, i prostora za vernike – naosa. Ponekad se sreću crkve sa kompleksom povezanih prostora: kapela i priprata, kripta i trpezarija. Luteranske crkve nazivaju se „kirhama“, dok se poljske katoličke crkve zovu „kostelima“.

Prema nekim tumačenjima, status crkve može se prepoznati po prisustvu kupole sa krstom. Broj kupola u hramovima nosi simboliku i može varirati – od jedne, koja simbolizuje Hrista, do 12, koje simbolizuju apostole. U crkvi liturgiju obično služi jedan sveštenik, i ona se može služiti samo jednom dnevno u istom oltaru. Međutim, u crkvama sa više oltara, može se služiti više liturgija dnevno, ali od strane različitih sveštenika. Takođe, saborna crkva nosi taj naziv jer u njoj bogosluži episkop i u njoj služi više sveštenika (saborno služenje). Prisustvo moštiju svetitelja može doprineti njenom značaju, ali to nije primarni kriterijum za taj status.

Rina.rs
Crkva brvnara

U pravoslavlju, kapela je relativno mala građevina, najčešće zavisna ili potčinjena nekoj gradskoj ili seoskoj crkvi, i namenjena molitvi. Kapela može biti posvećena nekom svetitelju, hrišćanskom prazniku ili događaju značajnom za verujuće. U kapeli nema oltara ni prestola, niti se u njoj služi Liturgija, ali se u određenim prilikama mogu održavati bogosluženja.

Zaključno, osnovna razlika između hrama, crkve i saborne crkve leži u posebnom statusu koji se dodeljuje hramu, obično kao glavnoj crkvi grada ili manastira. Taj status ne podleže promenama – ako se episkopski tron preseli u drugi hram, on dobija naziv saborne crkve. Bogosluženja u sabornoj crkvi vrše saborno okupljeni sveštenici.